| superpissy40 a întrebat:

Imi puteti da exemple de superstitii?

Voi credeti in ele? Scuze de categorie!

6 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

- Numărul 13 aduce ghinion.
-Dacă-ți trece o pisică neagră prin față ai ghinion.
-Cine se așează lacolțul mesei nu se va căsătorii.
-Cine prinde buchetul miresei se csătoreșe încurând.
-Cum îți merge de anul nou îți merge tot anul.
-Ațe roșii puse de iferite chestii alungă deochiul.
-Mireasa nu trebuie să fie vâzută de mie în rochie înainte e nuntă.
Mai sunt multe, și eu mă mir ce pot să scoată unii oameni și cum de am ajuns să știu atâtea despre obiceiurile ăstea.
Oricum, știu cum e vorba aia, „sunt doar niște superstiții".

| DorelSudoru a răspuns:

S-a varsat sarea – o sa te certi
S-a varsat zaharul – o sa te impaci
S-a varsat cocaina – o sa ai halucinatii si vedenii fantasmagorice
Ti se zbate ochiul – vrea sa scape
Ti-a cazut furculita – vei avea oaspeti
Ti-a cazut organul sexual – gata, nimeni nu se grabeste nicaieri
Ti-a cazut sapunul – se va intampla ceva neasteptat
Randunelele zboara foarte jos – va fi ploaie
Vacutele zboara foarte jos – s-a varsat cocaina
A plesnit oglinda – o sa ti se intample ceva rau
A plesnit elasticul de la chiloti – o sa ti se intample o rusine mare sau o rusine mica
A plesnit prezervativul – mai bine plesnea oglinda
A trecut pisica neagra prin fata – asteapta sa-ti plesneasca prezervativul, dorindu-ti ca mai bine sa fi plesnit oglinda
A cazut o stea – pana si stelele se impiedica, pune-ti o dorinta
Te mananca palma stanga – o sa primesti bani si o sa te manance nasul
Te mananca palma dreapta – vezi un dermatolog, ai raie
Te mananca nasul – vei da un chef, daca te-a mancat palma stanga
Te mananca fundul – o sa ai o aventura
Te mananca organul sexual – vei cauta doctorul
Nu ti s-a deschis parasuta – te-a mancat in fund, mai ales ca ti-a crapat si oglinda
Te intalnesti cu cosarul – ai baut la crasma pana la 3 dimineata
Te intalnesti cu o gravida – te bucuri ca nu ti-a plesnit prezervativu

| Rockart a răspuns:

Bună! Eu nu cred în superstiţii:
-Pisicile negre aduc ghinion(şi eu am o pisică neagră şi n-am probleme)
-Dacă te doare capul, da-i foc la un baţ de chibrit şi îl pui în apă. Dacă baţul se scufundă înseamnă că ai fost deocheată.
-Dacă vezi o stea căzătoare şi îţi pui o dorinţă se îndeplineşte.
-Dacă te manancă nasul iei bataie.
-Dacă ai un paianjen în casă aştepţi musafiri.
-Cioburile aduc noroc.
-Dacă spargi o oglindă, 7 ani de ghinion(tot cioburi are, ar fi trebuit să aducă noroc).

| NoNameJunior a răspuns:

Uite aici foarte multe superstitii:
http://www.codrosu.ro/......si-de-rau/
eu cred doar in cele cu noroc.
iar cele cu ghinion, sunt o prostie!
de exemplu:m-am intors din drum de 1000 de ori si nu mi s-a intamplat nimic.

| ralucaralu a răspuns:

Am auzit multe, dar nu cred in ele.