| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Hey guys...
Am o dilemahappy.
Care-i treaba cu cipurile astea? Apocalipsa 3. Am vazut mai multe chestii cu astea si ma cam sperielaughing. Cum adica sa te lepezi de credinta? Sa nu mai crezi in Dumnezeu, sau ce? Ca nu inteleg nimic.
Si chiar ar trebui sa ne puna cipuri?
Vreau explicit total de la cap la coada!

P. S.: Daca (,) chiar ar veni sa ne puna cipuri vi le-ati pune. Eu una nu. Adica... Vreau parerile voastrehappy.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

@ByankaPlaceLaJBsiNuIiPasaDacaPrimesteStupid
La multi ani!
Te incurajez sa citesti Biblia.Ea te invata sa fii un om moral sa traiesti frumos, sa ai un viitor si o nadejde.In ea vei gasi izvoarele vietii.Ma bucur ca mai sunt tineri care il iubesc si il cauta pe Dumnezeu.Prietenii te dezamagesc, oamenii te dezamagesc dar Dumnezeu, niciodata nu te va parasi si nu te va uita.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Apocalipsa 13 Dumnezeu ne instiinteaza cu mii de ani in urma ca va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa vanda sau sa cumpere fara sa aiba acest semn care se va pune pe mana sau pe frunte.Dar atentie acest semn este semnul fiarei si cine va primi acest semn isi va vinde sufletul celui rau.Si cum Biblia intotdeauna are dreptate, oamenii de stiinta au facut acest cip de marimea unui bob de orez in care se introduc toate datele personale.Nu mai ai nevoie nici de card pentru ca vei putea sa platesti cu CIP-ul.Si oamenii de stiinta au cheltuit milioane de dolari ca sa ajunga la concluzia ca locul cel mai bun pentru a il implanta este pe mana sau in frunte.Dar scrie in Biblie ca toti acei ce vor primi acest semn se vor imbolnavi si vor fi aruncati in iazul cel de foc impreuna cu satana si vor chinui o vesnicie.Dar cei ce vor suferi din pricina credintei in Dumnezeu, vor fi mantuiti si vor fi o vesnicie in cer cu Dumnezeu.Cauta pe google Carl Sender a facut parte din echipa de cercetatori care au inventat CIP-ul si dupa ce a realizat ce a facut, si-a cerut iertare de la Dumnezeu si s-a intors la Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

@youtube 2011
Se pare ca esti in urma cu stirile.Sunt zeci de mii de oameni care au implantat Cip-ul si daca erai atent(a) am specificat si locul unde se implanteaza.Cred ca esti indragostit(a). http://www.youtube.com/watch?v=H5mnFjXPXZk

| EmaS a răspuns:

Youtube 2011
Bine, mai vorbim noi.Om trai si om vedea.Eu cred pentru ca scrie Biblia si CIP-ul deja exista.Tu ai argumente pentru ceea ce crezi?

| EmaS a răspuns:

@
MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Tot asa radeau si pe vremea lui Noe cum razi si tu acum, dar la urma au plans.

| EmaS a răspuns:

@youtube 2011
Credinta despre care vorbeste Biblia nu este oarba si irationala, nici nu inseamna naivitate.Biblia defineste credinta autentica drept asteptarea sigura a lucrurilor sperate, demonstrarea evidenta a realitatilor care nu se vad, totus.Sunt multe profetii care s-au implinit si multe se vor implini.Crezi sau nu, asta nu schimba cu nimic realitatea.

| EmaS a răspuns:

@youtube2011
Oamenii firesti nu pot sa inteleaga Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca El intrece orice ratiune omeneasca. Dumnezeu este suveran, atotputernic El poate sa faca orice.Numai prin credinta poti sa intelegi. Fara de credinta, nu poti sa fii placut lui Dumnezeu.

| DorelSudoru a răspuns:

