| SG1995 a întrebat:

Https://youtu.be/o1KY__hwuTI

Conform lui Cristian Presură nucleul unei găuri negre este singularitatea.
Știm că universul provine din singularitate, deci am două întrebări interesante:
1.Ce oprește ca singularitatea să "explodeze" ca acum 13, 5.000.000.000 de ani?
2. Ce s-ar întâmpla dacă simultan prin absu două sau mai multe găuri negre ar "exploda"?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

1. Singularitatea este nucleul gaurii negre care este tinut la un loc de gravitatia uriasa pe care o are. Este la fel ca motivul pentru care soarele nostru nu explodeaza, energia emisa in nugleu prin fuzionarea atomilor este balansata de gravitatia care trage straturile de la suprafata spre centru.

3.Ar emite extrem de multa energie chestie care ar provoca unde masive in continuumul spatiu timp impreuna cu radiatii gamma intense.
Din fericire gaurile negre nu explodeaza, ele pierd incet incet energie prin radiatia hawking pana cand dispar insa treaba asta se produce extrem de incet.

Cat despre big bang, nimeni nu stie daca a fost o singularitate de genul unei gauri negre sau altceva.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Trebuie spus ca este doar o presupunere
. Se presupune că găurile negre ar avea în centrul lor o singularitate gravitațională, atrăgând prin gravitație absolut tot ce se află împrejur, inclusiv lumina. În astfel de puncte legile fizicii newtoniene nu mai au aplicație.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Singularitate_gravita%C8%9Bional%C4%83

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Totul e o presupunere dar asa cum a zis si tipul din itnerviu, pana acum teoria se adevereste.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Stiinta parca inseamna empirism, nu credinta ca las ca o sa aflam noi intr-o zi

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Mare parte din fizica moderna e momentan o poveste. Ideal e sa ai o un experiment dar in absenta mijloacelor tehnice probezi matematic.

De acolo incepe distractia cu povestile ca trebuie sa faci una care sa bata cu matematica si in anumite cazuri arata dubios.

Exista o piramida a validitatii cunoasterii, da, experiemntul se afla in varf urmat de meta analize si alte treburi similare dar cand nu ai acces la un experiement (ca no, e putin greu sa studiezi o gaura neagra) cobori in jos pe piramida si chiar daca ajungi la metode mai putin valide. Ideea e ca atunci cand toate indica aceiasi directie poti sa presupui ca esti pe drumul cel bun.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ma bucur ca recunoști asta

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Nu e o chestie tinuta sub pres de nimeni e destul de publica treaba deci nu vad ce e de recunoscut.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am cunoscut persoane care aveau credinta pentru stiinta, nu cumva sa le contrazici

| SG1995 explică (pentru RoCkKiD):

Nu e o simplă credință, până acum și existența gaurilor negre erau doar presupune, nu erau dovezi fizice, totuși era ceva ce stătea la baza acestor presupuneri:
Modul în care Universul funcționa și modelul matematică care confirma acest model. Deci și chestiunea sigularitați e doar o chestiune de timp, când vom reuni macro-fizica relativistă cu nano-fizica cuantică, vom desluji misterul origini universului și a singurătăți.
Fizica actuală în fact nu doar o sumă de presupuneri și gata, ci aceste presupune urmează un tipar matematic, se fac observații logice și se calculează posibilitatea unui anumit fenomen astronomic.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Imi poti explica si mie 1kg de zahar 4000 de calori = asta inseamna 500 de grame de grasime depusa, dar ce se intampla cu restul de 500 de grame?

convertire zahar - glucoza -trigiclide -grasimi = unde sunt aia 500

excludem rata metabolica, actiitatea metabolica

| relian a răspuns (pentru RAY):

"Imi poti explica si mie 1kg de zahar 4000 de calori = asta inseamna 500 de grame de grasime depusa, dar ce se intampla cu restul de 500 de grame?"

De energie ai auzit? Ei restul este folosit ca si combustibil, iar ce ramane e grasimea ce spui tu.
Zaharul este principala sursa de enerige, este cea mai buna sursa de enerige, cel mai simplu de folosit de organism.
De aia ne si ingrasam, organismul nici nu depune mare efort pentru a folosi zaharul ca si combustibil.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Am si scris ca nu luam in calcul rata metabolica, activitatea fizica

| relian a răspuns (pentru RAY):

Deci dupa tine daca stai in pat, nu faci ceva fizic, organismul nu consuma energie sau ce?laughing Ba tu esti sanatos? Poti sa si dormi, organismul consuma, asta in caz ca nu stiai.Organismul uman nu-i masina care sa consume doara cand se deplaseaza laughing sa tii in viata ceva viu este nevoie tot timpul de energie, asta e diferenta dintre viu si neviu.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Omule de ce faci spam aiurea, de ce nu raspunzi direct

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,Pentru ca numai e o singuralitate, universul se afla in expansiune, nu stim, presupunem, stim doar ce s-a intamplat dupa 300 de mii de ani, telescopul hubble a fotografiat universul acela https://edu.glogster.com/glog/the-big-bang2/1k349vwq6u3

2,Gaurile negre nu explodeaza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Conform lui Cristian Presură nucleul unei găuri negre este singularitatea.
Nu știu ce înțelege Cristian Presură prin singularitatea unei găuri negre.
=======
Știm că universul provine din singularitate, deci am două întrebări interesante:
Aici am comentariu la această singularitate din care provine universul. Singularitate = singur, unic.
Astfel, toată masa universului actual era concentrată intr-o zonă de dimensiune Planck, ce masă?
Masă‎: ‎8, 5·10 la52–10la53 kg Număr de galaxii‎: ‎200 mrd.
Temperatură actuală‎: ‎2, 725 K; −270, 425°C Vârstă‎: ‎13, 77·109 ani; 13, 77 mrd. ani.
Masa este de 10 la puterea 52 kg
Aceasta este singularitatea primară.
O gaură neagră, este o stea una din stelele din cele 200 mld galaxii. Ea nu este în nici un fel echivalentă cu singularitatea de la Big Bang.
O gaură neagră este oprită să explodeze de propria gravitație.
Tot ce intră nu mai iese, chiar și lumina ei ( propria ei radiație electromagnetică) este curbată înapoi și re înghițită de steaua colapsată.
Așa că întrebarea dtale prin absurd, este absurdă, nu se poate răspunde la ea.
Sunt stele din altă clasă care explodează, acestea sunt supernovele. Din pulberea de la o asemenea explozie a apărut soarele nostru și noi.

| User23434 a răspuns:

Chiar acum ma uitam la interviul lui zaiafet cu el, foarte interesant!

| ConstantinNicu a răspuns:

Nu oprește nimic, singularitatea este ca o foarfecă, un spațiu atât de îndoi încât taie atomi materia care este împinsă în ea este dezbinată,
sper că te-am ajutat dacă te interesează am un grup pe Facebook Astrophisic/Astrofizică