| nesuferit a întrebat:

Dc omul continua sa se inmulteasca, chiar daca voi crestinii sustineti ca traiti vesnic? Unde mai e nevoia de inmultire? Incercati niste raspunsuri logice fara citate

31 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea ta. Pentru ca asa e lasat de la Dumnezeu, pentru ca oameii isi doresc copii. Ce legatura are viata vesnca cu faptul ca omul face copii?

| nesuferit explică (pentru sandra2012):

Mi-e rusine ca faci parte din aceesi specie ca si mine. ASta e firea naturii sa iti perpetuezi specia, daca speranta de viata a omului ar fi de 25 de ani atunci omul ar face 20-30 de copii, daca speranta ar creste la 100 omul ar face un copil, daca omul ar trai vesnic, CUM ZICETI VOI CRESTINII NU SAR MAI INMULTI, pentru ca nu tine de tine ci de instict nu ar mai fi nevoie, din moment ce existi vesnic. il vezi pe dumnezeu sa toarne copii la fiecare 20 de ani? NU pentru ca e vesnic in mintea voastra

Ma indoiesc ca intelegi, si ma mir ca imi pierd timpul cu oameni cre cred CA ASA E LASAT? ce formulare e asta ca ba creier de penis

| sandra2012 a răspuns (pentru nesuferit):

De ce, ti-e frica de faptul ca nu am avea loc toti pe pamant?

| shadovv a răspuns:

Suntem eterni pe lumea cealalta nu aici! Ne inmultim deoarece prin inmultire creem suflete! Suflete care au sanse la eternul raiului!

| anonim4565 a răspuns:

Pai ma dar tu nu intelegi?
noi toti suntem muritor(cateva exceptii Ilie care nu ca nu murea dar a fost ridicat la cer)
Moartea e doar poarta spre vesnicie deci murim, dar sufletul e nemuritor pentru ca acesta va ajunge in iad sau rai nu trupul
Inmultirea a fost poruncita de Dumnezeu
si sufletul tau e vesnic.
sper ca ai inteles

nony
| nony a răspuns:

Daca si parintii tai aveau aceeasi conceptie, acum erai in stadiul de spermatozoid, dandu-te cu capul de peretii testicolelor lu´ tactu.
O fi bine?

| Nelushu a răspuns (pentru nony):

Funda pentru nony happy

| nesuferit explică (pentru nony):

Nu ai inteles nimic si asta ma desgusta, eu nu cred in viata vesnica si mi se pare normal ca oamenii sa se inmulteasca
Si din raspunsurile teistilor se pare ca nici nu sunt convinsi ca exista viata vesnica
PAce

| Himera a răspuns:

1. E o datorie morala, conform conceptiilor vechi ale societatii, sa se nasca, sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa moara.(cand una din trepte lipseste se produce un dezechilibru)
2. Din nevoia de a lasa ceva in urma, sa stii ca ai muncit pentru cineva.
3. Sa nu ai senzatia ca ai trait degeaba.
4. Ce legatura are viata vesnica si inmultirea? Doar pentru ca imi concep un scop crestin in viata, ar insemna sa duc o viata de celibat sau fara urmasi? Nu inteleg intrebrea, e fara rost.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Himera):

Eu nu vreau să fac copii,şi totuşi voi lăsa ceva în urmă,şi ştiu sigur că nu am trăit degeaba.
A face copii este cel mai uşor lucru pe care îl poate face orice om,oricât de retardat ar fi el; iar asta lăsându-i senzaţia că este folositor şi a făcut ceva bun pentru omenire. Nu e chiar aşa. Dacă faci un copil,nu faci nimic bun pentru omenire,este doar o dorinţă egoistă de a face ce fac şi ceilalţi.
Sunt o mulţime de oameni care deşi nu au avut copii, au lăsat ceva în urmă, ceva mult mai valoros decât un om.

| Himera a răspuns (pentru Woodenpints91):

Iti impartasesc punctul de vedere, doar ca "stimatul" autor al intrebarii voia argumente logice, oricum nu cred ca le-a inteles si l-au multumit. Alte motive pentru a face copii nu am gasit, si daca ma legam mai tare de intrebarea pusa intr-un mod incalcit, imi luam iar "stupid" ca asa actioneaza "Stimatul".laughing

| Himera a răspuns (pentru Woodenpints91):

Uita-te la raspunsuri, il vei gasi si pe al meu.

| GusWaters a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ma-sa lu' Hitler a lasat pe lume o fiinta care a facut multe lucruri extrem de calumea! La fel si ma-sa lu' Tesla, sau a fratilor Young.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru GusWaters):

Din 100 de copii care se nasc, câţi sunt Hitler sau Tesla?
Chiar dacă ar fi, în ziua de azi nu mai poţi face ce a făcut hitler.

