| Avantasia a întrebat:

Hello! Voi ce parere aveti despre persoanele care nu sunt sociabile?

Răspuns Câştigător
| queerkulture a răspuns:

Nu se regăsesc prea des în diverșii parteneri de dialog, socializarea fiind mai mult o corvoadă. Poate nu au găsit mediul potrivit în care să socializeze.
Sunt de părere că oricine poate deveni sociabil și extrovertit dacă are în jur persoane cu care să se simtă în largul sau și care să-i stârnească interesul.
Deși nu este o regulă, am observat că persoanele antisociale sunt poate un pic mai inteligent, motiv pentru care le vine mai greu să găsească un subiect comun de discuție cu alții.
Pe mine cel puțin mă intrigă oamenii mai tăcuți și retrași.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asa s-au nascut.Ei sunt ca si noi, doar ca nu se pot deschide fata de toata lumea.Fiecare avem personalitati si temperamente diferite.Si ei isi gasesc un partener potrivit pentru ei, cu care se inteleg foarte bine.

Apache
| Apache a răspuns:

Este decizia fiecaruia ...anumite chestii din viata, pot face un om sa isi piarda increderea in societate.si sa nu se simta in largul lui pe langa alte persoane!
Eu nu sunt sociabil...dar am motivele mele!
Nu judeca o persoana daca nu stii amanunte din viata lui!

| harciog a răspuns:

Societatea formata din cei ca tine este vinovata,dornica de a face diferente pentru a-si pune in valoare inteligenta sau, in lipsa acesteia, ataca pe plan estetic.

| FucktheSystem a răspuns:

Of, nu toate persoanele care nu-s sociabile sunt la fel, unele pot fi ok altele nu, nu poți generaliza spunând că toate persoanele nesociabile sunt într-un fel sau altul.

| Giz?z a răspuns:

N-am părere. Din moment ce nu-s sociabile nu am cum să le cunosc ca să-mi dau cu părerea despre ele. Aș face-o superficial și asta nu e OK. În plus, sociabilul ăsta e interpretabil. Omul prin definiție e o ființă sociabilă. Poate acea persoană nu agrează anumite categorii de oameni care pot fi numeroase. Nu există om singur.

| DianaScorpio a răspuns:

Ca au motivele lor. Si asa cum s-a mai spus, poate ca nu au gasit mediul potrivit in care sa socializeze.

| Dumnezău a răspuns:

Fiecare e aparte. Unii ii considera pe cei nesociabili ciudati/nebuni,din prima,dar eu zic ca nu este asa.Ei au o parere diferita despre lume,judeca diferit,privesc totul dintr-o alta prisma,si eu ii consider mai destepti,au timp sa reflecteze la multe. Oricine are cateodata nevoia sa fie mai singur,sa se izoleze,la ei e doar putin mai permanent,nu trebuie categorisiti, sunt si ei oameni la fel ca ceilalti, doar ca au un caracter special.Multi nu au incantarea aceea un pic idioata sa vorbeasca cu oricine,eu unul pot spune ca sunt cateodata mai ursuz cu cei pe care ii cunosc, dar cu necunoscutii sunt un cu totul alt om, e o chestie de cat de mult te cunoaste respectivul.In fine,am o parere buna despre ei,mi se par mai dezghetati la minte decat astia care umbla cate sase-sapte ore pe afara pe zi, sunt si mai profunzi, si mai interesanti.

| unu a răspuns:

Toti criminalii si toti psihopatii au fost si sunt oameni care refuza sa faca parte din societate. Atunci cand nu esti intre oameni incepi sa ai ganduri antisociale. Daca nu-ti impartasesti gandurile cu alti oameni ca sa ti le judece si altii, ajungi sa crezi ca ideile tale bolnave sunt perfect normale.

| LastChance a răspuns:

Fac parte din persoanele astea. Pur şi simplu nu mă încântă discuţiile cu oameni necunoscuţi, iar cu oameni cunoscuţi nici atât. Mă simt mai bine singură.

| AnimeChu a răspuns:

Persoanele care nu sunt sociabile, pur si simplu nu simt nevoia sa vorbeasca cu oamenii din jurul lor. Cu siguranta se deschid in fata celor care ii asculta si care sunt asemenea lor. Probabil ca sunt mai timizi cu necunoscutii. Nu-i putem condamna. Fiecare are propiul sau fel de a fi. Nici eu nu sunt sociabilitatea intruchipata si asta nu inseamna ca nu vorbesc cu nimeni, dar nu simt nevoia sa vorbesc cu cei din clasa, care ar face orice sa te atace miseleste pe la spate.Mai bine sa isi petreaca timpul cu oamenii care-i cunosc si nu ii judeca.

| NoGames a răspuns:

Uite, se poate spune ca as face parte din acel gen de persoane. De cand? Pai de cand ma stiu...Adik cel putin de la gradinita cand ar fi trebuit sa incepi sa iti dezvolti cat mai multe reliatii de prietenie cu restul, eu eram aia din clasa/grupa care nu putea sa faca 2 pasi fara sa se gandeasca daca e corect ceea ce face, mai exact eram aia mica si speriata de bombe. Si nu pot nega ca uneori inca ma mai pot regasi in acea stare de nesiguranta. Insa anii au trecut si chiar daca de cele mai multe ori prefer sa imi pastrez sentimentele in interior, doar pentru mine, restul lucrurilor nu suport sa le fac singura. Ce ar insemna ca la o petrecere unde nu stii decat gazda sa nu comunici cu nimeni? Ti-o zic din experienta ca e Supid si foarte Jenant! Asa ca m-am dus in multime si cu o rasuflare adanga am inceput totusi sa ma bag si eu in seama vorbind cu restul.
Asta ar fi un exemplu, dar vad ca o iau rau de tot pe aratura asa ca reintorcandu-ma la intrebare: Persoanele antisociabile au nevoie doar de o mica impunsatura de la spate pentru ca ele sunt cele care vor cel mai mult sa vorbeasca cu cineva, insa nu au curajul necesarwinking

| ioana02 a răspuns:

Probabil au motivele lor. Poate ca au fost dezamagite de un fals prieten sau poate ca pur si simplu sunt prea timide.winking

| BLABLAGAGA a răspuns:

Acele persoane sunt timide asa ca nu ii condamn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista persoane care nu sunt sociabile, ci doar persoane selectiv-sociale.

Daca o persoana nu palavrageste cu orice individ care ii iese in cale, inseamna ca e selectiv-sociala, nu antisociala.

Pana la urma, orice om despre care tu crezi ca nu este social, cu siguranta are cel putin un prieten apropiat cu care vorbeste si isi petrece timpul. Si daca are, inseamna ca este sociabil, pentru ca socializeaza cu prietenul respectiv.

| vallerya a răspuns:

Ca nu sint sociabile

| vallerya a răspuns:

Dar de fapt, de cele mai multe ori acestea sunt persoane care, fie au suferit mult, fie au fost tradate si nu au incredere in nimeni