| Raul a întrebat:

In care dintre teorii credeti? Creationista(ca primi oameni au fost Adam si Eva) sau Evolutionista(facuta de Charles Darwin care ne zice ca omul se trage din maimuta... ceea ce e cam evidentiata de violenta noastra)

34 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Darwin a fost de o mare prudenta.Niciodata el n-a afirmat ca omul se trage din maimuta. A sustinut insa cu argumente evolutionismul in lucrarea sa"Originea speciilor".

| Gospell a răspuns:

Incearca sa le combini pe cele doua. Si vezi ce iti rezulta.

| daddy a răspuns:

Te-ai nascut prin natura ( procesul de reproducere )
corect?
adam si eva cum s-au nascut? i-au creat o fiinta fictiva?
mi-am incheiat pledoaria

| daddy a răspuns:

@katya
nu inteleg de ce evolutia ar parea o idee mai absurda decat creationismul

| daddy a răspuns:

@oleee
esti praf
mai documenteaza-te sunt dovezi clare ale evolutiei
tu ce crezi ca evoluam ca si pokemonii asa 1, 2, 3 si gata?
evolutia se vede clar la bacteriile care dezvolta rezistenta la antibiotice cum iti explici asta? decat evolutie
la fel cum si virusurile care iti cauzeaza o banala gripa nu mai sunt doborati de acelasi vaccin si trebuie mereu alt ser pentru noua generatie de virusi

| daddy a răspuns:

@mariobros
tocmai ca evolutia nu s-a intamplat brusc
uite cateva dovezi clare ale evolutiei :
1. selectia naturala = Selecţia naturală este mecanismul fundamental al evoluţiei speciilor de plante şi de animale, constând în eliminarea (prin lupta pentru existenţă), a indivizilor cu însuşiri necorespunzătoare şi păstrarea indivizilor cu însuşiri avantajoase din punct de vedere biologic.
cu alte cuvinte cum am spus si in exemplul cu bacteriile rezistenta la antibiotice reprezinta un fenomen evolutiv pentru ca au suferit o schimbare si astfel vor supravietui si vor da aceste noi trasdaturi descendentilor.
alte principii ale selectiei naturale sunt faptul ca animalele pot da nastere la mai multi urmasi si ca aceeasi specie poate avea trasaturi distincte.
2. sunt fosile ale unor animale care arata tranzitia de la o forma la alta ( acest lucru nu poate fii observat cu ochiul liber pentru ca evolutia nu este un proces atat de rapid cum ar crede unii inceti la minte ) Archaeopteryx este cea mai veche fosila ce reprezinta tranzitia de la o reptila la o pasare daca dai un search pe google
3. omologia : multe animale prezintă structuri osoase şi musculare similare, ceea ce conduce la ideea unui strămoş comun
am mai spus si asta de o mie de ori structural si functional suntem cam la fel ca si animalele avem organe precum inima, plamanii, creierul, ochii, stomacul, ficatul pe care le au si ele si avem aceleasi functii biologice ( repsiratia, digestia, reproducerea )
4 embriologia : de-a lungul evoluţiei fetale, embrionii diferitelor vertebrate seamana intre ele
cum iti explici acest lucru? un embrion de cangur sau unul de om in primele stadii de evoluare sunt asemanatoare si apoi incep sa evolueze si sa capete unele diferente
5 atavismul care este reaparitile unor caractere ancestrale latente la plante si animale ( se intampla rar dar este adevarat ) sunt copii care se nasc cu "coada " sau cazuri de serpi cu picioare
din nou exceptand evolutia ce alta explicatie ar putea fii pentru asta?
6 organele vestigiale : părţi ale corpului care au devenit inutile: amigdalele, apendicele, parul etc.
uite dovezi care arata ca evolutionismul este cat se poate de real
astept dovezi ale creationismului dar va rog fara psalmuri si alte pasaje din biblie
veniti cu ceva logic

| daddy a răspuns:

Este evident ca cei care sustin creationismul nici nu au avut curiozitatea sa caute dovezi pentru evolutionism
pe TPU vad numai intrebari de genul " ce dovezi exista pentru dumnezeu? " nu cred ca am dat peste una pana acum care sa intrebe ce dovezi sunt pentru evolutionism asta in conditile in care ei gandesc ceva de genul " nu pot sa cred ca ma trag din maimuta " si atat punct
pai cautati intai dovezi si apoi va dati cu parerea nu va axati numai pe ideea ca nu sunteti primate

| daddy a răspuns:

@oleee
chestia e ca eu iti prezint dovezi care sustin o idee
pe cand tu imi prezinti o idee pe care o sustii ca si dovada
caz inchis

| daddy a răspuns:

@mariobros
pai exemple sunt si ce am spus in legatura cu atavismul pentru ca sunt cazuri ( repet rare intr-adevar ) cu serpi care au picioruse cum iti explici asta? iti spun eu pentru ca au reaparut genele unor stramosi
si organaele vestigiale adica organe care nu ne servesc la nimic dar totusi le avem ( de ex. amigdalele ) asta din cauza ca ne-au ramas tot de la un stramos comun
asta pentru ca tranzitia nu poate fii observata in mod direct dureaza milioane de ani
de exemplu gaina desi este pasare picioarele acoperite cu solzi la fel precum reptilele
solzi la pasari?

