| 4b a întrebat:

Imi pare rau daca ma repet cu cele 2 dileme, dar in 5 ani de zile n-am reusit sa fiu pe faza la tat ce va framanta; fac o cercetare, stiu cum ar proceda un psihopat si vreau sa vad ce descopar si aci big grin
1. Un vagon de tren se deplaseaza cu viteza pe sine. In calea lui se afla 5 persoane legate de sine si ele nu pot scapa. Din fericire, se poate schimba un macaz care sa devieze vagonul pe o sina anexa, departe de cei 5. Dar exista o noua problema. O alta persoana este legata de sina anexa si devierea macazului ar duce la uciderea aceleia, in schimb le-ar salva pe primele 5. Ai schimba macazul?
2. Ca si in cazul anterior, un vagon goneste cu viteza nebuna catre 5 persoane legate de o sina; insa de aceasta data, te afli pe un pod, deasupra sinelor de tren, iar in fata ta sta o persoana masiva; singura cale de a-i salva pe cei 5 este sa-l impingi pe strain in gol. Acesta ar cadea si ar muri cu siguranta, dar corpul lui masiv ar bloca vagonul, salvand viata celor 5 persoane. L-ai impinge?

34 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Hai sa-ti raspunda si-un psihopat in stadiu incipient  Dilema nu e chiar atat de dilematica pe cat pare.E principiul : Salvez cinci, omor pe unul.Cred ca oricine ar face asa ceva.Acum, dilema vine doar daca acea persoana pe care trebuie sa o sacrifici pentru viata celor cinci are vreo importanta notabila pentru tine. Daca ar fi fost sotul/iubitul/fratele etc…puteau sa treaca 7 vagoane pentre 7 persoane si te-ai fi gandit mult si bine daca schimbi sau un macazul ala.E valabil si la al doilea exemplu.De fapt, la al doilea e mai rau.Cum ai zis si tu, acolo devine personal cand pui mana pe el si-l arunci de pe pod.Esti direct responsabil de moartea lui si de supravietuirea celorlalti.Crezi ca multumirile lor compenseaza moartea lui ¿ Oricum, vorbim de multe variabile si necunoscute 
Apropo, cum draq se de plaseaza un ¨vagon¨ ¿! Si-a pierdut locomotiva pe drum ¿ big grin

| 4b explică (pentru nony):

Ma nony, cazurile au fost propuse de filosofi, nu te mai stresa laughing pentru multi dintre noi ar fi dificil sa decidem ce alegem intr-o astfel de situatie; la dilema 2 un psihopat e aproape fericit sa il impinga pe grasun, fara sa clipeasca, peste sine...no, sanatate tongue

| nony a răspuns (pentru 4b):

Pai cine a zis ca e simplu sa alegem in situatiile astea.Ti-am zis doar ca implica multe variante.
La ex 2, psihopatul il impinge pe grasun din cauza bolii.Cu ocazia asta mai salveaza si 5 persoane.Perfect! happy

| 4b explică (pentru nony):

Moartea unei singure persoane in locul celor 5- reprezinta ''varianta raului cel mai mic'', corect? si la psihopati si la persoanele normale, tiparele activitatii neurale sunt similare in cazul dilemei morale impersonale (1), dar extrem de diferite cand lucrurile incep sa devina mai personale (2). Eu doar fac cercetari, n-am dat nimanui in cap.
Salut

| nony a răspuns (pentru 4b):

Foarte bine! Nu inteleg de ce te simti ¨ agresata ¨.Tu faci cercetari, noi suntem cobaii, am priceput! Ok! Ma retrag.

| T0T a răspuns (pentru 4b):

"la dilema 2 un psihopat e aproape fericit sa il impinga pe grasun, fara sa clipeasca, peste sine."

Să deduc că am avut dreptate cu nu și da?

| 4b explică (pentru T0T):

Cand ai tu dreptate? laughing sanatate

| T0T a răspuns (pentru 4b):

Acum?

| Kaℓi a răspuns:

Eu ma tot intreb cat de gras poate sa fie ala, daca ar opri un vagon care goneste cu viteza nebuna...
Teoretic, poate ca l-as impinge, daca as avea timp sa rationez ca salvez cinci vieti facand o crima, dar practic, cred ca mi-ar fi imposibil. Nu doar din punct de vedere fizic happy
Daca stai sa te gandesti, cel care l-ar impinge poate i-ar face un bine, l-ar salva de la o moarte mai lenta dar mai grea, cauzata de obezitatea morbida.

| Kaℓi a răspuns:

Cine, eu?
Si daca sunt, sunt una cumsecade care-si vede de treaba ei happy

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu tu draga, cine a postat intrebarea.

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Ai postat imediat dupa mine, si ma gandeam ca... happy
Dar nici ea nu e, e doar curioasa.

| RAY a răspuns:

3 as sta si mas uita sa vad si eu ce se va intampla, de ce trebuie eu sa anulez ceea ce va urma? nu crezi ca daca e sa moara vor muri?

| T0T a răspuns:

Extraordinar, nu credeam că am să revăd atât de curând o postare de la tine.
1) Depinde de situație, depinde dacă sunt cunoscuți sau nu. Dacă nu, l-aș schimba.
2) Da, adică mai mult probabil. Nu știu ce să zic. Ar fii vina mea dacă ar muri grasul, dar dacă ar muri acele persoane nu ar fi vina mea, dar dacă le-aș salva ar fi meritul meu. Totuși sunt 5 vieți pe una. Probabil că da, dacă ar fi să aleg așa pur și simplu, dar în situația respectivă nu știu dacă aș fi în stare.

