| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti explica filozofia vietii

8 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Filozofia - începe întotdeauna prin logică şi sfârşeşte întotdeauna prin morală, înaintând în gând şi înecându-se în viaţă.
Sau, e un mod de a gândi pentru un mod de a trăi. happy

regis
| regis a răspuns:

Da, apare pe un album al lui Margineanu. Viata e ca parul din c*r: scurta si plina de c**at.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Depinde ce doreşti. Gândeşte-te bine la ce vrei să faci în viaţă şi dă-i bice, urmează-ţi drumul. Nimeni nu ştie unde vei ajunge, dar tu să speri la mai bine. Să nu te încurce ceilalţi, dar nici tu pe ei... în rest, să fii fericit că asta contează!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pe scurt? Bucura-te de miracol, fii lucid si recunoscator fara a umbri bucuria celorlalti.

| edoru a răspuns:

Ce înţelegi prin filozofie? Dacă, prin analogie, filozofia vieţii este un fel de filozofie a unei firme, adica modul în care tratăm clienţii, cum să obţinem caştiguri de ambele părţi et cetera, atunci în ceea ce priveşte viata ai avea nelămuriri de ordin etic, întrucât ai întreba "Cum să îmi trăiesc (cât) mai bine viaţa?".
Daca ai gândit dincolo de viaţa în sine, existenţa individuală - trecatoare, şi chestionezi rostul vieţii, atunci devine o problemă de sens şi implică valori morale, dar asta mă face să ne întoarcem la Etică întrucât obiectul acesteia este însăşi Morala.

| hominid dreak a răspuns:

Filosofia vietii fiecare o gaseste cu o palma mai jos sub buric.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate explica filozofia vietii decit urmind o anumita directie.Acea de a trai viata la maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum vad eu viata? un labirint in care tu te misti de la inceput si iei decizia sa faci stanga, dreapta lovindute cateodata si de ziduri. tu iti faci viata depinde doar de drumul pe care il alegi.