| vladwiseman1995 a întrebat:

Imi poate spune cineva doua grupe de angiosperme?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

A, pai e simplu. Dicotiledonate (au samanta cu 2 cotiledoane, gen bobul de fasole) si monocotiledonate (au samanata cu un singur cotiledon, gen pepenele) tongue

Sunt sugestive si numele grupelor in asa fel incat sa-ti dai seama.

3 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Pai, uite, mai, ce zice DEX-ul: http://dexonline.ro/definitie/angiosperme

Adica angiospermele sunt acele plate cu samanta inchisa in fruct, adica pepenele, gutuia, para, caisa, marul, ciresele...

| vladwiseman1995 explică (pentru miTzuliK93):

Pe mine ma intereseaza doua grupe de angiosperme...

| miTzuliK93 a răspuns (pentru vladwiseman1995):

A, pai e simplu. Dicotiledonate (au samanta cu 2 cotiledoane, gen bobul de fasole) si monocotiledonate (au samanata cu un singur cotiledon, gen pepenele) tongue

Sunt sugestive si numele grupelor in asa fel incat sa-ti dai seama.

| secessumaeternum a răspuns:

Imi aduc aminte de clasa a 5-a. Da, dupa cum a scris si miTzuliK93 angiospermele se impart in 2 grupe: dicotiledonate si monocotiledonate