| Anonimus1358 a întrebat:

Cine imi poate spune un procentaj? Cat % 0+ Rh+ poate dona organe altor grupe

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar in caz disperat, probabil semnificativ sub 1%, Pentru transplant de organe solide se cauta o compatibilitate cat mai mare, si anume perfecta de grupa si Rh si macar doua antigene majore de histocompatibilitate. Numai in cazul in care pacientul moare in scurt timp (1-2 zile) fara transplant si nu exista alt primitor mai compatibil, se incearca, din disperare un transplant intre grupe de sange (dar nu av tine decat maxim cativa ani si apoi primitorul va avea nevoie de alt transplant)