| がさいゆの a întrebat:

Hey.Am uitat cum se introduce intregul in fractie.Imi puteti da exemple? Scuze de categorie, dar nu sunt sigura in care se incadreaza aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
| Lariii99 a răspuns:

Heii.
De exemplu:
1 intreg si 3 patrimi:faci asa:1 ori 4 plus 3 totul supra 4
sau
2 intregi si 5 sesimi:faci 2 ori 6 plus 5 totul supra 6

Sper ca ai inteles!
O fundita, te rog? puppy dog eyes

| がさいゆの explică (pentru Lariii99):

Iti multumesc, tu mi-ai explicat cel mai simplu si fara greutati.Iti foi da tie funda daca inseamna asa de mult pentru tine.

| Lariii99 a răspuns (pentru がさいゆの):

Multumesc!

| Ingridduta a răspuns (pentru Lariii99):

Nu trebuia sa zici rezultatul? Zic si eu asa... happy

8 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Regula este urmatoarea : ( NUMITOR X INTREG + NUMARATOR ) TOTUL PE NUMITOR. Pe asta ( exact in formularea de mai sus ) o poti scrie cu o culoare pe caiet, ca sa retii mai repede si mai usor. Sper ca te-am ajutat! FUNDA? Please! crying P.S.: INTREG X NUMITOR + NUMARATOR se trece la NUMARATOR. Deci rezultatul este numaratorul, iar numitorul se pastreaza. ( CA O RECAPITULARE) FUNDA?

| 21Ratio a răspuns:

Deci:
5 întregi și 6/2
Numitorul rămâne același, adică 2.
Numărătorul va fi egal cu produsul dintre numărul întregilor și numitor, fiind apoi adunat cu numărătorul fracției.
5 întregi și 6/2 = 5*2+6 / 2 = 16/2 = 8.

| AdeeMaria a răspuns:

Nu e foarte greu :*
Exemplu : 2 intregi si 3/4
Pasul 1 : iei intregul[2] si il inmultesti cu numitorul[4]. este egal cu 2*4=8
Pasul 2 : iei rezultatul inmultirii [8] si il aduni cu numaratorul[3]. este egal cu 8+3=11
Pasul 3 : rezultatul [4*2+3=11] devine numarator iar numitorul ramane acelasi [ 4]
Fractia este : 11/4 happy

Alt exemplu :d 5 intregi si 3/5
5*5+3=28
Fractia 28/5 happy Sper ca ai inteles :*
Funda?

| Aww_Nanay_1999 a răspuns:

Un exemplu: 4 intregi si 2/3. immultesti 4 cu numitorul [ aici, 3 ] si il adaugi la numitor [ rezulta 3x4+2 / 3 = 14/3 ]. asta este regula. Funda?