| PotcaPădurii a întrebat:

Imi puteti explica Pisica lui Schrodinger mai pe intelesul unui copil de 11-12 ani?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Draga RBD111, nu este simplu de explicat "Pisica lui Schrodinger "unui copil de 11-12 ani, deoarece acesta nu are cunostinte aprofundate de fizica, cu atit mai putin de "mecanica cuantica".Am incercat totusi sa-ti trimit citeva idei:
https://docs.google.com/......KHUZ0/edit

2 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

E totusi de admirat faptul ca un copil de 11 ani ar avea asemenea preocupari, dar dupa cum spune si georgesur, intr-un limbaj limitat si simplificat, accesibil unui copil, conceptul Pisicii lui Schrodinger probabil ca si-ar pierde din esenta si continut, insa documentul lui georgesur e destul de bun, merita parcurs.

| victoreanu a răspuns:

Acel copil de 11 ani nu va mai pune mana vreodata pe vreo pisica dupa ce îi povestesti ca de fapt ea e vie si moarta sau imprastiata in parti egale.