| DorelSudoru a întrebat:

Diavolul te indeamna sa faci pacate si apoi te pedepseste ca leai facut in loc sa te lase sa faci incontinuare.Focul e asociat diavolului pentru ca acesta te chinuie(cica) si lumina lui d-zeu pentru. ca lumina este un lucru frumos.Eu unu nu cred in rai sau iad. In rai te ia "doamne doamne" daca esti cumnite si daca esti rau te duci in iad si te batelaughing mi se pare la o gandire de copil asta sau cel putin asa vad eu lucrurile.
Deci ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Păi, băi, noi după ce murim cică ar trebui să ni se ia sufletul. Trupul rămâne pe pământ, putrezeşte, bea cafea cu viermii de mormânt, vede el ce face. Durerea e simţită doar de trupul uman, dar cu spiritul dracu' n-are cum ne chinui decât dacă ne pune să ne uităm la filmuleţe cu căţeluşi chinuiţi. thinking

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da intr-adevar tu ai o gandire de copil. Exista Dumnezeu,exista rai si iad.El a facut totul pentru noi, a dat pe Fiul Sau, si ne-a dat posibilitatea sa alegem unde vrem sa ne petrecem vesnicia.

| harciog a răspuns:

Si pe tine tot el te-a indemnat sa parasesti chatul?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca aici s-a strecurat o greseala: orice cititor silitor de Biblie iti poate spune ca, de fapt, diavolul te indeamna sa faci pacatele alea, iar Dumnezeu te pedepseste. Ceea ce inseamna ca diviziunea muncii functioneaza ca unsa.

| ramona30 a răspuns:

Pai normal ca este o gandire de copil.Incxepi sa auzi de isus si d-zeu la varste fragede, cum la fel auzi si de mos craciun si zana maseluta...numai ca la 9-10 anisori realizezi ca mos craciun si zana maseluta, pe la 11-12 ani ar trebui sa realizezi ca nici isus allah si d-zeu nu exista.
Insa sunt multi la care creierul nu ajunge la 11-12 anisori, asa ca aceste oi cred in Stapanul d-zeu.
Referitor la viata vesnica din Rai. Am inteles ca acolo tot ce faci e sa te rogi si sa-i multumesti lui d-zeu toata ziua. Nu stiu voi cum sunteti dar cred ca dupa primii 50 de milioane de ani m-as cam plictisi putin. laughing

| DorelSudoru explică:

@♥♫ Izzabella ♫♥ Lasatoma cu lumina voastrarolling on the floorlaughingsi ce daca sta o flacara aprinsa cand in acelasi timp mor si sufera omaeni ah?
Caterincos d-zeu asta probabil isi aprinde jointu' din lumina voastra...
Si ca o flacara sa fie considerata sfanta no sa ajungem prea departe

| Hăgiul a răspuns:

Lumea INCA mai ia BIBLIA ca si scrisa, este o METAFORA iar daca nu o puteti intelege, nu mai puneti intrebari asa aiurite, mascaricilor.

| AlxMro a răspuns:

Daca tu esti convins ca nu exista rai si iad de ce mai ceri si parerea altora? Ce vrei tu de fapt sa demonstrezi? "Lasatoma cu lumina voastra si ce daca sta o flacara aprinsa cand in acelasi timp mor si sufera omaeni ah?" Da oare te-ai intrebat de ce sufera acei oameni? Unii sunt ca niste "copii" alintati care vor un semn direct de la Dumnezeu insa ei pentru acest semn nu dau nimic in schimb, nici macar crezare. Ce cuvinte, dovezi te-ar face pe tine sa crezi in Dumnezeu?; In iad si rai?

| tsevaoth a răspuns:

Atunci cand Cain si Abel au adus o ofranda din ce aveau mai bun Biblia spune ca Dumnezeu s-a uitat cu placere la ofranda lui Abel iar la ofranda lui Cain nu s-a uitat cu placere.Interesant e ca Dumnezeu spune lui Cain ca are o problema ''Daca faci binele nu vei fi oare inaltat? Dar daca nu faci binele, pacatul pandeste dupa usa si dorinta lui se tine dupa tine.Tu insa il vei stapani?,, Ce se arata aici e 1 inclinatia omului este de a face rau si 2 sta in puterea omului daca alege sa faca bine sau rau. Dumnezeu intreaba retoric''Tu insa il vei stapani?,, Pornirea?