Yo nu vreau cip vreau cercel dala galbenlaughingSi care-i faza sfarsitul lumii cred ca sa prezis de cand sa creeat si na mai venit...
Teoria mea este ca n-a fost si nici no al lumii pentru ca daca ar mai fi fost un sfarsit n-am mai fi evoluat atat...si acum sincer o arcalaughinglaughing

| Paulla a răspuns:

Daca ar veni sa ne puna cipuri? Dar ce suntem animale?
Nu as accepta. Indiferent daca ar avea numarul 666 sau 20 sau 3859063. Nu cred in porcariile astea. Dar, nu mi-as pune asa ceva nici in ruptul capului si nu din motive religioase. Pentru ce? Sa-ti urmareasca fiecare pas, sa stie unde ai fost ieri, acum o saptamana, acum doua minute? Unde e libertatea?

| Paulla a răspuns:

@youtube2011 sau l-as putea arunca...Una e sa il ai in buzunar, si alta e sa il ai in piele.

| carpediem a răspuns:

Alooo Bianca, daca cineva iti spune ca va veni saritul in cap, tu sari in cap? Si cu cipu' pote sa vina Basescu, Iliescu, Churchil sau cine vrei tu ca de corpul meu nu se atinge nimeni, iar referitor la credinta, nu-ti poate inpune nimeni in ce sau in ne ce, sa crezi. Fii libera si nu te mai autointoxica cu superstitii.

| Malphas a răspuns:

laughing Sunt malefice! Fugiţi cât vă ţin picioarele!
Serios acum, normal că istericii iau lucrurile astea prea în dramatic. Cică au nuş' ce număr al fiarei pe el. Whatever. Nu văd ce e aşa interesant la 666. Sau la 999, sau la 69. Toată treaba e că preoţii, şi creştinii de rând, o iau prea în tragic. Adică ce se poate întâmpla? Vă pun chip-uri şi o să fiţi violaţi de raţe?

| NuConteazaCineSunt explică:

@alexmenaru
De ce ma faci: "manipulata si indocrinata inca de mica sau esti redusa mintal" daca eu am dreptul sa cred in ce vreau? Pot sa cred in orice, in satana, in Dumnezeu, In Iisus, In Zeu-Luminitatiilaughing.
Nu inteleg de ce judeci oamenii daca au o anumita credinta, mai ales daca inca nu au 12 ani?!? Fac 12 sambatalaughing de sfarsitul lumiirolling on the floor. (21 in america 22 la noi)
Am 11, si nu mi-e frica sa recunosc varsta mea chiar daca sunt o bighidoaica si daca am chef sa cred in Dumnezeu, cred! Si daca nu, nu cred!
De ce judeci oamenii fara sa ii cunosti doar pentru ca ei cred in Dumnezeu?
Si nu, nu am citit Biblia, numai primele pagini, iar vara asta ma apuc sa o citesc si sa ma conving.
Eu cred deoarece am avut PREA MULTE, CHIAR PREA MULTE ca sa iti mai scriu aiciwinking.
Adica eram... moarta deja happy.

Deci si asta m-a convins sa cred mai tare in D-zeu!

| NuConteazaCineSunt explică:

Multumesc @Ema!

| GodBlessYou a răspuns:

Nu are rost sa discutati sau sa intrati in dezbateri cu Ema, e deja spalata pe creier, e ca si cum ai discuta cu un perete, daca ai citit Biblia si totusi crezi in ea inseamna ca ori ai fost bine manipulata si indocrinata inca de mica sau esti redusa mintal.

| GodBlessYou a răspuns:

@ByankaPlaceLaJBsiNuIiPasaDacaPrimesteStupid
Doamne, da tu sti sa citesti?

| youtube2011_7096 a răspuns:

