| AvalohAlyn a întrebat:

In 2020-ul zilelor noastre consumerismul și materialismul ating cote impresionante și sunt elemente dominante în societate.Intrebarea e de ce? Va place? Nu se putea altfel?

Răspuns Câştigător

Pentru că e promovat prin toate metodele de comunicare de mesaje în masă: internet, cărţi, filme, seriale, televiziune, radio etc. Aproape oriunde vrei să cauţi o informaţie găseşti pe cineva care să vrea să îţi vândă ori un produs ori o iluzie. Iluzia cum că ai nevoie de CEVA material ca să fii cumva, să te simţi cumva. Şi chiar dacă nu ai nevoie, încearcă să îţi creeze nevoia artificial.

Consumerismul şi materialismul există pentru că există societatea în forma ei actuală. Economia s-a dezvoltat în direcţia asta.
Nu îmi place, de asta încerc să nu cad pradă şi să îmi cumpăr cât mai puţine lucruri. Îmi place să cred că cea mai bună investiţie e aceea în propria persoană, nu în obiecte, pentru că vei fi alături de tine până la sfârşitul existenţei...şi cine îşi doreşte să fie alături de cineva dezagreabil?
O investiţie bună o găsesc a fi experienţele. Ceva care să te facă să simţi că trăieşti, nu doar simple plăceri de moment sau mai rău, vicii. De exemplu o călătorie mi se pare o investiţie foarte bună, asta dacă faci parte din cei care ŞTIU, nu cred, că ce se întâmplă pe drum e de multe ori mai important decât destinaţia.
Deci, fără obiecte. Strictul necesar plus 5%.

Se poate altfel, bineînţeles. Când roboţii vor deveni atât de ieftini încât să nu mai fie nevoie de oameni pentru peste 80% din muncile prestate acum, probabil economia va intra în colaps şi se va reforma sistemul înspre ceva care să nu pună pe primul plan materialul.

Cel puţin putem spera.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai oamenii sunt de vina, ca-s saraci in gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident că NU-MI place şi NU o să-mi placă niciodată!
Se întâmplă aşa datorita faptului că materialismul este intens promovat prin videoclipuri, versuri şi filme.
Sunt de părere că acest lucru este comandat intenţionat de către cei "de sus" pentru a determina omul să cumpere cât mai mult, să facă orice pentru a obţine bani şi putere, şi de a cumpăra produsele producătorilor care bombardează piaţa cu produsele lor.
Cineva trebuie să le facă vânzare, nu-i aşa?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe vremea lui Ceausescu nu aveai de ales. Dar azi poti alege ce filme privesti, ce muzica asculti, etc.