| Hannibal_3697 a răspuns:

Raiul și iadul sunt povesti născocite de oamenii bisericii pentru a accentua frica, pentru a tine sub frâu masele mai credule. Dacă nu faci cum vor aceștia, vei fi pedepsit de doua ori, și de Dumnezeu și de Diavol. In schimb daca faci cum vor ei, mai ai sanse. Iniţial, si ingerii decăzuţi au facut parte din echipă. Au fost alungați din câteva motive, dintre care una este aceea că au cerut sa fie şi ei venerați, nu numai Dumnezeu. Acuma stau şi cuget, dacă pentru motivul acesta au fost alungați, cine a pus stăpânire pe religia creștina, în special la catolici și ortodocși, unde toate bisericile sunt înțesate cu imagini de sfinți și oamenii se roagă la ei. Totul seamănă cu lupta politică din zilele noastre. Dar reamintesc, forma actuala a bibliei a fost hotărâtă de un grup de 200 de preoți, ( după alți istorici ar fi fost în jur de 320), în anul 325, la Niceea. Acest conciliu a fost inițiat de împăratul Constantin, care la vremea respectiva nu era creștin, care a văzut potențialul mare pe care îl reprezenta o religie monoteistă tânără. Atunci au fost selectate numai evangheliile și textele care conveneau acelor preoți și împăratului, celelalte, mult mai multe au fost excluse. Se poate vedea clar influenta umană asupra Bibliei. Încă un lucru, satan este asociat cu tot ce insuflă frică, groază, cu șarpele, focul, bolile etc. Psihologie.happy

| trifescugabriela a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si in Biblie!

| lulu_5281 a răspuns:

Ai o concepţie freşită despre viaţă. Diavolul e doar partea urâtă a lucrurilor, existent în mitologie pentru a te determina să faci mai multe lucruri bune. Nu el te duce in ispită, ci doar puterea ta de discernământ.
Foculnu e asociat diavolului, este unul din cele cinci elemente care au stat la baza Genezei Are rol purificator, de aceea in opera lui Sadoveanu, Neamul Şoimăreştilor, a lui Rebreanu, Răscoala, focul are rol purificator-
Lumina, intr-adevăr, înseamnă Dumnezeu, dar cum ar fi posibil să fie lumină fără întuneric...
Rai şi iad..., oare de ce să ne ounem astfel de intrebari când doar de noi depinde să ni-l facem aici, pe pământ.

| Damon_8513 a răspuns:

Iar prostia ca daca faci ceva rau vei fi pedepsitlaughing. In fine daca omori pe cineva sa fi sigur ca vei ajunge la inchisoare. Dar gandeste-te ca exista foarte multi oameni care fac pacate, atatea prosti si nu ajung sa fie pedepsiti de nimic si o duc bine mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca eu traiesc normal si nu fac pacate,de ce sa fiu bagat la un loc cu criminalii,batausii,curvarii,intunecatii la caracter,tradatorii, inselatorii, mincinosii.e greu si astia 70-80 de ani sai traiesc alaturi de ei si sa le suport magariile si limbajul, si apucaturile rele.pentru vesnicie as vrea altfel de viata intre fiinte perfecte. daca mi-ar face placere ceia ce spuneam,as sta in puscarie,sau intre talhari, interlopi, excroci.problema e,facand abstractie de rai,iad,satan si Dumnezeu,tu ce fel de om vrei sa fii? bun sau rau? tu cui slujesti? binelui? sau raului? energetic vorbind,vibratiile tale energetice sant pozitive? sau negative? asta conteaza nu ce eticheta religioasa ai in frunte,de crestin,ateu, sau alte abureli de astea gramaticale care mascheaza anumite abateri de la niste reguli impuse sau nu, scrise sau nescrise.

| SonataArctica a răspuns:

Daca nu crezi in dumnezeu, te asigur eu ca exista.Citeste aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83
Lumina sfanta,este o minune care se petrece chiar si in zilele noastre, in fiecare an!
Iar daca nu crezi in diavol, uita-te la filmul THE RITE
Ai sa vezi ca pana la urma iti vei schimba opiniile:|