| eu_stie_tot a întrebat:

Electroliza apei se poate face cu carbune? Trebuie sa filmez un experiment si am cumparat deja carbune, dar pe net am vazut ca se foloseste grafit sau metale nobile.

Răspuns Câştigător
| Aldebaran a răspuns:

Hello! Nu te complica cu prostii... poti face electroliza cu un electrod de baterie (chestia aia lunguiata neagra de carbon, sper ca ai spart macar odata o baterie sa vezi ce are inauntru) si cu un surub, cui sau o bucata de sarma de cupru. Ai nevoie de o sursa de alimentare de curent continuu de minim 12V ca sa se vada efectul cat de cat rapid. La + pui electrodul de carbon si la minus surubul. Poti incerca si invers ca sa observi diferenta. Nu ti-o voi spune, te las sa incerciwinking Daca ai nelamuriri. daniel_pincu@yahoo.com

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Folosesti doi electrozi de carbuni de la baterii consumate, gauresti un pahar de plastic si treci capetele celor doi electrozi (la distanta de 2, 3 cm intre ei) etansezi cu silicon sau ceara topita si torni apa. Legi electrozi la o sursa de curent 6-12v, La anod(+) se degaja oxigen si la catod(-) hidrogen.

| Robert a răspuns:

Grafit sau carbune este cam... tot aia.

| eu_stie_tot explică:

@robert grafitul nu e tot aia cu carbunele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai cari stii toati selea? ma tu vrei sa filmezi o el... ectr.o di aia, cu carbuni.pai iti trebui aparat di filmat mai.pot eu sa spun ca daca am volan, mai cumpar o roata di masina si gata am ototurism?