| anonim_4396 a întrebat:

Daca un om s-a nascut surdo-mut, in ce limba gandeste?

5 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Dar alte întrebări nu ai? De unde vrei să știm noi.

| Bianca2505 a răspuns:

Nu prea cred ca ei gandesc in vreo limba.Ei folosesc in gandire diferite imagini.

| Deedeek a răspuns:

Limba romana (daca e roman). Chiar si surdo-mut, considerand ca are acces la educatie, el face limba romana. Nu stie cum suna cuvantul respectiv, dar stie ce semnifica. Asa ca, spre deosebire de noi, care auzim voci in cap in timp ce ne gandim, ei pur si simplu vad cuvintele. Cel putin asa sustine Discovery Channellaughing

| 1People a răspuns:

Daca e surdo mut inseamna ca nu aude deci el nu a auzit nicio limba casa poata distinge el intelege doar semnelewinking

| 7Robert7 a răspuns:

Cel mai sigur rasp gandeste prin semne sau nu gandeste delochappy