| daddy a răspuns:

@dee dee
Eu o cred pe cea creaionista. sincer, eu nu ma cosider maimuta

okay nu te consideri maimuta dar te consideri o vietate?
o fiinta vie? pentru ca la fel ca si celalalte vietati ( printre care si maimutele ) mananci mancarea de pe acelasi pamant, respiri aerul din aceeasi atmosfera si bei apa din aceeasi hidrosfera ( oceane, mari, rauri, lacuri, canele )
pe langa asta te-ai nascut prin natura ( reproducerea ) nu ai fost aruncata din ceruri
dogma iti cere sa iti negi "radacinile "
daca te consideri mai speciala adica o entitate spirituala nu mai pierde vremea pe planul material du-te cu zeii, demonii, strigoii, zanele sau ce mai crezi pe taramul tau fictiv

| unu a răspuns:

Pentru warwara si oleee:
What the Fuck is wrong with you? evolutia nu se poate observa in mod direct pentru ca se petrece in milioane de ani! -_-"

Richard Dawkins compara creationismul cu negarea holocaustului http://www.youtube.com/watch?v=sb2uB4_7CBY
Si aici spune de ce refuza sa discute cu un creationist http://www.youtube.com/watch?v=BhmsDGanyes

Răspuns utilizator avertizat
| zorialbi a răspuns:

Cred ca Dumnezeu este Cel care ne-a creat, iar evolutionismul este doar o inventie fara temei stiintific.
Cititi aici un articol:
„Mărturia" cromozomilor
De-a lungul timpului, problema originii omului a generat discuţii aprinse între evoluţionişti şi creaţionişti. Conform darwiniştilor, „homo sapiens" ar fi provenit dintr-o specie de maimuţă printr-un proces de evoluţie lentă, de câteva milioane de ani, trecând prin mai multe „verigi intermediare", susţinute de câteva „dovezi" paleontologice. La o analiză mai atentă s-a constatat că fosilele considerate „verigi lipsă" între maimuţă şi om erau ori false (încă în paleontologie persistă falsuri), ori greşit interpretate (cazul omului din Neanderthal, considerat iniţial om-maimuţă, dovedit a fi de fapt tot un „homo-sapiens"). Deşi mulţi evoluţionişti au acceptat la ora actuală că nu dispunem de fosile autentice ale „oamenilor-maimuţă", dar speră să fie descoperite în viitor, vom arăta că avem motive întemeiate să nu le împărtăşim speranţa: cercetarea comparativă a numărului de cromozomi la om şi maimuţă contrazice teoria evoluţionistă cu privire la originea fiinţei umane.
Din clasele liceale am reţinut că la mamifere, animalele cu reproducere sexuată, numărul cromozomilor este par. Determinările arată că toate speciile de maimuţe au 48 de cromozomi, în timp ce omul are numai 46. Din cauza acestei discontinuităţi nu putea avea loc o evoluţie continuă de la maimuţă la om, deoarece nu poate exista nici o specie de mamifer cu 46, 5 cromozomi (sau alt număr neîntreg) şi nici măcar cu 47 de cromozomi. Există şi autori, apărători ai ideilor evoluţioniste, care susţin că transformarea maimuţă-om s-ar fi realizat brusc, prin contopirea unor cromozomi ai maimuţei. Lipsiţi de cunoştinţe solide referitoare la mutaţiile genetice, ei „uită" că la mamifere nu este posibilă apariţia unui individ viabil şi fertil, care să prezinte o mutaţie atât de radicală. Alţi susţinători ai umanizării maimuţei afirmă transformarea lentă (în milioane de ani) a mamiferului în om, concomitent cu transformarea cromozomială bruscă.
Să presupunem totuşi că, printr-o minune, o maimuţă cu 48 de cromozomi ar fi dat naştere unui om cu 46 de cromozomi sau măcar unui semi-om cu 47 de cromozomi. Se ridică întrebarea: cu cine ar fi putut acesta să dea naştere la urmaşi? În nici un caz cu o maimuţă: număr diferit de cromozomi i-ar face incompatibili. Ar fi fost, aşadar, necesară o nouă intervenţie miraculoasă. În acelaşi timp şi loc trebuia să apară un alt individ de sex opus, prezentând aceeaşi mutaţie. Suntem nevoiţi să împingem şirul minunilor cam departe! Şi, întrucât evoluţioniştii susţin că toate speciile de vieţuitoare ar fi evoluat unele din altele, în marea diversitate a lumii vii ar trebui ca astfel de „miracole" să fie destul de frecvente. În ciuda timpului îndelungat de observaţii sistematice în domeniu, până acum nici un caz de acest gen nu s-a descoperit… Să mai căutăm ipoteticele „verigi intermediare"? Ar fi mai înţelept să renunţăm la erorile evoluţioniste.
http://www.creationism.info.ro/blog69/S-a-umanizat-maimu%C5%A3a.htm

| DeeDee28 a răspuns:

