| Superior a întrebat:

Din perspectiva unui om materialist,fara credinte intr-o divinitate sau intr-un sens,o ratiune si o corectitudine a lucruilor,putem spune ca e morala sau ca morala e o iluzie, ba chiar nu ar exista?
Ce parere aveti despre parerea fizicianului Cristian Presura, exemplul dat de dansul pe baza acestui subiect la minutul 8:38?
https://youtu.be/D46LPlV55cM?t=518

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

El comite sofismul ca ateii n-au emotii.

| RAY a răspuns:

Dar te informez ca traim intr-o tara crestina morala,cu credinta in divinitate si totusi vedem cu toti cum e,deci mai are rost intrebarea?

vezi suedia,norvergia,china cum e pe acolo, ai uitat ca biserica crestina a dus lumea in evul mediu si ca prin sabie sau raspandit religia,aia foarte morali erau, si crestini care se urasc, barfesc intre ei sunt foarte morali, crestini cand se omoara intre ei sunt morali? atei nu au facut razboaie in numele ateismului da teisti da, atei nu se urasc ntre ei pe motive de ateism da crestini da, sunteti impartiti in 4000 de culte, secte, religi diferite, moralitatea vine genetic + educatia care o primesti de acasa, biblia nu este ceva moral si ceva de groaza http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
umanismul a creat legi mult mai bune decat cele din biblie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cine este acest fizician roman laughing laughing de ce dai exemple cu asa zis fizicieni romani pe bune, vezi de uni care au habar, care lucreaza in domeniu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot videoclipul e plin de prostioare.

| NGheorghe a răspuns:

Foarte tare perspectiva materialistului: Dacă materialistul este om înseamnă ca propriul lui copil este robot!
Îmi place si sfârșitul: extratereștrii exista undeva departe dar ei nu ne vizitează si nici nu ne-au vizitat... iar piramidele aliniate cu axa nord sud la precizie de jumă de inch (aprox 1, 25 cm) si pietrele din "camera regelui" puse la orizontala cu o precizie de 1, 1 mm si cu incinte ce rezonează perfect la 440Hz, si alte construcții mayașe monumentale in vârful munților cu piscine si sisteme de irigații, le-au făcut cei ce trăiau in comuna primitivă, sau neanderthalienii doar ca să aibă arhitecții moderni la ce sa se holbeze când vor pune laserul!
Hai lasă.