| UniverseQuasar a întrebat:

In cele ce urmeaza, voi demonstra ca moralitatea este subiectiva! Adeptii crestini ai unei moralitati absolute trebuie sa renunte fie la conceptul de moralitate obiectiva fie la invatatura biblica.

VECHIUL TESTAMENT

Leviticul 25:
44. Iar ca să-ti ai robul tău şi roaba ta, să-ti cumperi rob şi roabă de la neamurile dimprejurul vostru.
45. Puteţi să vă cumpăraţi şi din copiii străinilor, care s-au aşezat la voi, şi din neamul lor, care este la voi şi care s-a născut în pământul vostru; pot să fie averea voastră.
46. Puteţi să-i daţi moştenire fiilor voştri după voi, ca orice avere, veşnic să-i stăpâniţi, ca pe robi. Iar asupra fraţilor voştri din fiii lui Israel şi unul asupra altuia, să nu domniţi cu cruzime.

Exodul 21:
20. Iar de va lovi cineva pe robul său sau pe slujnica sa cu toiagul, şi ei vor muri sub mâna lui, aceia trebuie să fie răzbunaţi;
21. Iar de vor mai trăi o zi sau două, ei nu trebuie răzbunaţi, că sunt plătiţi cu argintul stăpânului lor.

NOUL TESTAMENT

Efeseni 6:
5. Slugilor, ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup, cu frică şi cu cutremur, întru curăţia inimii voastre, ca şi de Hristos,
6. Nu slujind numai când sunt cu ochii pe voi, ca cei ce caută să placă oamenilor, ci ca slugile lui Hristos, făcând din suflet voia lui Dumnezeu,

1 Timotei 6:
1. Cei ce se găsesc sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca să nu fie hulite numele şi învăţătura lui Dumnezeu.
2. Iar cei ce au stăpâni credincioşi să nu-i dispreţuiască, sub cuvânt că sunt fraţi; ci mai mult să-i slujească, fiindcă primitorii bunei lor slujiri sunt credincioşi şi iubiţi. Acestea învaţă-i şi porunceşte-le.

Potrivit bibliei, sclavia este o notiune perfect asociabila cu vointa lui dumnezeu. Daca moralitatea vine de la dumnezeu, de ce respingeti sclavia?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai crezi ca abolirea sclaviei s-a facut in numele si la invataturile bibliei, never. Ultimi propietari de sclavi erau cu toti bisericiti.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tot leviticul, deuteronomul şi 1 timotei sunt veritabile scrieri ale unor sceleraţi în toată regula.
Bine măcar că nu există dumnezeu! Că dacă exista, dracu' ne lua şi metaforic şi fizic şi ideologic (că doar şi creştinopaţii spun că dracu' te ia dacă faci ca dumnezero).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

UniverseQuasar, tu chiar ai fabulos de multă răbdare.
La urma urmei tot comunicatul de presă numit biblie este un non-sequitur. Da' asta-i altă poveste.

Succes în continuare!

| harciog a răspuns:

Nu am nimic cu tine si cu povestile in care crezi sau nu, dar demonstreaza ca nu ai nimic cu trairile sincere ale unor oameni.

| wales a răspuns:

În cele ce urmează, voi demonstra că tu greșești și ești subiectiv la Cuvântul Lui Dumnezeu. Tu faci o asociere greșită între V.T. și N.T.

1. În V.T. legile morale și legile organice erau strict pentru acele vremuri și nu cred că tu ești în măsură să judeci altfel raportându-te la legile din ziua de azi

2. Nu toate legile au fost inspirate de Dumnezeu. Omul a fost înzestrat de Dumnezeu cu o gândire liberă, iar multe acțiuni poartă semnătura omului.

3. Foarte multe legi din V.T. au fost umbra lucrurilor viitoare; Evrei 10:1. Marele înțelept Solomon a spus:

" Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui." Eclesiastul 3:1. Recomand de citit toată cartea.

