| ThePathWalker a întrebat:

Imi puteti zice cateva experimente de fizica si chimie pe care le pot face si te lasa cu gura cascata?

Răspuns Câştigător
| KrEaThYvE a răspuns:

Iei un cui si il bagi intr-un pahar cu solutie de biatra vanata, in 4 min o sa se depuna rugina pe cui
ia un cui si tinel deasupra unui foc(vezi sa nu te arzi) si in 2-4 minute o sa se inroseasca
dar cel mai bine e sa cauti aici : te va ajuta mult : http://www.chemgeneration.com/......imice.html

4 răspunsuri:
| hp1uk a răspuns:

Uite un experiment interesant, care imita eruptia unui vulcan. Ai nevoie de o sticla mare de plastic, o tava, bicarbonat de sodiu, putin sampon, ceva care sa coloreze lichidul in rosu si otet.
Pui 4 linguri de bicarbonat in sticla, adaugi cateva picaturi de sampon si colorantul. Asezi sticla pe tava si torni otet cat sa acopere restul ingredientelor.
Presiunea din sticla (bazinul de magma) creste pe masura ce otetul si bicarbonatul se amesteca, producand gaz. Gazul forteaza spuma (magma) sa se ridice in interiorul sticlei, iar cand spuma ajunge la gura sticlei, incepe sa se reverse ca pe un vulcan.

| MadRabbiT a răspuns:

Youtube.com

| gabriela15 a răspuns:

Scoti un chibrit, il aprinzi, dai foc la perdea, lasi sa arda perdeaua, apoi peretele, tv-ul si restul casei, sa vezi cat de cascata va fi gura parintilor