Ce cipuri visezi malaughing? Tu crezi ca vine cineva sa-ti implanteze cipuri sub piele, in creier? Sau vorbesti de actele de identitate biometrice?
@Ema: Dar vai, vor inlocui cip-ul de pe cardul debit (sau credit), cu cel implantat in frunte. Ia spune, Ema, unde anume ar fi integrat semnul fiarei, 666, in cipul ala pe care ni-l vor implanta astia sub piele?

| youtube2011_7096 a răspuns:

Paulla, ai telefon mobil? Daca da, atunci iti pot reface traseul retroactiv, fara problemehappy. Asta daca ai telefonul la tine tot timpul.
@Ema: hai fii serioasa, aia e dovada ta? Video-ul ala alcatuit din niste slide-uri si clipuri prezentate la televiziunile americane. Mare e paranoia conspirationista. Unii cred in extrateresti care au aterizat pe pamant, altii cred in falsificarea trimiterii omului pe luna, altii cred in faptul ca 11 septembrie a fost orchestrat de americani, unii cred in conspiratia vaccinului folosit ca nu stiu ce arma. Toti vin cu afirmatii marete care normal ca au nevoie de dovezi la fel de persuasive. Cand nu le aduci, si continui cu paranoia, faci parte oficial din grupul adeptilor conspiratiei. E plin Internetul de ei; asa se intampla cand culegi informatii aiurea, fara sa verifici sursa. Sunt sigur ca atitudinea celui ce a facut acel filmulet nu era una partinitoare...ce naiba, nu e ca si cum ar fi prezentat poze ale unor sfinti in clip... a, a prezentat, ups!laughing Mi-aduc aminte de faza aia de la B1TV, cand Moraru a adus o calugarita sa vorbeasca despre principiul de functionare a viitorului pasaport biometric. E ca si cum ai aduce la un curs de gastroenterologie o baba de la tara. 'Si acum dragi studenti va voi prezenta indicatiile de utilizare ale colangiopancreatografiei endoscopice retrograde' rolling on the floor Atunci era paranoia cu actele cip-uite. Acum vad ca s-a trecut la un nivel superior. Acum sunt vizati chiar oamenii!

| youtube2011_7096 a răspuns:

@Ema: Daca am argumente pentru ceea ce cred. In primul rand, trebuie sa-ti spun ceea ce cred, pentru a avea relevanta argumentele...Tu nici macar nu stii ce cred eu, si imi ceri argumente. Nu pot sa-ti spun decat ca sistemul meu de convingeri e bazat strict pe dovezi STIINTIFICE. Atat. Punct. Nu cred in homeopatie, zei invizibili, fantome, acupunctura, vrajitori, vraji. Nu exclud in totalitate existenta unor fenomene din categoria asta. Nu sunt ignorant. Dar, cand vine un individ care declara ca el are acces la o cunoastere speciala, ii cer dovezi. Daca un "medic" ce practica acupunctura vine si imi povesteste de canalele energetice, ii cer sa imi demonstreze cumva: eventuale masuratori ale acelor energii. Daca refuza, sau e incapabil sa faca acest lucru, treaba e clara. Asa merge mintea mea. Nu ma vad gandind altfel.

| youtube2011_7096 a răspuns:

@Ema
Un sarpe vorbitor face parte din categoria lucrurilor rationale? Macar dai dovada de onestitate intelectuala si recunoaste ca sunt unele lucruri irationale prin cartea ta sfanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut o intrebare, la tine care spune; pot raspunde si crestinii.eu sant crestin dar nu-ti raspund.din rautate.fiecare cu cipul lui.vad eu daca o sa-mi pun sau nu. daca ma voi hotara sa nu mai fiu crestin o sa-l pun.deocamdata nu e cazul. daca va veni timpul o sa te lamuresti singur/a.

| eprubetă a răspuns:

Nu are cum sa itsssi` puna ''cipuri'' laughing) pentru` ca am deveni` experimentele lor, si nu este permisa experintele pe oamenii rolling on the floor)
Si nu mai crede in toaate prostiile`!