Ce nu înțelegi? Omul a hotărât să rupă relația cu Creatorul lui " Genesa 3:6 ". Omul a hotărât să asuprească alt om sau alte națiuni; " Genesa 4:7. Dumnezeu a dat legi și coduri morale, dar omul pe lângă legile Lui Dumnezeu, a dorit să dea și el legile lui. Sclavia este produsul răului. Sclavia este efectul, iar cauza este păcatul care-l stăpânește pe om. De fapt ce te macină pe tine așa tare? Responsabilitatea pe care o ai față de păcat și pe care vrei să i-o atribui Lui Dumnezeu? Fiecare este responsabil de faptele lui. Fă binele și vei scăpa de această povară. Legea morală a Lui Dumnezeu rămâne în veac:

" El a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta şi cu tot cugetul tău; şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Luca 10:27

" Şi lumea şi pofta ei trec; dar cine face voia lui Dumnezeu rămâne în veac." 1 Ioan 2:17.

Biserica a luptat pentru abolirea sclaviei, prin Cuvântul Lui Dumnezeu " să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți ". Biblia spune lămurit care este voința Lui Dumnezeu pentru noi oamenii, să fim liberi în acțiunile noastre și liberi față de păcat.

| wales a răspuns:

Dragă Universe,

Te complici singurel. Dumnezeu a dat omului o gândire liberă și i-a dat și dreptul să-și folosească acest dar. Sunt foarte multe acțiuni biblice care se petrec după voința omului, dar Dumnezeu le-a permis ca noi să învățăm din greșelile trecutului, ce nu e clar pentru tine?
Te grăbești în afirmații fără să gândești înainte. Citește atent versetul:

" Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, " 1 Timotei 3:16.

Toată biblia este insuflată de Dumnezeu, inclusiv cu toate acțiunile libere de gândire și manifestare și cu toate greșelile pe care le-a făcut omul. Biblia ne învață, ne mustră, ne îndreaptă. Dumnezeu nu a ocolit să ne arate acțiunile și manifestările libere ale oamenilor + greșelile trecutului, iar asta se numește tot inspirație divină.
În toată biblia vei întâlni un dialog între Dumnezeu și om, nu este un monolog așa cum consideri tu. Dacă vrei să înțelegi Biblia, citește-o pe toată și unde nu înțelegi, cere ajutor.
Doctrina scoasă din context se numește pretext. Câteva exemple biblice unde omul își exercită voința liberă în fața Lui Dumnezeu:

1. În acest exemplu de dialog între Avraam și Dumnezeu, Avraam negociază pentru a salva Sodoma și Gomora; Genesa 18:16-33. Dumnezeu a inspirat scriitorii biblici să menționeze despre această voință a lui Avraam.

2. Lot îi cere Lui Dumnezeu să nu distrugă o cetate, iar Dumnezeu îi face hatârul:

" Şi El i-a zis: „Iată că-ţi fac şi hatârul acesta şi nu voi nimici cetatea de care vorbeşti." Genesa 19:21.

Dintr-o voință omenească a scăpat un oraș.

3. Șovăirile lui Moise în fața Lui Dumnezeu: Exod 4:1-17. După foarte multe discuții între Dumnezeu și Moise, acesta din urmă alege următorul răspuns:

" Moise a zis: „Ah! Doamne, trimite pe cine vei vrea să trimiţi." Exod 4:13.

Dumnezeu nu a încercat să ascundă nimic față de noi, chiar și atunci când cineva i sa opus sau a făcut după capul lui, în ciuda tuturor asigurărilor din partea Creatorului. Iar acesta refuz a rămas consemnat în Biblie, Dumnezeu acceptându-l ca un fapt consumat.

4. Legi date de oameni prin voința liberă dată de Dumnezeu special pentru a ne folosi de ea: Exod 18:13-24.

" Moise a ascultat sfatul socrului său şi a făcut tot ce spusese el." Exod 18:24.

5. Moise îi cere Lui Dumnezeu să-l vadă, iar Dumnezeu îl ascultă și-i propune o alternativă:

" Exod 33:12-33.

Avem foarte multe exemple în care omul își exercită față de Dumnezeu voința liberă, iar Dumnezeu a permis scriitorilor să le consemneze în Cartea Sfântă.

Citește și această pildă. Te va ajuta să înțelegi mai bine care este voința Lui Dumnezeu și ce înseamnă exact cuvântul " insuflat ".