Eu o cred pe cea creaionista. sincer, eu nu ma cosider maimuta... oamenii se aseamana cu maimutele prin multe chestii, dar se si deosebes cu mult de ele ...acum, fiecare crede ce vrea happy

| cristiancristir a răspuns:

De ce trebuie neaparat sa crezi in una din teoriile astea? Sunt doar presupuneri. Te ai gandit vrodata ca nici una nu e adevarata? Peste Adan si Eva poti trece repede fiindca este ridicola povestea de acum, dar teoria evolutionista... e greu de crezut ca prima forma de viata din care ne tragem a fost o bacterie amarata. Adevaru e posibil sa nu il stim niciodata sau poate dupa moarte.

| mariobros a răspuns:

Cea creationista clar, ca doar n-am rasarit din Euglena verde.

| mariobros a răspuns:

Ia spuneti mai adeptii evolutionismului din maimute, da cum s-a savarsit oare evolutia noastra? asa brusc si dintr-o data, un grup de maimute s-au hotarat sa se ridice in doua picioare si sa culeaga fructe, nu? da restul de maimute au stat ca proastele si n-au fost adeptele `noului curent`!? daca evolutia maimutelor dureaza milioane de ani, de ce nu sunt niste maimute intr-o forma a evolutie asemanatoare omului, intr-o forma intermediara, de tranzitie maimuta-om? Chiar e asa de greu sa-ti dai seama ca n-are cum sa prinda teoria asta? Mergand pe principiul evolutiei din maimute putem foarte bine spune ca ne tragem din ursii panda, la un moment dat al evolutie s-au hotarat sa se ridice in doua labe si sa culeaga fructe.

| mariobros a răspuns:

@daddy, ar fi si culmea sa nu semanam intre noi ca functii biologice, ca ar insemna sa fie niscavai extraterestri printre noi; dar tot nu se dovedeste cum de ne tragem noi din nu stiu ce animale, spui ca sunt fosile, dar de ce nu sunt ceva exemple in viata, iarasi ma repet-unde sunt indivizi, populatii aflate in alte stadii de evolutie?

| User a răspuns:

Din libelule de Madagascar ne tragem.

| Pământul a răspuns:

(Nice trolling.)

Evoluţionistă. În mare parte pentru că e singura dintre cele două care să fie dovedită de ceva.

| warwara a răspuns:

Tind sa cred ca omul a fost facut din Adam si Eva... Daca oamenii au evoluat din maimuta, de ce nu mai sunt si astazi astfel de cazuri? eu vad mai multi oameni azi care tind sa semene cu maimutele, nu maimute care tind sa fie oameni happy

| someone_8322 a răspuns:

Creationista happy

evolutionista mi se pare chiar stupida, sorry straight face dor nu a fost stra-stra etc bunica maimuta, lol

| Raul explică:

Oau...atatea raspunsuri, atata opinii...si totusi am ramas putin nedumerit

| smartalogu a răspuns:

In teoria creationista, cum ca Dumnezeu l-a creat pe Charles Darwin.

| oleee a răspuns:

Care va simtiti maimute stiti deja raspunsul... daca oamenii eu evoluat din mailute.atunci de ce numai evolueaza si acum maimutele in oameni? sau de ce nu se face crocodilu dinozaurstraight face
astea sunt niste dileme pe care nu le poate explica nimenistraight face

| oleee a răspuns:

Eu v-am mai zis daca va considerati maimute nu aveti decatstraight face
cum explicati voi prezenta bibliei de exemplu?! sau a aparut si ea dintr`o bacteriehappy documenteaza`te u si citeste bibliawinking nu ma intereseaza teoria evolutionista ata timp cat nu cred in ea si posibil nici pe tine biblia ata timp cat nu crezi in dumnezeu. dar astea sunt discutii inutile care nu-si au rostulstraight face am alte probleme mult mai importante decat sa ma gandesc de unde se trage omul si care a fost mai intai oul sau gaina sau tot felul de intrebari fara raspunsstraight face

| roolez a răspuns:

Aia cu evolutionsunteti niste cidati care nu stiu ce vorbesc. bun sunt a 7 si astiu cateceva de unde provenim. si suint sigur ca nu provenim din maimute laughing) lol cate de prost si dus cu capu sa fii sa crezi ca provii dintr-o maimuta.si acum pe bune l-) au evoluta 2 maimute si sau inmultit? aaa? astia care se cred mari oameni de stiinta. au trecut atatia ani macar nicio specie de maimute nu a evolat. nu in totalityate macar sa nu mai fie paraosa sau nu stiu. in fine. dar app maimutele de unde vin? deci tot cea creationista e 100% adv ...so fratilor credeti in dumnezeu nu in maimute ['peace]

| toffy a răspuns:

Eu cred in Biblie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in cea creationista... cea evolutionista imi pare interesanta, dar o mare aberatie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@oleee
Cine iti ofera tie siguranta ca maimutele nu mai evolueaza? Crezi ca procesul de evolutie dureaza 2000 de ani? Ce te face sa crezi ca omul se afla in ultima faza a evolutiei? Observa si tu diversificarea speciilor animale ca rezultat al adaptarii lor la noile conditii.