Asta zicem fără a fi puși în acea situație...Nu știu câte persoane ar avea puterea să împingă ele însele grasul, sau să influențeze cumva cursul unor evenimente care depind de viața anumitor persoane. Nu este o întrebare atât de simplă, tind să cred.
Un psihopat ar răspunde nu și da?

| 4b explică (pentru T0T):

Da stiu Grey, nici tu nu ma suporti laughing pot sa-ti spun doar ca psihopatii nu stau pe ganduri la asemenea dileme; gandeste-te ca nu manifesta sentimente, deci nu ii inteleg pe ceilalti, indivizi fara remuscari, lipsiti de scrupule sad

| T0T a răspuns (pentru 4b):

Eu te suport. Dacă ai fii grasa pe care ar trebui să o împing, nu aș face-o.
Ai dreptate în legătură cu psihopații.
Sănătate.

| 4b explică (pentru T0T):

laughing percepui...multam de raspuns. Numa' bine

| T0T a răspuns (pentru 4b):

App, am uitat să îți spun...Cam nașpa fără tine pe TPU crying

| 4b explică (pentru T0T):

laughing taci ca te-ai distrat de minune...

| T0T a răspuns (pentru 4b):

Eh...Era bine.
Nu știu dacă mai este alt user cu atâtea întrebări interesante, oricum. Și site-ul ăsta cam duce lipsă de așa ceva acum...

| AirănMeidăn a răspuns:

1. Nu stiu. Cel mai probabil m-as panica si nu as fi in stare sa fac nimic.

2. Stai putin, nu prea inteleg. Deci eu sunt mecanicul de locomotiva, nu? Si pe sina sunt legate 5 persoane. Nu am cum sa opresc trenul, merge prea repede. In fata mea sta o persoana masiva, tot pe sina. Pai, am alta alternativa? Adica, oricum nu pot opri trenul si tot trebuie sa trec prin el si sa il imping, sau? Sunt in dubiu cu intrebarea asta, stau cam de 10 minute si incerc sa ma lamuresc.

| 4b explică (pentru AirănMeidăn):

laughing tulai Ai, facusi o ciorba cu dilemele mele...matale te afli pe pod, cum reactionezi? il impingi ori ba pe strain ca sa-i salvezi pe cei 5?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru 4b):

Nu il imping, nu as fi in stare sa misc un deget, m-as panica. Eventual as fugi de acolo sau as avea un atac de panica

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

Sau. sa ma bazez pe un eventual efort de a apuca ce am la indemana si sa ma duc cat de mult pot in fata trenului, considerat a fi suficient de convenabil pozitionat incat frana lui sa nu fie sangeroasa, si as atrage atentia mecanicului cu toata nebunia mea, daca vorbim de un moment obscur aflat intr-un loc izolat in munti. Altfel, daca vorbesti de regiuni mai performante, tot ar fi imposibil pentru ca ziua nu se va produce un accident atat timp cat mecanicul este constient si deci nu de tine depind mustrarile de constiinta, cat de abaterea lor asupra celor raspunzatori.

2.Nu pentru ca nimic nu poate fi sigur ca indeplinirea unui asemenea act va avea eficienta dorita.

| drutzix a răspuns:

Partea 1 se bazeaza pe partea analitica a creierului, 1vs5 e o alegere usoara. Partea 2 pe de alta parte activeaza o alta parte a creierului pentru ca este personala (trebuie sa imbingi tu cu mana ta un om).
Dilema este gresita (dupa opinia mea) deoarece presupune ca unei persoana anti-sociale i-ar pasa de chestia asta.
Uite alta dilema. Daca o persoana de incredere te-ar duce intr-o camera in care este un copil de cateva luni si ti-ar spune ca acel copil va devenii mai rau decat Hitler si ca daca il omori nu va exista nici o consecinta legala pentru tine ce ai face?
PS: Nu lua raspunsurile de pe TPU in serios deoarece ele necesita o cunoastere de sine si o imaginatie foarte buna pentru a putea raspunde 'corect'. Iar majoritatea useri-lor nu sunt foarte straluciti.
PPS: Daca vrei cu adevara sa vezi daca cineva este psihopatic si in ce grad, atunci trebuie sa folosesti asta: http://vistriai.com/psychopathtest/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu specifici ce legatura am cu persoanele alea legate de sine.Nu iau nicio decizie, in schimb pe tine pot sa te imping fara probleme in locul grasuluibatting eyelashes

| 4b explică (pentru anonim_4396):

sad pe mine?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Nu prea am forta necesara ca sa-l imping, zic...la asta incerc acum evaziv sa ma refer.
Spune-mi ce-i cu testul, oricum n-o sa-ti raspunda nimeni ca i-ai speriat cand lingeai dosul etichetelor de psihopati, ca sa se lipeasca mai bine.

| 4b explică (pentru anonim_4396):

laughing Lost, nu fi...amu sa-ti spun care-i faza cu testul: fiecare raspuns in parte are legatura cu diferite regiuni climatice ale creierului; cazul 1 reprezinta o dilema morala impersonala, pe cand cel de-al doilea constituie dilema personala. Percepusi?winking

| Salahadin73 a răspuns:

1) Ca in cazul lui Gizăs: sa moara multi, sa traiasca cine trebuie.
2)Mda, as impinge grasu'.

| Oancea_Casiana_1993 a răspuns:

1. Da 2. Nu

| kari21 a răspuns:

Da si Da happy

| kari21 a răspuns:

Da la ambela