" El a spus şi pilda aceasta: „Un om avea un smochin sădit în via sa. A venit să caute rod în el, şi n-a găsit. Atunci a zis vierului: „Iată că sunt trei ani de când vin şi caut rod în smochinul acesta, şi nu găsesc. Taie-l. La ce să mai cuprindă şi pământul degeaba? „Doamne", i-a răspuns vierul, „mai lasă-l şi anul acesta; am să-l sap de jur împrejur şi am să-i pun gunoi la rădăcină. Poate că de acum înainte va face rod; dacă nu, îl vei tăia." Luca 13:6-9.

| wales a răspuns:

Dragă Universe,

Sorry, am omis ceva. La capitolul logică ai cam bâjbâit rândul trecut. Asta ai vrut să zici?

mira
| mira a răspuns:

Cu intrebarea ta fortezi usi deschise.Toata lumea stie ca normele morale au un caracter istoric. Ceea ce este moral intr-o epoca poate deveni imoral in alta.

| miradoniz a răspuns:

Nu ma leg de texte,pentru ca întrebarea ta e legata de morala,ca ansamblu de reguli sau precepte relative la conduita,la acțiunea umanahee hee nu are nici o legătură cu Dumnezeu; privește pe ceilalți oameni; relația dintre Dumnezeu și om e dincolo de moralahee hee o explicație ar fi lunga și nu am loc aici; dar o sa explic de ce nu pot sa explichee hee am mai povestit chestia asta odată,dar cred ca tu nu o știi,deci ma repethee hee o preacinstita față bisericească se plângea Duhului Sfânt:"Ne-ar fi trebuit,Doamne,o Viata a lui Iisus(una singura!)un ansamblu de reguli dogmatice,morale, un ritual, un drept canonic și un manual pentru cei simpli! Iar tu ai inspirat Biblia! ce confuzie! ce dezordine!" E un subiect celebru pentru studenții la teologie:redactați raspunsul Duhului Sfânthee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee @kongerikethee hee cred ca este a treia oara când îți fac o remarca pe comentariuhee hee nu pot rezista, prea bine cunosc sentimentul"Ferească Domnul sa existe Dumnezeu"hee hee nici o grijă, Cel Bun e mai tarehee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee @UniverseQuasarhee hee sunt obosită și se pare ca nu reușești sa îmi înțelegi exprimarea,dar am sa încerc totuși:tu folosești numele de logica pentru a îți descrie metodahee hee suna bine,de acordhee heedacă nu ma înșel,încerci sa folosești un sistem logic "universal".Dar pleci de la o premisă,care e de fapt o axiomă,ca nu am văzut sa o fi demonstrat(dar recunosc,nici nu am citit tothee hee ma refer bineînțeles la "Dumnezeu nu exista". Dacă poți sa îmi explici și mie,te rog,cum se poate face o analiza logica viabila într-un sistem (logic), pornind de la o axioma diferita de ceea a sistemului, în sine?hee hee (presupunând ca știai deja:Biblia pornește de la axioma ca Dumnezeu există)hee hee

| miradoniz a răspuns:

" Ideea ca o persoana sa fie considerata proprietatea altei persoane este total greșită astăzi!"hee hee asta de-abia acum am văzut-ohee hee dacă ești fată:mărita-te cu un musulman-mai de prin Yemen,Arabia Saudita(membru ONU),pe acolohee hee ai sa afli câteva chestii folositoare pentru cultura generala! dacă nu, încearcă ultimul raport Human Rights Watch! Moralitatea pro-sclavagista a dispărut din căpușorul tău ăla logic-dar lumea e mare și urâtă, copilaș!

| petruclaudiu78 a răspuns:

In cele ce a urmat ai demonstrat ca nu ai nici cea mai vaga idee despre biblie si despre religii, despre iudaism si crestinism, despre Lege si Christos. Din aceasta cauza, la care se adauga si faptul ca tu consideri ca deja ai demonstrat, nu are nicio logica sa pornesc o dezbatere pe aceasta tema cu tine. Iti dau un sfat, totusi. Nu iti crea iluzia intelepciunii si a cunoasterii nelimitate, pentru ca risti sa nu mai cauti adevarul absolut, limitandu-te la incercarea de a demonstra adevarul tau.

| Marcian a răspuns:

Totul depinde de cum interpretezi Biblia. Oricum abolirea sclaviei in antichitate s-a facut datorita Bisericii deoarece crestinii au devenit majoritari si nu considerau sclavia a fi ceva acceptabil.

| UniverseQuasar explică:

