| Sawarekh a întrebat:

Imnul Israelului a fost inspirat dupa o muzica romaneasca sau invers?

Fiindca presa de la noi spune ca ei s-au inspirat dupa folclorul romanesc, insa m-am uitat pe wikipedia si imnul lor e din 1887.

Sunt derutat.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Esti derutat stii de ce? Pt ca jidanii au umblat la butoane laughing imnul ala este al jidanilor, nu al everilor, evreii nici nu stiu daca mai sunt pe undeva laughing
Deci tu, noi toti am fost pacaliti, un neam de asta gen tiganesc a reusit sa pacaleasca toata planeta laughing inca 90% sa nu zic mai mult cred povesti si acum,istoria ce o invata este minciuna,dar cui ii pasa,conteaza cum am mai spus si altora cine esti acum,ce faci acum.
Daca aia au fost destepti,daca au stiut cum sa manevreze pe cine a trebuit,daca a stiut cum sa faca sa mituiasca pe cine a trebuit,uite ca siau vazut visul cu ochii,adica si-au facut tara,si-au facut imn,ii doare la palarie laughing au arme nucleare ca iau pacalit /mituit pe americani si asa mai departe.

Chestia este ca jidanii au fost niste oameni de astia insistenti,ii dadeai afara ei veneau inapoi laughing mituiau,cautau orice sa te abureasca,probabil asa au ajuns ei sa,nu stiu,cum dracu s-au lasat americanii pacaliti,englezii,vorba aia englezii care analizeaza asa in amanunt.
Singura explicatie eu cred ca n-a fost vorba de prostie sau necunoastere,cred ca fost vorba de bani,aia au resuti sa mituiasca pe toti,pe cei in pozitii inalte care puteau sa ia decizii.

Pt ca orice prost stia la vremea aia ca jidanii,adica cei care au format statul Israel nu erau evrei,pentru ca nici nu vorbeau limba ebraica,habar nu aveau cei aia laughing
Nu mai zic de germani,cred ca aia au aflat tirziu cine is jidanii,de aia au cautat apoi sai rada laughing dar deja era prea tirziu,fusesera si ei pacaliti, ori mituiti, cei aflati la conducere.

Deci pe scurt ce vreau sa zic? Evreii din Israel si cei care conduc statu Israel, is Jidani, adica mongoli, acum acolo vorbesc limba ebraica, dar limba lor nu era asta, ei vorbeau o limba inventata, asa cum vorbesc tiganii limba amestecata fctie de tara unde se afla.baga cuvinte de pe unde au venit ei si lea ramas in vocabular,la care adauga cuvinte imprumutate din tara unde stau.

Exact asa erau jidanii,aia erau ceva mongoli,migratori,exact ca si tiganii,nu voiau deloc sa munceasca,munca era straina de ei,cautau numa sa li se dea,sa fure sa,ia de la altii prin inselaciune etc.
Deci jidanii din Europa,rusia si de pe unde erau raspinditi,nu erau evrei,nu vorberau limba ebraica,habar nu aveau de limba asta,ei vorbeau o limba a lor,care nu are a face deloc cu ebraica.

Totusi de ce oamenii au pus botu ca robotu? Pt ca in Germania ajunsi,acesti migratori mongoli,care nu mai stiu exact cand si unde au preluat credinta iudaica,deci desi nu erau evrei,aveau ca dogma religioasa iudaismu,asa cum romanii au preluat si ei crestinismu,desi dacii sau urmasii lor aveau alta religie.

Deci acesti migratori au ajuns in Germania,iar germanii vazindui ca aveau ca religie iudaismul le-a zis iudei,sau cum se scrie in germana,judei ori nu stiu oricum cu j,apoi romanii lau zis evrei,asa au tradus romanii din germana,fiecare tara le-a zis cum lea venit,dar toate tarile stiu de fapt ca exista o diferenta intre everii aia din biblie si jidanii din zilele noastre.

Deci aia care conduc,aia care au format statul Israel nu au fost evrei laughing au fost evrei,mongoli, care pe baza religiei iudaice si a evreilor din vechime siau tras tara laughing.
Daca vrei ceva genul cum astazi toti tiganii din lume sar vorbi, sar aduna si ar face stiu si eu unde o tara, ori ar aburi stiu si eu, mitui mai stiu eu ce putere sa le dea un teritoriu, se aseaza acolo si formeaza statul Tiganiada laughing

Asa au facut si cu imnu asta, imn care nu avea cum sa fie imn, odata ce statu s-a format la 1948, cum poti sa spui ca ai imnu statului Israel de la 1887 laughing adica nici nu existai ca stat dar tu deja aveai imn.
Cascadorii risului.Plus de asta Eminescu in vremurile lui bune, fredona melodia respectiva.Am zis in vremurile bune, pentru ca Eminescu a murit la 1889, adica cu 2 ani mai tirziu ce asazisu imn fusese facut imn,al unui stat care nu exista laughing

Eminescu nu cred ca in anul ala mai avea chef sa fredoneze ceva,pentru ca era f bolnav,ceea ce ne duce cu gandul ca fredona ceva cand era f bine dispus,deci fredonease acea melodie cu multi ani inainte.

Concluzia? Daca Eminescu fredonese in tineretea lui melodia, aia inseamna ca era f cunoscuta.
Eminescu nu era deloc fan al jidanilor laughing ba ii ura cred, daca nu ma insel, chiar a si scris ca jidanii nu isi au loc pe nicaeri pe pamintul asta.
Deci el stia adevarul pe care multi il ocoleau, pentru ca erau mituiti de acesti evrei.

Ok scuze ca am bagat si pe linga, dar confuzia ta o sa fie acum si mai mare, asa cred laughing

Cauta si citeste istoria adevarata nu ce ti se da de altii la scoala, prin carti, cauta cartile alea adevarate

| gabicoo a răspuns:

E inspirat din melodia românească"Cucuruz cu frunza-n sus"!
Inițial a fost imnul mișcării sioniste și mult mai târziu a devenit imnul statului Israel!

Un evreu din Iași întocmise o culegere de cântece populare românești pe care a publicat-o tot în 1887. În același an a avut loc tot la Iași un congres al mișcării sioniste în cadrul căruia s-a hotărât crearea unui imn al mișcării sioniste! Au preluat melodia și au creat versurile! Textul imnului a fost definitivat mai târziu de către un evreu emigrat în Palestina!

Am citit, acum câțiva ani, o carte referitoare la istoria Israelului!
Acolo am găsit informațiile! Numele celor care au făcut asta nu le mai țin minte!

| scp3008 a răspuns:

E plin de rasism si anti-semitism pe aici. Un raspuns simplu ar fi ca poetul care a compus imnul israelului a studiat o perioada in Iasi timp in care s-a inspirat din ritmurile locale dar continutul e specific evreiesc.
Evreii au ajuns pe aceste meleaguri fiind invitiati sa isi faca colonii in epoca medievala ulterior raspandindu-se.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru scp3008):

Nu știu cine a compus imnul Israelului, dar știu ca-mi place imnul lor. La fel de mult imi plac si Evreii, niște oamenii jos pălaria.

| Sawarekh explică (pentru DeMicUnCălător):

Sunt oameni inteligenti, deschisi, prietenosi, tin la valoriile sale dar si ale drepturilor omului.
Si mie imi plac, ascult melodiile lor, ma intalnesc des cu evrei fie prin centru, fie prin intermediu muncii mele.
Evreii ne simpatizeaza mult, simpatizeaza Romania.
Omer adam- Bucharest - o piesa facuta de un evreu, arata cat i-a placut in Romania!