| Mogiojojo a întrebat:

Hi... Daca maine ati muri ati intelege motivul pentru care v-ati nascut pe Pamant sau ati avea impresia ca ati avut o viata absolut degeaba, atat pentru voi cat si pentru societate?

29 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu as regreta deloc. Nu cred ca am avut vreun rol in viata

| RAY a răspuns:

Nu ma intereseaza de societate, nu sunt un exemplu de urmat pentru nimeni, nu am trait degeaba,au fost experiente frumoase si rele,asta e viata,ce ai prefera masina fericiri sau viata asta? au fost pers care le-am iubit si pers care mau iubit,asta e viata,azi esti,maine numai esti, pana acolo trebuie sa dam un sens vieti, sa avem un scop, eu am deja cateva, daca le voi implini nu stiu, cat voi trai voi incerca, asta e, sa ma bucur de prezent

| doctorandus a răspuns:

Motivul pentru care se naste fiecare e ca parintii lui/ei au facut sex.

| Mogiojojo explică (pentru doctorandus):

Intrebarea nu este 'cum', intrebarea e 'de ce'?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Degeaba nu. Mi-ar parea rau ca ramane fiica-mea cu dementa de ma-sa si practic fara suport financiar si emotional. Mi-ar mai parea rau ca ramin cu niste chestii profesionale neterminate si mai ales mi-ar parea rau ca nu as apuca sa vad niste tehnologii evoluind inca vreo zece ani, in special miniaturizarea in domeniul medical si implantologia oculara, dar si IoT si comunicatiile la purtator. Legat de motive si alte porcarii... din parti. A, da, si mi-ar parea rau si ca nu am mai apucat sa ii zic la modul serios gagicii din liceu si un pic de dupa ca nici acum dupa 20 de ani+ nu am simtit pentru cineva ce am simtit pentru ea si inca ma gindesc la ea. Frustrari de om obisnuit, deh...

| Celcestietot a răspuns:

Motivul pentru care ne-am nascut pe Pamant, da.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Si care ar fi motivul? Sa stai pe TPU toata ziua?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cine, eu sau noi oamenii? Motivul este desprins din planul Creatorului, iar daca citim din Biblie, il aflam imediat.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Esti preot sau calugar ceva? Vorbesti tot timpul de religie si d-zeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu, sunt doar un om care incearca sa il slujeasca pe Dumnezeu, prin adevar.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Tu... noi nu suntem toti la fel

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ok, eu. Nu stau pe TPU toata ziua, este una dintre cele mai mari iluzii. Eu nu am un motiv special si niciun om nu are, cu totii avem acelasi scop in ochii lui Dumnezeu, atingerea moralitatii desavarsite. Ca te-ai facut aprozar, nu este motivul pentru care te-ai nascut, ci a aparut profesia de pe drum.

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa fie un motiv al naibii de bun.

| FreddieM a răspuns:

Pai ce, trebuie sa fii in pragul mortii ca sa descoperi anumite raspunsuri? Nu-i foarte greu sa raspunzi folosindu-ti propria ratiune, ba chiar poti filozofa pe tema asta.
Intram in viata asta fara sa dorim lucrul asta, iar faptul ca traim, e deja un scop.
Iar pentru societate, nu faci nimic special, nu datorezi nimic, pentru ca si tu esti o componenta a ei.
Iar daca faci ceva pentru societate, o faci de fapt in maniera naturala dar si pentru tine, pentru ca tot tu vei culege rezultatele. De exemplu, daca nu arunci gunoiul pe jos, maine nu te vei impiedica de el.
Pace

| Mogiojojo explică (pentru FreddieM):

'iar faptul ca traim, e deja un scop.'
Nu pentru toti e un scop viata si unii nu vor sa se nasca dar da, nu ai de ales.

| FreddieM a răspuns (pentru Mogiojojo):

,,unii nu vor sa se nasca"
Conceptul,, a vrea" apare in constiinta noastra in momentul nasterii. Ce spui ti e un paradox, nu ai cum sa-ti doresti sa nu te nasti.
Iar legat de scop, am un exemplu simplu pentru tine. Nu exista persoana rationala, fara scop pe lumea asta. Daca ti-e foarte sete sau foarte foame, bei apa si mananci, deci supravietuirea devine scopul tau principal. Daca-ti mentionez si situatia in care ramai fara aer... realizezi pe loc ce pretioasa e viata si scopul tau primordial in acel moment sa poti respira. Sper ca acum ai inteles ideea.
Pace

| Digikey a răspuns:

Am inteles de ce am ajuns pe planeta asta, si mi-ar părea rau sa plec maine.
Acum cand am inteles regulile, jocul a devenit mai intereant.

| Mogiojojo explică (pentru Digikey):

Si care ar fi 'regulile'?

| Digikey a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cand le afli prea usor nu le apreciezi.

| Yurisa a răspuns:

Existenta noastra nu are o importanta obiectiva pentru univers. In 5 miliarde de ani, tot ce am cladit pana in acest moment nu va mai exista, asa ca nimic nu conteaza.

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

5 miliarde de ani e putin?

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

Plus de asta trebuie sa iei in considerare ca unii sunt crestini si nu au aceleasi credinte ca si tine.

| Yurisa a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, e puțin raportându-ne la univers, nu la o viață de om

| Alverto a răspuns (pentru Yurisa):

Ești trist rău omule!

| Yurisa a răspuns (pentru Alverto):

Extraordinar

| Algo098 a răspuns:

Asa functioneaza materia. Nu exista un motiv pentru care ne nastem. E o intamplare si atat.

| Alverto a răspuns:

Mă scândură mă, mereu mi-ai dat un vibe trist și nu bag în seamă persoanele cu mentalitatea asta, dar uite fac o excepție de data asta!
Daca in câteva secunde civilizația umană ar dispărea totul ar scăpaa de sub control

Fabricile și centralele nucleare ar fi vai de ele

Animalele nu ar mai avea hrană, iar animalele de companie și-ar forma haite și s-ar vâna unele pe altele, dar daca erau închise în casă la momentul "dispariție umane" ar murii de foame și de sete

Toate clădirile ar fi acoperite de verdeață, iar tot ce se vede acum ar fi ca după o război nuclear/epidemie zombii

Și așa mai departe
Noi suntem aici pentru a întreține Terra, și e cel mai inutil și fără sens lucru sa te gândești la ce te-ai gândit tu

Ai citit și tu vrei carte despre educație financiară?

E foarte tare tot ce se întâmplă în jurul nostru (bine, nu la propriu)

Eu de exemplu am 13 ani și pot spune că sunt fix opusul celor de vârsta mea, nu urmăresc non-valori (gen vulpița sau manele) iubesc natura, locurile liniște unde sunt numai eu și poate cu prietenii la un foc în mijlocul muntelui, un alt hobby este producerea de muzică (beat-uri, modificarea vocei etc) sunt oricând gata să muncesc și multe altele

Deci nu pot spune că o să am "o viață absolut degeaba" happy
Spuneam mai multe, dar nu mai am timp

| Eugen80 a răspuns:

Nu ai nu motiv pentru care te nasti, mori sau vreo datorie fata de societate!

| AlexandraR21 a răspuns:

Am ințeles motivul, dar mi-ar părea rău să ma duc la ovarstă așa fragedă pentru că nu mi-am dus la capăt planurile..si nu mi-am indeplinit dorintele