@Monobrow, ironia nu argumenteaza nimic!
@Mira : "Toata lumea stie ca normele morale au un caracter istoric.Ceea ce este moral intr-o epoca poate deveni imoral in alta."
Tocmai m-ai aprobat. Asadar, evolutia sociala este suficienta pentru o imbunatatire a normelor morale. In plus, moralitatea nu este absoluta, ci se schimba in permanenta!
@Hombre, bineinteles! Unul din motivele vitale pentru care a fost scrisa biblia a fost de a-i convinge pe cei "asupriti" ca este onorabil sa fie stapaniti!
@Ajna:
"Este vorba despre acea perioada in care sclavia era prezenta in toate popoarele. Dumnezeu a intervenit si pe acest plan si le-a dat sfaturi cum sa procedeze daca un sclav este omorat de catre stapan de exemplu."
Da, si in acelasi timp, era okay daca sclavul era batut. Sunt de acord cu faptul ca in acele timpuri sclavia era practicata aproape peste tot, dar recent am reusit sa renuntam la aceasta practica, fara ca dumnezeu sa intervina prin a ne da o "noua lege". Moralitatea este asadar subiectiva, independenta de credinta intr-o anumita divinitate.
" Ti se pare mai corect ca in cazul altor popoare daca era ucis un sclav de catre stapan s nu fie tras la raspundere? "
Mi se pare corect (si logic) ca un dumnezeu nepartinitor, atot-stiutor si atot-puternic sa respinga conceptul de sclavie, in special in conditiile in care creaza un set de "legi".
"Citeste cu un alt interes, daca nu, atunci cauta-ti alta lectura."
Daca interesul tau de a citi este de a rationaliza ( http://en.wikipedia.org/wiki/Rationalization_(making_excuses) ) orice pare neconfortabil, tu esti cel care ar trebui sa-si caute alta lectura!
@Marcian:
"Totul depinde de cum interpretezi Biblia. Oricum abolirea sclaviei in antichitate s-a facut datorita Bisericii deoarece crestinii au devenit majoritari si nu considerau sclavia a fi ceva acceptabil."
A existat intr-adevar o miscare anti-sclavie din partea crestinatatii in secolul VII, dar chiar si secole mai tarziu, crestinii din alte zone asupreau milioane de sclavi. Majoritatea celor care au luptat pentru o reforma in aceasta privinta nu au fost crestini ( deoarece dogma crestina incuraja sclavia ) .
Robert Ingersoll, important orator agnostic, a luptat pentru Uniune in Razboiul Civil si a criticat sclavia: ""We must be for freedom everywhere. Freedom is progress -- slavery is desolation, cruelty and want..."
@CX:
"Levitic 25, 46 să nu domniţi cu cruzime ... cu asta se incheie prima idee"
Tu stii citi? :
Leviticul 25: 46:
"Puteţi să-i daţi moştenire fiilor voştri după voi, ca orice avere, veşnic să-i stăpâniţi, ca pe robi. Iar ASUPRA FRATILOR VOSTRI DIN FIII LUI ISRAEL şi UNUL ASUPRA ALTUIA, să nu domniţi cu cruzime."
Un om care are pricepatorul in regula va intelege ca: 1. Sclavii erau considerati "ca orice avere"; 2. Sclavii erau vesnic stapaniti ca si robi; 3. Iar ASUPRA FRATILOR VOSTRI DIN FIII LUI ISRAEL şi UNUL ASUPRA ALTUIA sa nu domniti cu cruzime. => O declaratie partinitoare si rasista.
"Mira are dreptate normele morale au caracter istoric, nu compara tu acea perioada cu cea de acum, sclavia era ceva obisnuit si asa printre iudei, era deaja in pratica, ea nu ia fiinta odata cu aceasta porunca, insa Dumnezeu nu poate impune fortat printr-o porunca un concept bine intiparit in societate"
Okay, tocmai mi-ai dat dreptate. Daca "normele morale au caracter istoric", schimbandu-se odata cu evolutia societatii, nu mai e nevoie de un "dumnezeu" pentru existenta normelor morale. De citit: Capitolul 7 din "The god delusion - Richard Dawkins"!
Serios? "Dumnezeu nu poate impune fortat prontr-o porunca un concept bine intiparit in societate"? Atunci cum de a reusit sa-i convinga pe Israeliti sa-si omoare copiii rebeli cu pietre? Sau cum i-a putut convinge ca munca in ziua de sabat trebuie pedepsita cu moartea? Tu ai citit biblia? Sau era mai important sa nu se lucreze in zi de sabat decat libertatea sclavilor?
"mai ales ca REVELATIA deplina ptr crestini este Hristos, care desfiinteaza in calitate de om, ca doar asa putea Dumnezeu sa se implice direct in liberul albitru anume vointa omului ca de la OM la OM ."
Fraza asta n-are niciun sens!
"Dumnezeu prin aceasta porunca mai diminueaza puterea sclaviei, si cere sa nu fie ca la alte neamuri BARBARICA, ci sa nu se poarte cu cruzime, sa fie considerati si aia oameni, urmarind Dumnezeu ca prin aceasta porunca care nu era atat de grea de tinut sa diminueze ceea ce insemna sclavia inainte la iudei, "
Tu te auzi ce spui? "aceasta porunca care nu era atat de grea de tinut ". Chiar asa de greu iti este sa nu ai sclavi? Si indiferent de epoca, era atat de dificil sa nu ai sclavi? Majoritatea populatiei nu era detinatoare de sclavi.
