| DubstepQueen a întrebat:

Hey TPU.Am o intrebare!
Polii pamantului se pot inversa deodata? Daca da...ce efecte ar avea asupra Terrei?confused
F
U
N
D
A

Răspuns Câştigător
| Ekcstsy a răspuns:

Polii pamantului nu au cum sa se inverseze polii MAGNETICI da se pot inversa dupa ce mananca astia cu anul 2012 ca va veni sfarsitul lumii. Deci in concluzie daca fizicienii zic ca va veni sfarsitul lumii daca se inverseaza polii Magnetici trage concluzie ce efecte ar avea.

10 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Polii magnetici nu se pot inversa numai daca intervine ceva care sa modifice pozitia pamintului in raport cu axa lui de rotatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e aia **** pamantului? nu are si el una, ca orice om?

| iKronstadt a răspuns:

Tu, cand dai drumu' unei intrebari spre lume, chiar gandesti, sau gandeste alcoolul pentru tine?

| Ekcstsy a răspuns:

Nu se pot inversa.

| DubstepQueen explică (pentru Ekcstsy):

Eu am auzit ca da tongue

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Ekcstsy):

Corect, dar in cazul acesta nu exista sfarsit, nici o calamitate nu poate sa omoare absolut toti oamenii.
Sfarsitul va avea loc doar daca Terra nu va mai putea intretine viata care o stim acum sau daca aceasta nu ar mai exista.

| DubstepQueen explică (pentru Ekcstsy):

Mersi

| Ekcstsy a răspuns (pentru DubstepQueen):

Cu placere

| Ekcstsy a răspuns (pentru DubstepQueen):

Polii pamantului nu au cum sa se inverseze polii MAGNETICI da se pot inversa dupa ce mananca astia cu anul 2012 ca va veni sfarsitul lumii. Deci in concluzie daca fizicienii zic ca va veni sfarsitul lumii daca se inverseaza polii Magnetici trage concluzie ce efecte ar avea.

| Petrica44 a răspuns:

Ce spune NASA:
In ceea ce priveste inversarea polilor, atat a celor geografici, cat si a celor magnetici, asociati cu campul magnetic, specialistul afirma ca temerile sunt neintemeiate. Potrivit acestuia, nu exista acest pericol in cazul celor geografici, pentru ca Luna stabilizeaza axa.

In ceea ce priveste polii magnetici, acestia se schimba uneori, dar la circa 500.000 de ani, iar aceste modificari nu sunt bruste, avand loc gradual, in mii de ani. Nu exista dovezi ca o astfel de inversare va avea loc in 21 decembrie 2012, mai spune expertul. Si chiar daca se intampla asta, admite el, fenomenul nu va cauza probleme reale.

| victorr_3274 a răspuns:

Da, se pot inversa. Ca efect, ar fi furtuni, ploi mari. Busolele s-ar defecta - ar arata nord in loc de sud. Acolo unde e cald ar deveni rece.