| Inferno a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna "apa calda". Pentru cei care locuiesc la bloc,sau cei care nu au centrala, ati auzit adesea acest concept: Apa calda. Apa calda e mai scumpa decat apa rece (Alt concept neclar), iar apa rece mai ieftina decat apa calda.

Platim aceasta apa dar nu stim ce este.
E apa calda raportata la fiinda umana, la gandac, la broasca, sau la ce mama naibii? Ca pentru un porumbel apa pe care noi o percepem calda e rece,iar pentru un broscoi iar exista diferente. Nu e tot una. Toti spun "apa calda" de parca ar fi ceva universal. Si daca tot dam asa multi bani, nu credeti ca ar trebui definit mai clar acest concept imbecil?
Exista o temperatura anume la care apa e consdierata calda si alta la care e cdonsdierata rece? Ca asa pot spune ca apa e calda si la 3 grade celsius,ca exista nu stiu ce animal care o percepe calda.

Probabil e logic ca atunci cand spunem apa calda ne raportam la modul in care omul si nu alt animal o percepe.
Pai eu stiu ca omul are o temperatura de aproxdimativ 36, 6 grade celsius,si orice temperatura mai mare decat aceasta este perceputa ca fiind calda,iar orice temperatura mai mica e perceputa ca fiind rece.

Mai stiu insa ca am masurat temperatura apei de la robinet de n ori, si in ciuda faptului ca teoretic era "apa calda" apa care venea avea o temperatura mai mica 36 grade celsius.

Nu e jaf la drumul mare sa ne fie luati bani concreti pe un concept ambiguu?

8 răspunsuri:
| Nicky29 a răspuns:

Bai frate cum poti sa intrebi asa ceva laughing.Te inteleg ca esti nedumerit pe termenul de apa calda si apa rece, dar ma intreb daca iti spun ca un om are sufletu rece si unu il are cald cred ca daca stai sa te gandesti ce inseamna asta iti faci harakiri la cat de greu ar fi pentru tine.Ca sa iti fie clar si sa iti raspund simplu societatea in care traim defeniste apa rece cea care prin procese naturale sau artificiale se raceste adica de la 20 de grade ajunge la 0 si cea calda care se incalzeste de la 20 de grade la 40+. Daca pentru tine e tot una atunci spalate cu gheata pe corp si zi ca e ok.Si daca vrei sa zici ca aia care au centrala si iti baga tie apa "calda" si de fapt iti da niste apa calaie e cu totu altceva nu e vina ta e vina lor.

| express11 a răspuns:

Apa calda este mai scumpa deoarece se adauga pretul energiei termice consumate pentru a o incalzi.

| Inferno explică (pentru express11):

Multumesc, dar nu asta era intrebarea.

| relian a răspuns:

Termenul asta de apa calda este data unei apei incalzita sau careia i se ridica temperatura fata de ce rece cu x grade.Deci este un concept, un nume dat pentru a se putea lucra cu ea. Daca nu vrei sa platesti o poti face, dar trebuie sa mergi la dei care iti furnizeaza apa asta in cauza si sa ii intrebi cite grade trebuie sa aiba si aia e tot apoi masori, filmezi apa ta cite grade are ori ii chemi pe ei sa masoare si dupa le dai in cap le faci un dus rece cu apa lor calda.La fel se procedeaza si cu conectia la internet.Fiecare utilizator sau abonat cind plateste face un contract unde se specifica ce viteza ai la internet, ce viteza iti furnizeaza ei.Tu pentru aia platesti si daca e poti verifica si daca nu corespunde poti face reclamatie.Bine am inteles ca intrebarea ta e pusa la plesneala, probabil te cam plictisesti si vrei sa mai vezi ce spun sau gindesc unia pe aici.

| Wøodenpints a răspuns:

La bloc apa caldă e rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai Inferno... daca nu vin acum si te oparesc cu niste apa rece de termini cu bazaconiile astea de intrebari! laughing

| Teardrop a răspuns:

Nu. Îs două robinete: unu roşu, unu albastru. Poţi să dai drumul doar la ăla albastru, şi jaful nici n-a existat.

| ionpusca a răspuns:

Ma apa calda este apa incalzita la aragaz cu frane si radiator cu aburi! daca nu iti convine raspunsul chicks!