"pregatind calea Sa, ca atunci cand se va Intrupa, sa schimbe definitiv sclavia !"
Da, sincronizand-o cu puterea mondiala din perioada respectiva. ( cerintele Imperiului Roman ). Daca asteptam sa dispara in urma schimbarilor succesive aduse de "The Almighty", poate trebuia sa-i ceri acordul stapanului tau sa citesti acest reply.
"Legat de Efeseni este irelevant, deoarece ai rupt 2 citate total din context.
Biblia nu se citeste ca o carte oarecare din Biblioteca, 9. Iar voi, stăpânilor, faceţi tot aşa faţă de ei, lăsând la o parte ameninţarea, ştiind că Domnul lor şi al vostru este în ceruri şi că la El nu încape părtinire.
Pe acesta nu il vad publicat aici, de ce ai incerca sa scoti acest lucru din context, numai tu stii, oricum cititi tot capitolul. "
Iti multumesc ca imi aperi din nou argumentul. Prin acordarea unui sfat pentru STAPANI, nu face decat sa accentueze ca relatia Rob - Stapan trebuie sa existe! Ceea ce esuezi sa intelegi este faptul ca indiferent de cum se poarta stapanul cu sclavul sau sclavul cu stapanul, este GRESIT astazi pe baza rationamentului uman si era corect atunci pe baza dogmei crestinopate.
"in citatul pe care tu l-ai adus, atentie ca aici nu se refera la sclavi, ci la slujitori ca de exemplu cum vedem azi, pai si eu ma pot considera sclav la birou ! nu ? "
In original, Efeseni 6:5 arata asa:
" Οἱ δοῦλοι, ὑπακούετε τοῖς κατὰ σάρκα κυρίοις μετὰ φόβου καὶ τρόμου ἐν ἁπλότητι καρδίας ὑμῶν ὡς τῷ Χριστῷ, 6 μὴ κατ’ ὀφθαλμοδουλίαν ὡς ἀνθρωπάρεσκοι ἀλλ’ ὡς δοῦλοι Χριστοῦ ποιοῦντες τὸ θέλημα "
Se foloseste δοῦλος (doulos), care inseamna sclav cu sensul de proprietate. ( http://www.perseus.tufts.edu/......esolveform http://biblewebapp.com/study/#ref=Ephesians%206:5|ver=el_tisch,en_nasb )
NU, tu lucrand la birou, nu esti sclav. Cand vei fi obligat sa accepti orice salariu pentru a lucra ( chiar si o paine / zi ), atunci vei fii sclav.
"mai ales ca spune clar ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup , ceea ce arata clar EGALITATEA dintre oameni CEI DUPA TRUP. "
Aici aberezi deja. Faci o greseala logica: Non sequitur ( http://en.wikipedia.org/wiki/Non_sequitur_(logic) ). Ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup , NU ARATA EGALITATEA dintre oameni CEI DUPA TRUP. Daca ar spune: "ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup , precum si ei asculta de voi. " atunci s-ar demonstra EGALITATEA DINTRE OAMENI, altfel se demonstreaza doar inferioritatea celor stapaniti!
"Mai ales ca mai si spune: făcând din suflet voia ... a face din sufelt nu mi se pare sclavie, si nici impunere, ceea ce demonstreaza si mai mult ca am dreptate. "
De ce nu lucrezi gratis si din suflet pentru patronul tau? Chiar nu esti in stare sa intelegi un concept atat de simplu?
"Acum depinde de tine daca ai suflet sa primesti ce zic, ca si asa nu te cunosc pe tine cel ce ai postat, si la urma urmei fiecare va da seama ..."
Doua greseli logice intr-o fraza:
1. Apel la emotie ( http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_emotion ). Adevarul nu depinde de ce cred, simt sau vreau sa fie adevarat.
2. Argumentum ad populum . Validitatea unei afirmatii nu depinde de cine sau cati o accepta.
"De abia 1 Timotei 6 vorbeste de sclavie, te rog sa iti alegi mai bine citatele. La timotei se vorbeste de JUG AL ROBIEI. In citatul prim de la 1 Timotei 6, 1 avem de aface cu slujitori pagani, deoarece in citatul secund avem de aface cu stapani credinciosi.
Cu alte cuvinte avem de aface cu 2 situatii diferite."
Ti-am aratat ca si in efeseni este vorba de sclavie, prin urmare, ipoteza ca "De abia" nu mai este sustinuta, fiind doar un Ipse Dixit. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ipse_dixit )
In plus, dogma crestinopata incurajeaza si partinirea religioasa, facand diferenta intre crestini si "restul".
"In orice caz vorbim de o TRANZITIE, de la sclavia antica, spre o relatie care exista pana azi, si azi avem stapani"
Vorbesti, nu vorbim! Din nou un Ipse Dixit. Tu consideri ca tipul de sclavie prezentat in noul testament exista si astazi, ceea ce este fals din nenumarate puncte de vedere. Orice istoric te va contrazice. Ideea ca o persoana sa fie considerata proprietatea altei persoane este total gresita astazi!
"Oricum sper ca cel ce a postat e contient ca mi-am rupt ceva din timp, mai ales daca e ateu, va intelege cat de scurta e viata"
Non Sequitur ( http://en.wikipedia.org/wiki/Non_sequitur_(logic) ) - Cum dracu deduci tu "va intelege cat de scurta e viata" din "Oricum sper ca cel ce a postat e contient ca mi-am rupt ceva din timp, mai ales daca e ateu".
In concluzie, te rog sa citesti mai atent biblia si pune repede mana pe o carte de logica elementara ca nu prea o stapanesti.

