| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum se face ca persoanele care asculta rock sunt mai deschise, mai sociabile decat persoanele care asculta alte genuri.Cred ca rockul te maturizeaza.Nu o spun ca sa dau bine o spun din experienta. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Si eu cred ca rockul te maturizeaza, pentru ca inveti sa privesti dincolo de aparente, si pur si simplu pentru ca e ceva diferit. Iar cand cineva intelege ceva diferit, are alt nivel de gandire. Si despre prima parte, un mare Da! rockerii sunt persoane foarte sociabile, nu sunt retrasi bla bla[ca doar nu vorbim de emoisti :-&]

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu stiu exact cat de deschisi suntem daca ascultam rock.Eu eram o persoana agreabila si sociabila si cand nu ascultam.Si stiu o tona de clubberi,electronici, rapperi, pop-loveri si manelisti care sunt deschisi fata de oricine.Aici nu prea e vorba de muzica, oricine poate fi deschis fata de ceilalti, indiferent de genul pe care il asculta.La a doua problema, da, cred ca te maturizeaza mai repede.Cu o exceptie: daca asculti prea mult punk,devii mai plin de caterinca(stiu cativa punkeri care sunt mereu amuzanti,dar niciodata seriosi). Versurile te fac sa iei in considerare mai multe cazuri,tipologii si oameni,sa iti largesti cumva cunostintele in orice domeniu.Te maturizeaza,si pentru ca poti patrunde in melodie si realizezi ca viata nu se rezuma doar la ''all day,all night'' si party-uri,ca mai are si parti care uneori nu o sa iti placa si de care nu o sa fii multumit.Cel putin,pe mine m-a maturizat si pot sa privesc lumea intr-un fel mai bun si mai serios.Dar,rockul,unele genuri,te ajuta sa iti dezvolti si o psihologie mai buna,nu stiu exact de ce,poate din cauza ca stii la ce sa te astepti.Ce e clar e ca rockerii sunt mult mai deschisi mental,fata de orice alti amatori ai unui alt gen muzical,si nu o spun in genul de ''vai ce destepti, suntem noi rockerii''. Poti vorbi cu un rocker ore in sir, pe orice subiect.Cum a spus si Pittis(RIP), un rocker are un IQ apropiat de cel al unui om de stiinta.

Cius!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

WTF? (where is the food).
http://www.tpu.ro/......nuri-cand/
Ai avut o revelaţie?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Angus35,
Nu a spus nimeni că rock-ul e acelaşi lucru cu black metal-ul şi dacă zici că nu ţi-ai schimbat părerea despre black metal, ce pot să zic; mi-e milă de tine.
Sănătate.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Angus35,
Omule, lasă-te de Evanescence şi nu mai încerca să-i înţelegi versurile. Te rog eu.

| AG a răspuns:

@angus35
Nu am nimic cu nimeni, am vrut sa fiu ironica si nu mi-a iesit calumea de data astalaughing. Dar tot cred ca persoanele emo sunt prea retrasebig grin

| xSoaked a răspuns:

Tot din experienta o spun si eu, nu cred ca persoanele care asculta doar rock sunt cele mai sociabile, ci cele care asculta SI rock. Daca ar fi sa-ti spun si de ce, cred ca e din cauza faptului ca, in mod evident, muzica rock are trasaturi deosebite, multe instrumente, versuri speciale ( spre deosebire de house, de exemplu ), care ii fac pe oameni sa fie mai sociabili.

| BigBang a răspuns:

Eu cred ca acesta atitudine a unor oameni fata de muzica rock are si o implicatie religioasa. Unii nu reusesc sa priveasca dincolo de propiile preferinte, convingeri si probabil asta e motivul pentru care rockul, sau cei care asculta acest gen de muzica sunt catalogati.Lumea trebuie pur si simplu educata pentru a intelege ca fiecare are propiile gusturi.Personal ascult rock,ascult toate genurile de muzica, atata timp cat muzica"e de calitate", zic eu.Nu sunt sigur daca rockul e cel care te maturizeaza,insa persoanele care asculta rock,de obicei, din cate observ eu, sunt mai deschise si comunicative.salut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ÉrotiqueConseils
Am inteles unde vrei sa bati.Eu ma refeream la rock in general. Stai linistita nu mi-am schimbat parerea despre black metal.Rockul nu inseamna numai black metal (poate doar in cazul tau).Da, oamenii care asculta black metal sa maturizeaza mai repede (motivele sunt lesne de inteles).Bye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ÉrotiqueConseils
"Wake me up inside
Call my name and save me from the dark"
Nu cred ca intelegi.Asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@AG
Nu inteleg ce ai impotriva celor care sunt EMO.Nu ma intelege gresit nu sunt EMO.Cred ca oamenii aia au nevoie de o persoana cu care sa comunice.Atata tot.Pana la urma sunt si ei oameni.Au si ei sentimente.

| LauraSauLura a răspuns:

Oamenii care asculta rock au o gândire mai dezvoltata deoarece în melodiile rock se prezintă emoții și vorbe care te fac sa realizezi adevărul pur...