| Andrewz a întrebat:

Imi spune cineva cateva randuri despre toleranta?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Reprezinta o atitudine tipica de om indragostit sau fara gram de putere (fizica sau psihica).

| shadovv a răspuns:

Toleranta este o idee idiotica. Calea morala este echilibrul dintre a tolera si a intolera. Extremele duc la dezastru ideologic!

| Andrei7520152 a răspuns:

Sa nu tolerati intoleranta!

| MrAngelus a răspuns:

Toleranță (lat.: tolerare = a suporta) este un termen social, etic și religios aplicabil unei colectivități sau individ, care definește respectul libertății altuia, al modului său de gândire și de comportare, precum și al opiniilor sale de orice natură (politice, religioase etc.).

Toleranța poate fi înțeleasă în diferite moduri:

Poate fi adoptată în mod provizoriu sub forma unei concesii, ca manevră tactică.
Poate reprezenta o acceptanță sau o permisiune, ca formă a unui dezinteres.
Adevărata toleranță, în spirit umanist, înseamnă însă mai mult decât o simplă "suportare" în sensul originar, ea presupune respectul opiniei contrare și este strâns legată de libertatea persoanei. Prin toleranță se respectă deciziile altor oameni, grupuri, popoare, religii, alte moduri de gândire și puncte de vedere, alte stiluri și moduri de viață. Astfel, garantarea necesității spiritului de toleranță depășește cu mult domeniul îngust al politicii.
Alt punct de vedere spune că toleranța înseamnă a permite ceva ceea ce ar putea fi suprimat. Acest punct de vedere este adoptat de specialiștii în diferite tehnici persuasive și în războaie informaționale.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Toleran%C8%9B%C4%83

| ServicePC a răspuns:

Toleranţă (lat.: tolerare = a suporta) este un termen social, etic şi religios aplicat la o colectivitate sau la un individ, care defineşte respectul libertăţii altuia, a modului său de gândire şi de comportare, precum şi a opiniilor sale de orice natură (politice, religioase etc.). Toleranta inseamna bunul simt de a nu fi egoist si a intelege ca ceva ce pentru tine este poate lipsit de importanta pentru altul vine pe primul loc. Lipsa tolerantei este egoism iar egoismul este sursa tuturor relelor din lume.

| ofhjkoihusnhf a răspuns:

Inseamna a fi ingaduitor, sa nu-i judeci foarte aspru pe cei din jur, sa fii intelegator.

| sorelaaa a răspuns:

Daca stii sa te pui in locul celuilalt, ai facut deja primul pas spre a fi tolerant.

| maddyyyyy a răspuns:

Toleranta iseamna a suporta o persoana indiferent de greselile pe care le face. de a o accepta asa cum este fara a incerca sa o schimbi.