@fumaretul:
"Nici nu pot sa raspund la o intrebare de genul asta.esti mic tata.mai ceteste.ca daca-ti esplic nu o sa intelegi."
1. Un enunt se incepe cu majuscula ( Esti mic NU esti mic )
2. Citeste NU ceteste
3. Explic NU esplic
Nici nu mai mentionez greselile logice pe care le-ai comis, ca sunt de clasa a IX-a, scrisul e de a II-a.

@georgiana, Invata-te sa te exprimi!

@wales:
"2. Nu toate legile au fost inspirate de Dumnezeu."
Nici tu nu ai citit biblia si faci pe predicatorul?
2 Timotei 3: 16, 17 :
"16. TOATA Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,"
"Omul a hotărât să asuprească alt om sau alte națiuni; " Genesa 4:7. Dumnezeu a dat legi și coduri morale, dar omul pe lângă legile Lui Dumnezeu, a dorit să dea și el legile lui."
Iar contrazici 2 Timotei 3: 16. Dumnezeul neschimbat-or si atot-puternic, corect si nepartinitor, iubitor si perfect a dat legi incorecte, partinitoare, schimbat-oare, imperfecte si lipsite de iubire.
"De fapt ce te macină pe tine așa tare? Responsabilitatea pe care o ai față de păcat și pe care vrei să i-o atribui Lui Dumnezeu?"
Nu i-o pot atribui lui dumnezeu, pentru ca nu cred ca dumnezeu exista! Si da, ma macina credinta voastra irationala pe care incercati sa o raspanditi prin indoctrinare, credinta pe care nu o puteti sustine argumentativ.
"Biserica a luptat pentru abolirea sclaviei, prin Cuvântul Lui Dumnezeu"
Adica Biserica a luptat pentru abolirea sclaviei, prin Cuvântul Lui Dumnezeu, impotriva celor scrise in Cuvântul Lui Dumnezeu.
Iti dau si tie acelasi sfat, citeste o carte de logica elementara!

| Ajna a răspuns:

Este vorba despre acea perioada in care sclavia era prezenta in toate popoarele. Dumnezeu a intervenit si pe acest plan si le-a dat sfaturi cum sa procedeze daca un sclav este omorat de catre stapan de exemplu. Ti se pare mai corect ca in cazul altor popoare daca era ucis un sclav de catre stapan s nu fie tras la raspundere?
Citeste cu un alt interes, daca nu, atunci cauta-ti alta lectura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu pot sa raspund la o intrebare de genul asta.esti mic tata.mai ceteste.ca daca-ti explic nu o sa intelegi.

