| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta ploaia aia de stele?

3 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Este metaforic spus ploaie de stele, de fapt este vorba de meteoriti de mici dimensiuni care intrand in campul gravitational al unei planete (sau satelit) va fi atras de aceasta si va accelera brusc. In contact cu atmosfera noastra, datorita fortei de frecare acesta va lua foc si va lasa o dara in spatele lui, de aici si denumirea de,, ploaie''. De obicei acestia nu apuc sa atinga pamantul si se descompun in aer. Un meteorit cazand pe Luna nu va mai lasa acea dara de foc deoarece Luna nu are atmosfera si astfel nu exista forta de frecare.

| Eღilia62 a răspuns:

Consta in faptul ca Pământul traversează în perioada 17 iulie - 24 august, un nor de meteori lăsat în urmă de cometa Swift - Tuttle.

| alintush15 a răspuns:

Buna! _Perseidele sunt, de fapt, un curent de meteori observabil în fiecare an.

Curentul de meteori este format din corpuri meteorice, mai precis, resturi de comete aflate într-o anumită concentraţie.

"Perseidele sunt un curent de meteori care poate fi observat în fiecare an. Pentru aceasta trebuie ca radiantul meteorilor să fie deasupra orizontului. Radiantul este locul de pe bolta cerească din care se revarsă fluxul de meteori şi care este în cazul Perseidelor constelaţia Perseu. În mod tradiţional, curenţi de meteori sunt numiţi în funcţie de constelaţia în care se află radiantul"
Pa Pa sper ca ti-am ajutata!