| Lacrymosa a întrebat:

Am o intrebare ce-mi bantuie gandurile de ceva vreme si la care nu stiu sa raspund: De ce m-am nascut daca tot voi muri? Adica viata mea nu e o binecuvantare, de ca sa mai traiesc degeaba o viata pe care nici macar nu o vreau.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lacrymosa,pacatele nu distrug sufletul, ci il trag in jos cu multimea si greutatea lor. oricat ai vrea sa te schimbi, ajungi sa spui ca David in psalmi; caci pacatul meu este intotdeauna inaintea mea.sau ca un copil rau care facand fapte bune sa scoata cuiele din usa ce reprezentau faptele lui rele in timp, a scos cuiele dar au ramas gaurile.rolul spovedaniei la crestini si canonul de ispasire au menirea de a usura,aceasta greutate, si muzica religioasa inalta spiritul, si cu rugaciunea ne inaltam la bunul Dumnezeu.nu neaparat, metanii si pelerinaje si alte practici. dupa cum vezi; ale lumii; inseamna moarte, uita-te la sfaturile lor.iar ale lui Dumnezeu inseamna viata. uita-te la raspunsurile lor.lacrymosa? viata e o binecuvantare,un dar.iar vesnicia e o cununa castgata cu vrednicie de catre cei numiti,incununarea creatiei, fii ai luminii, copii ai vietii.curaj.ai un sprijin de nadejde, cel mai puternic.tu pune umarul, si fa ce trebuie.cheama-l la greu si te va ajuta.

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Freud spunea saracul ca pina si intilnirea spermazoidului cu ovulul este pura intimplare.acum ce vrei sa-ti raspund?

| Paulla a răspuns:

Viaţa nu are sens, doar o trăieşti.

| Inferno a răspuns:

Teai nascut din intamplare. Mama ta te-a nascut si putea foarte bine sa nu o faca. Deci a fost o intamplare ca te-ai nascut. Cat despre moarte, mori pentru ca organele imbatranesc si cand cedeaza ai murit.
Si de daca nu vrei sa traiesti cine te obliga sa o traiesti?

| Inferno a răspuns:

Daca tu crezi ai crede in reincarnare ai sti ca daca mori pe urma va trebui sa iti alegi alt corp si sa o iesi de la inceput.
Daca iti merge rau adica nu ai o viata fericita inseamna ca esti la o reincarnare la penultima sau poate chiar ultima reincarnare.
Tu ti-ai ales viata asta doar ca acum numai esti constient cand veai muri iti veai aduce aminte de toate reincarnarile antecedente.

| soupflood123 a răspuns:

Te-ai născut ca să îţi îmbunătăţeşti constant viaţa. Toţi murim, oricum.

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Şi de ce nu încerci să o schimbi?

| Lacrymosa explică (pentru Comeandtellmesomething):

Cum?

| yekto a răspuns (pentru Lacrymosa):

Fa altceva decat ai facut pana acum. e o intreaga teorie. un prim pas ar fi mai putin timp pe net. dar daca tot stai incearca sa gasesti cateva raspunsuri prin aceste linkuri:

http://www.andyszekely.ro/
http://leadercommunications.com/content/view/14/28/

ar trebui sa fie de ajuns. vezi aceste materiale si mai vorbim.

PS: daca chiar vrei un raspuns iti recomand sa nu ignori acest material pe motiv ca e prea mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gândi la moarte... nu ai de ce.
Dacă Adam şi Eva nu muşcau din măr, nu eram păcătoşi şi nu muream niciodată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o cam vrei.fiindca ai acceptat-o, ti-ai ales parintii inca inainte de a te naste, si mama ti-ai ales-o dar ai uitat.sufletul tau isi va aminti cand va fi cazul.trupul nu e decat un invelis.dar e totusi un templu, pe care trebuie sa-l respectam.sa-l curatim,sa-l facem frumos, ca sufletul si duhul sfant sa locuiasca in el cu placere, bucurie si dragoste.

| Lacrymosa explică (pentru anonim_4396):

Tristan, ce parere ai despre asa-zisele pacate? Distrug sufletul? P.S Te intreb pentru ca vad ca sti despre ce vorbesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul a creat omul sai fie sclav o viata un fel de marioneta cu care se joaca da a trimis pe unicul fiu sa se arunce intr-o misiune imposibila un fel de misiune imposibila ce porcari cred uni / viata este o lupta pentru supravetuire / traiesteo ca una ai oricum ar fi viata e ceva unic fiecare simt e unic fiecare clipa traita e unicata /gandeste la un om orb ala nu a vazut lumina si doreste sa traiasca / gandeste la o pers paralizata/o pers handicapata mintal tot felul de boli tu esti normala si tot te plangi ei ce sa faca fi puternica cu linsul icoanelor nu ajungi prea departe ai incredere in tine bafta

| DiannaDia a răspuns:

Pai dumnezeu a creat omult pentru. a se inmulti si a "cuceri"globul, El ti-a dat sansa sa ai o viata.la care u teb.sa ai grija de ea.el nu ar dori sa mori neori mori de boala alteori din cauza pacatelor.insa daca nu o vrei e problema ta.eu sp.sa te bucuri de ea chiar daca vor aparea si lucruri rele si lucruri bune!

| oany98 a răspuns:

Viata iti este data ca sa o traiesti...nu sa te gandesti la moarte...moartea exista pentru ca tot ceea ce incepe are si un sfarsit.viata este un lucru minunat pe care trebuie sa inveti sa il pretuiesti.traieste-ti viata pentru ca orice clipa este importanta. Sper k ti-am fost de ajutor

| Lacrymosa explică (pentru oany98):

Oany, scuze daca sunt prea insistenta dar de ce spui ca orice clipa este importanta?

| oany98 a răspuns (pentru Lacrymosa):

Pt. ca viata nu e asa lunga...si fiecare moment trebuie trait din plin :p scuze k nu iti pot explic mai bine raspunsul happy