| CX a răspuns:

Levitic 25, 46 să nu domniţi cu cruzime... cu asta se incheie prima idee, Mira are dreptate normele morale au caracter istoric, nu compara tu acea perioada cu cea de acum, sclavia era ceva obisnuit si asa printre iudei, era deaja in pratica, ea nu ia fiinta odata cu aceasta porunca, insa Dumnezeu nu poate impune fortat printr-o porunca un concept bine intiparit in societate, tine cont si de vointa omului de a se schimba, mai ales ca REVELATIA deplina pentru crestini este Hristos, care desfiinteaza in calitate de om, ca doar asa putea Dumnezeu sa se implice direct in liberul albitru anume vointa omului ca de la OM la OM. Dumnezeu prin aceasta porunca mai diminueaza puterea sclaviei, si cere sa nu fie ca la alte neamuri BARBARICA, ci sa nu se poarte cu cruzime, sa fie considerati si aia oameni, urmarind Dumnezeu ca prin aceasta porunca care nu era atat de grea de tinut sa diminueze ceea ce insemna sclavia inainte la iudei, pregatind calea Sa, ca atunci cand se va Intrupa, sa schimbe definitiv sclavia!

| CX a răspuns:

Legat de Efeseni este irelevant, deoarece ai rupt 2 citate total din context.
Biblia nu se citeste ca o carte oarecare din Biblioteca, 9. Iar voi, stăpânilor, faceţi tot aşa faţă de ei, lăsând la o parte ameninţarea, ştiind că Domnul lor şi al vostru este în ceruri şi că la El nu încape părtinire.
Pe acesta nu il vad publicat aici, de ce ai incerca sa scoti acest lucru din context, numai tu stii, oricum cititi tot capitolul.
Dar daca vreti sa aflati mai multe despre subiectul sclavie intrati aici http://www.crestinortodox.ro/diverse/crestinismul-sclavia-123228.html!
in citatul pe care tu l-ai adus, atentie ca aici nu se refera la sclavi, ci la slujitori ca de exemplu cum vedem azi, pai si eu ma pot considera sclav la birou! nu?
In schimb daca era sa fie folosea termenul de sclav, insa vb de slujitor, si il iau deci si cum apare!
acest citat imi propune mie sa muncesc corect, sa nu incerc sa fur pe patron la servici spre exemplu, asa il aplic!
propune o relatie mai buna intre patron si muncitor. Este irelevant citatul adus de tine ca obiectie, mai ales ca spune clar ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup, ceea ce arata clar EGALITATEA dintre oameni CEI DUPA TRUP.
Mai ales ca mai si spune: făcând din suflet voia... a face din sufelt nu mi se pare sclavie, si nici impunere, ceea ce demonstreaza si mai mult ca am dreptate.
Acum depinde de tine daca ai suflet sa primesti ce zic, ca si asa nu te cunosc pe tine cel ce ai postat, si la urma urmei fiecare va da seama...

| CX a răspuns:

De abia 1 Timotei 6 vorbeste de sclavie, te rog sa iti alegi mai bine citatele. La timotei se vorbeste de JUG AL ROBIEI. In citatul prim de la 1 Timotei 6, 1 avem de aface cu slujitori pagani, deoarece in citatul secund avem de aface cu stapani credinciosi.
Cu alte cuvinte avem de aface cu 2 situatii diferite. In primul se cere sclavului care e rob la pagan sa dea dovada ca e crestin, sa dea dovada de ascultare si moralitate, ca sa converteasca pe pagan la crestinism, sau macar sa il vada altfel Matei 5, 16. Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.
Citatul oferit de mine spune exact ce am scris.
In al doilea citat de la Timotei se vorbeste de stapani credinciosi, se spune CA SUNT FRATI, deci iata ce relatie trebuie sa fie intre cei doi.
In orice caz vorbim de o TRANZITIE, de la sclavia antica, spre o relatie care exista pana azi, si azi avem stapani, unii care nu tin cont totusi ca trebuie sa se comporte cu oamenii in subordine ca si un EGAL!
Oricum sper ca cel ce a postat e contient ca mi-am rupt ceva din timp, mai ales daca e ateu, va intelege cat de scurta e viata