| Alexandru12134 a întrebat:

În lumea de azi, oamenii și mașinile devin din ce în ce mai interdependenți. Ne confruntăm cu o creștere a inteligenței artificiale și a rolului pe care acesta îl are în societate. Această evoluție ne pune în fața unor noi provocări și necesită o reevaluare a modului în care trăim și lucrăm.
Pe măsură ce inteligența artificială avansează, ne confruntăm cu oportunitățile și provocările oferite de augumentarea cognitivă. Putem folosi tehnologia pentru a ne îmbunătăți memoria, atenția, procesarea informației și luarea deciziilor. Aceasta ne oferă o șansă de a ne adapta la lumea din jur și de a ne perfecționa ca specii.
Întrebarea provocatoare pe care o punem este: În ce măsură suntem pregătiți să acceptăm ca oamenii și mașinile să devină una și aceeași entitate? Și, dacă suntem de acord cu această schimbare, în ce măsură suntem pregătiți să explorăm potențialul de a ne crea un viitor mai bun prin intermediul acestei noi simbioze?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Eu abia astept vremea cand, (pot cuteza sa te citez?), (te citez):
"Putem folosi tehnologia pentru a ne îmbunătăți memoria, atenția, procesarea informației și luarea deciziilor."
Pe principiul natural in care un brat ajutat de tehnologie se atrofiaza, va doresc mult succes sa va "ajutati" creierele brusc si cu tehnologie, in imbunatatirea facultatii de a gandi...
Daca iti lasi si atentia in baza unui dispozitiv...mult succes sa supravietuiesti! big grin

Acum... Pentru ca apreciez la justa valoare inteligenta ta, cumulata cu cea a ChatGPT, te rog cu umilinta sa ma ajuti cu raspunsul la o intrebare...
De ce naiba, atunci cand ochiul vede sub 9 fotoni per unitate de timp, apare nenorocitul de zgomot Schottky?
Ti-am dat greu? big grin
Daca e prea greu, cheama-ti in ajutor toti fratiorii de pe TPU, experimentati utilizatori de ChatGPT si alte asemenea minuni, si lamureste-mi te rog, de ce dracului, unele aspecte ale qualia sunt ireductibile si non-fizice? Care sunt alea vere? Cum dracu discerne Mary intre rosu 17 si rosu 18?
Fiind si mai tembel asa...nu reusesc sa le dau de capat...
Te-am incurcat rau?
Hai lasa asa... Curaj, si astept cu mare interes si uriasa nerabdare!
Cu multumiri imense, bre Alexandre! happy

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In simbioza 'masina-oameni' la propriu, traiesc cei din universul matrix.
in 1999 cand s-a lansat prima parte a acestui film, nimeni nu a putut prevedea ca scenariul este la doar la cativa ani distanta sa se realizeze, asta in conditii in care ceea ce ne arata acest film nu parea realizabil vreodata, nu in acest mileniu!

Atunci cand s-a lansat parea doar un alt SF, s-a dovedit o trilogie capodopera!
singurul film pana in prezent care distruge conceptele empirismului dar si pe cele ale lui Descartes, este MATRIX, distrugerea a doua concepte care la vremea lor s-au aflat in antiteza, si nu este putin lucru sa creezi un concept care sa puna la zid doua teze fundamentale ale filosofiei este vorba despre empirism cat si despre rationalismul lui Descartes!

deci daca vrei exemple de oameni capabili sa fie in simbioza cu masinariile, aceia nu suntem eu sau tu; cei/cele care pot "bate" prin cunoastere si inteligenta AI-ul acelea sunt cu siguranta surorile Wachowski

te-am invat ceva nou draga Alex, insa nu iti voi spune baga la cap ci baga la A.I. - daca intelegi aluzia happy

sa ne auzim cu bine!

"cogito, ergo sum"

| mODIN a răspuns:

Nu cred ca va exista nici o contopire a celor doua. Mai mult decat orice, progresul in tehnologie ne va arata ce inseamna cu adevarat sa fi om, in contract cu masina.

| Darkmagic a răspuns:

Alo! tongue
Alexutzule...
Muncesti bre?
S-aude Chat Geppetto ala cum zbarnaie...
Imi raspunzi azi la intrebarile alea, sau...
Hai ca nu te-am intrebat sa se darame chatu', e d-alea de dificultate medie.
Auzi, da...ma iei ucenicul tau?
Sa fiu si eu pe langa tine. big grin Sa-nvat, sa alea, alea...
Tici mi!
Gandeste-te bine bre, te rog frumos!
Fac si cartofi prajiti... big grin