| DorelSudoru a întrebat:

Hmm. Daca diavolul te indeamna sa faci pacate de ce te pedepseste apoi?laughing(incercati raspunsuri cat mai logice)

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am cunoscut oameni cazuti in ghiara diavolului, si povestea vieti lor s-a dovedit a fi intotdeauna una terifianta. Adevarul e ca el nu te pedepseste. Pedeapsa pesupune ceva care vine ca urmare a unei greseli, si, in aceasta privinta, doar Dumnezeu poate pedepsi. Pentru ca omul e creatia lui Dumnezeu, diavolul il uraste, si ii doreste distrugerea totala, si acest lucru nu poate fi facut decit ispitind omul, determinindu-l sa pacatuiasca, sa aduca prin aceasta un afront lui Dumnezeu si sa fie astfel despartit de Dumnezeu, devenind vulnerabil. Daca vrei, distrugerea omului (pedepsirea lui, cum zici tu) e scopul, iar pacatul e mijlocul prin care diavulul isi duce scopul la indeplinire

| mihaibrasov a răspuns:

Nu te indeamna, te ispiteste... Dar diavolul nu exista ca si entitate mai adept al satanismului. Voi credeti in ceva inexistent.

| ramona30 a răspuns:

Nu exista diavol.

| shadovv a răspuns:

Pentru ca am fost destul de prosti incat sa il urmam.

| Thunder a răspuns:

Hai fiti seriosi. Cine va indeamna sa faceti pacate? Diavolul? Voi nu puteti sa-l refuzati sau cum. Dati-mi si mie un exemplu din viata voastra cand diavolul v-a indemnat sa faceti un pacat straight face.

| anad a răspuns:

Stii ca pentru pacate exista pedeapsa si daca o faci, inseamna ca ai vrut sa suporti consecintele! Nu stiu daca o fi diavolul, dar sigur mintea este cea care hotareste! De cele mai multe ori, intr-un fel sau altul, oamenii se pedepsesc intre ei dupa legi drepte sau nedrepte pe care tot ei le-au facut!

| MidnightLady a răspuns:

Exista doua categorii de oameni, fiecare din ele impartita in cate doua subcategorii:
1. Credinciosii, impartita in:
a. credinciosi fanatici
b. credinciosi si-atat
2. Ateii, impartita in:
a. atei fanatici
b. atei si-atat.
Nu stiu din care categorie faci parte, dar stiu sigur din care subcategorie nu faci (1. b, 2. b). Acum s-o luam logic: daca esti din 1. a, ar trebui sa stii ca pedeapsa vine de la Dumnezeu, deci intrebarea nu-si are rostul; daca esti din 2. a, ar trebui sa te doara-n cot de toate pedepsele. Acum te intreb eu: unde-i logica intrebarii tale?

| 4b a răspuns:

Toata lumea stie ca ''plata pacatului este moartea'' s-au cel putin, asa cred...normal ca diavolul te ispiteste sa faci anumite lucruri, insa daca tu ai ceva in cap poti sa-i rezisti; la urma urmei, depinde de tine ce alegeri iei...

| Gabitza a răspuns:

Pai, in primul rand nu el este cel ce te pedepseste! Apoi, el doar te inspiteste. Daca tu ai cazut in acea ispita, ai de suferit!

| Dany20 a răspuns:

Uite parerea mea. Lasand religia la o parte, asa cum exista lumina si intuneric, asa exista bine si rau. Acestea nu sunt entitatii ci doar ...sa le zicem... energii. Este bine stiut faptul ca gandurile au o anumita frecventa. Recent s-a demonstrat ca gandurile pozitive au vibratie mai mare decat cele negative. In fizica este bine stiuta legatura actiune-reactiune. Si anume ca orice fapt are consecinte. Acum ca sa fac legatura intre notiunile mai sus scrise: Cand faci ceva (bine/rau) ai gandit inainte (nu exista actiune fara gand, totul porneste din minte). Ai gandit ceva, automat ai trimis vibratii in afara ta. Datorita legii actiune-reactiune, vibratia se va intoarce la tine candva (e ca si cum ai arunca o minge catre un perete, mingea se loveste, apoi se intoarce la tine). Nu te pedepseste nimeni, ci doar primesti ce meriti. Primesti inapoi ceea ce ai trimis.

| sixtythree a răspuns:

Buna! Diavolul nu te indeamna, ci doar iti propune, te tenteaza. Tu daca vrei accepti sau nu. Si daca accepti suporti consecintele dupa ce savarsesti pacatul. Stii vorba: "Daca, cazi, scoala-te si te vei mantui". big grin

| maryngeorge a răspuns:

El te indeamna sa faci pacate si de pedepsit nu te pedepseste el. Ci Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omului intotdeauna i-a placut ceva. Iar dupa ce a experimentat acel ceva, nu stiu cum, s-a simtit vinovat...si uite asa a progresat religia: bazandu-se pe sentimentul de vinovatie pe care-l are omul dupa ce face ceva care chiar ii face placere (mancare, sex etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai de ales carui stapan ii slujesti. faci pacate facand voia diavolului? sau faci fapte bune si traiesti crestineste, respectand cele 10 porunci si faci voia Domnului? fiindca plata pacatului este moartea.plata pentru o viata fara pacat este viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e intrebare logica ca sa pretinzi un raspuns logic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca.Nu mai da vina pe diavol pentru idioteniile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

At crinu
"fiindca plata pacatului este moartea.plata pentru o viata fara pacat este viata vesnica."

Nu meste tu un om care conform conceptiei crestine e fara pacat...straight face. Tu gandesti cand scrii. Daca e sa ne luam dupa tine, niciun crestin nu ar ajunge in Rai, el fiind din nastere dispus sa comita pacate.
Apropo, conform stiintei (aia care-ti face calculatorul sa mearga si care iti serveste medicamente pe tava, nu exista un o separare intre creierul uman si "sufletul" definit de crestin-ortodocsi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face ca ultra-ortodocsii de pe forumul asta au mecle pocite la avatar?laughing

| Nymphetamine_8127 a răspuns:

De fapt... NU CRED ca e chiar asa, scria in nu mai stiu ce carte ca daca omori 7 oameni aici pe pamant vei fi un fel de "administrator" printre restul oamenilor din Iad...

Răspuns utilizator avertizat