| ERMO a întrebat:

Imi puteti recomanda o carte care te introduce in lumea filozofiei? Va rog sa scrieti titlul si autorul.As dori sa citesc o astfel de carte deoarece vreau sa vad cum interpreteaza unele lucruri oamenii cu experienta.

5 răspunsuri:
| bebetho a răspuns:

Lumea Sofiei - Jostien Gaarder

| SilviaBlur a răspuns:

Claude Mosse - Procesul lui Socrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta autori de romane monologale.Nu stiu daca exista cuvintul in dex dar ma refer la romane care contin monoloage aproape interminabile ale personajelor sau chiar tot romanul sa fie doar un singur monolog pentru ca se pot traduce ca fiind vorba despre drumul catre intelegerea de sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ar fi bine să începi prin a citi cu atenţie introducerea în filosofie de la wikipedia.http://ro.wikipedia.org/wiki/Filozofie
Tot acolo ai nenumărate linkuri care te duc către noi şi noi surse de informare şi documentare, inclusiv cărţi pe care apoi le poţi căuta în librării şi biblioteci. Succes!

| Alexandra8989 a răspuns:

Cartile lui emil cioran sunt magnifice dar tot nu imi vine sa cred unele lucruri din carte.
funda?