| anonim_4396 a întrebat:

In incercarea de a da o definitie unor fenomene fizice, noi folosim uneori un rationament de tip "invartire in cerc". Sa luam un exemplu. Ce este electricitatea? Cum o explica profesorul la scoala? Mai intai, arata ca, in anumite conditii, electronii se deplaseaza in mod ordonat de-a lungul unui conductor. Bun, dar deplasarea a cuiva sau a ceva, fie ea si ordonata, nu inseamna neaparat electricitate. Si apa de deplaseaza ordonat pe furtun, dar nu creaza electricitate. De ce deplasarea electronilor creaza electricitate? Raspuns: Pentru ca electronii sunt incarcati cu sarcina electrica. Cu ce sunt incarcati? Cu sarcina electrica. Deci am ajuns iar la "electric" numai ca am mai pus un cuvant in fata: sarcina. Adica am explicat un termen folosindu-ne de termenul insusi. Nu e asta invartire in cerc?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dictionarele sunt circulare, obisnuieste-te cu ideea.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Mda. Noi intelegem electricitatea prin ceea ce face ea (lumineaza un bec, incalzeste un resou...). Oare esenta ei o intelege cineva? Ce e aia sarcina electrica?