Chiar citeam acum vreo 3 ani o carte despre viaţa lui Hitler,şi la sfârşit era o părere de-a autorului, care zicea că este posibil ca asemenea monştri ca Hitler să se găsească şi în unii oameni din ziua de astăzi, şi trebuie stârpiţi de mici.

| GusWaters a răspuns (pentru Woodenpints91):

Niciunul,dar din orice fel de om se poate naste cineva care sa fie extrem de inteligent.Si ar putea,dar pentru asta ar trebui sa aiba armata cacalau in tara pe care s-o conduca,pentru ca s-ar simti lezati in cur ONU si Israel.

Stii ce e ipocrit? Ca toti zic ca Hitler era nasol, da' uita de Stalin, care a omorat 20 de milioane si ceva, de Mao, sau de altii.Deh,evrei... smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata de apoi e asa reala ca parul de pe penis

| nesuferit explică (pentru anonim_4396):

Totusi asta e motivul principal pentru care oamenii cred in dumnezeu. Daca nu lear mai oferi barbosu viata vesnica ar ma crede **** in el

| William a răspuns (pentru nesuferit):

Tu chiar crezi ca noi incercam sa ne mantuim ca sa ajungem in rai? laughing Cei mai multi incearca sa se mantuiasca pentru a nu ajunge in iad si cum nu ai decat doua variante (rai si iad) si in iad nu se duce sufletul celui drept... ghiceste unde se duce.

| nesuferit explică (pentru William):

Daca chiar ar exista raiul si iadul, as prefera sa merg in iad, decat sa stau o vesnicie in rai cu frustratii astia

| William a răspuns (pentru nesuferit):

Nu este adevarat. Vrei sa ai o mica idee despre cum este in iad? Aprinde un chibrit si i-al in mana cat inca mai are flacara dar nu il strange, lasa-l sa arda in palma ta. Apoi adu-ti aminte ca focul din iad este de miliarde si miliarde de ori mai puternic decat focul de pe pamant, focul din iad arde cu mania lui Dumnezeu.

| nesuferit explică (pentru William):

Ms de informatii dar prefer iadul in defavoarea raiului plin de frustrati

| William a răspuns (pentru nesuferit):

Ai facut micul experiment cu chibritul? Daca nu de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti foarte departe si chiar daca ti-as raspunde, raspunsul meu ar trece pe langa tine ca vulturul in zbor.nu lasa urme.esti mititel cu mintea poate si cu trupul.mai cresti.vei afla multe.da nu de la mine.

| oanaoana23 a răspuns:

Sa nu inteleg ca tu nu esti crestin? inmultirea e un instinct primar, la fel ca mancatul, bautul. asta e firea oamenilor. doar ca acum sexul a ajuns sub forma de arta. viata trupeasca de cea spirituala e diferita

| Lur656i a răspuns:

Nu sustine nimeni ca e nemuritorwinking

| nesuferit explică (pentru Lur656i):

Ce intelegi tu prin Viata vesnica in rai? vezi nu am folosi nemuritor

| Lur656i a răspuns (pentru nesuferit):

Nu cred ca exista rai, cu atat mai putin in viata vesnica din el happy

| nesuferit explică (pentru Lur656i):

Era vorba de ce cred crestinii nu tu laughing,

| oanaoana23 a răspuns (pentru nesuferit):

Nimeni nu stie daca exista sau nu, ca nu s-a intors nici un om de acolo sa ne zica si noua daca e sau nu. dar fiecare e liber sa creada ce vrea si in cine vrea pana la proba contrarie

| Lur656i a răspuns (pentru Lur656i):

"Ce intelegi tu prin Viata vesnica in rai? " happy