| Gospell a întrebat:

In drum spre casa, in autobuz - fara sa vreau, am auzit conversatia dintre doua domnisoare tinere (aprox.20 ani). Acestea vorbeau despre al3lea razboi mondial care "va incepe" in noiembrie 2010 ce a fost prezis de baba Vanga. Iar una dintre ele era chiar disperata cu privire la ce va face ea in timpul razboiului.
De atunci ma tot gandesc : De ce credem toate mizeriile spuse de altii?
Pe siteul libertatea : http://www.libertatea.ro/......06896.html scrie astfel : "Nostradamus a scris în al zecelea catren din cea de-a zecea centurie că al treilea război mondial va izbucni fix pe 11 noiembrie 2010 şi va fi purtat cu arme nucleare, chimice şi bacteriologice."
De cand pana cand stia nostradamus de arme nucleare si bacteriologice in evul mediu?
Si presupun ca acea fata nu este singura care crede in aceste minciuni, ci sunt poate mii de oameni care acum isi fac griji in legatura cu viitorul razboi. Iar acum vine intrebarea :
- De ce ne lasam amagiti de vorbele unor asa-zisi prooroci care "prezic" viitorul? (cand stim ca si ei sunt oameni la fel ca noi si nu sunt mai special cu nimic in plus)

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Gospell,
Bullshit (!), mda..., si asa depozitul de minciuni al omenirii a devenit de mult neincapator. Sub nicio forma nu as concepe ca un razboi ia nastere din cauza unor preziceri stupide. Nu se merita sa ne lasam pacaliti! rolling on the floor Ca atare, ai mare dreptate in tot ceea ce ai zis.

11 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Sa vedem ce scrie Nostradamus in centuria 10, catrenul 10.

Stained with murder and enormous adulteries,
Great enemy of the entire human race
One worse than his grandfathers, uncles, or fathers
In steel, fire, waters, bloody & inhuman.

http://www.nostradamusquatrains.com/Century10/Quatrain10.htm

Marturisesc ca as fi fost surprins sa descoper ca acest Ogica al evenimentelor mondiale ar fi prezis "fix" data izbucnirii unei conflagratii globale, precum si detalii privitoare la arsenalul modern. Morala: nu cumparati Libertatea, nu cititi Libertatea :-&. Aruncati o geana doar la gagicile dezbracate de pe prima pagina, cand cineva citeste ziarul in autobuz.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu unul nu cred ca razboiul mondial va incepe recent sau daca va exista prea curand. Dar totusi sa nu uitam ca exista oameni ca Nostradamus si altii care au puterea de a vedea in viitor.Precum in Biblie scrie de profeti asa exista si in zilele noastre, de asa ceva nu trebuie sa ne indoim fiindca avem dovezi.Totusi nu mereu ce se prezice se indeplineste, depinde omul, prezicerea, probalitatea etc.

| Maximus a răspuns:

Datorita faptului ca unii oameni fac previziuni cu ajutorul analogiilor. Una dintre functiile de baza ale neocortexului consta in a-si folosi memoria autoasociativa pentru a face precizari. De aici reiese inteligenta ca putere de concentrare a geniilor!

| Nicoleta a răspuns:

Eu am o intrebare pentru persoanele care chiar cred in predictii.
CU ce va ajuta sa stiti dinainte ce va fi? Oricum nu vor putea niciodata schimba sau preveni ceva ce ar putea fi in viitor.
Eu merg mai mult pe vorba" vom trai si vom vedea". Nimeni nu poate sti viitorul, dar unii oameni dau dovada de o naivitate nemaivazuta crezand pe fiecare care apare la tv sau scrie o carte si cica prezice viitorul.

| emy a răspuns:

Asta numai Dumnezeu poate sti.Eu nu mai cred in povestile spuse de X sau de Y.Astia sunt chemati la televiziuni doar pentru rating, parerea mea.

| Paula007 a răspuns:

Dupa potopul lui Noe, Dumnezeu a regretat exterminarea omului si a facut un legamant sa nu mai dezlantuie niciodata potopul si focul asupra omenirii. cand vom muri? cu siguranta nu toata populatia planetei, de 6. 6 miliarde de oameni deodata, fiecare cand ii vine momentul. iar 2012, daca va fi ultimul an din viata unui om sau a 100, va fi decizia Cuiva care are drept de viata si de moarte asupra noastra, Cel care ne-a creat, nu un calendar stupid si superstitii idioate. cel mai probabil ne vom omori intre noi, pentru ca oamenii sunt cele mai salbatice creaturi. animalele omoara pentru supravietuire, noi pentru bani/sex/barbat/femeie/nebunie temporara/plictiseala. si ne mai miram de ce vedem la stiri? "2012" se intampla zilnic, nu vedeti? asa ca hai sa nu ne mai temem de viitor, ci mai degraba de prezent. ca la cum decurg lucrurile, mi-e teama ca nu mai apucam unii din noi viitorul :-|

| Domyno a răspuns:

Auzi dar parca trebuia sa porneasca pe 10 OCTOMBRIE! L-am ratat cumva? daca da, spuneti-mi cine a castigat big grinlaughing))

| Aishaa a răspuns:

Nu prea cred in asa ceva, deci nu stiu ce ii face pe oameni sa creada asa ceva.Sincera sa fiu, de al 3 razboi mondial n-am auzit, poate de 2010 si sf. lumii, dar de asta n-am auzit. Vom trai si vom vedea ce se va intampla. Poate ca acei oameni n-au vointa si cred orice.nu stiu.Toti oamenii mor pana la urma, difera doar modul. Oamenii isi fac prea multe griji pentru viitor si uita prezentul.pacat.

| Unique_8782 a răspuns:

Ma mir ca erau tinere...deobicei noi tinerii nu prea credem toate prostiile care sunt spuse de nu stiu ce "clar-vazatoare"...

Si daca stam sa ne gandim trebuia sa murim de nu stiu cate ori pana acum laughing

o data in 2000, apoi in 2006, 2010... oh go on aproape a trecut si asta... acum asteptam 2012 daca nu "murim" din cauza nu stiu carui cutremur oh go on!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. au prezis. dar dupa care calendar? al vesniciei? al maiasilor? sau al nostru?

| den a răspuns:

Poate sunt si oameni care au acest har de a prezice viitorul. Eu personal pana nu vad, nu cred.