| Alexandru12134 a întrebat:

În epoca digitală în care trăim, integrarea sistemelor AI în viața de zi cu zi devine din ce în ce mai comună și mai importantă. Ne confruntăm cu asistenti virtuali, roboți și algoritmi care ne ajută să luăm decizii în fiecare zi. Dar până unde ar trebui să mergem cu această integrare?
Pe măsură ce tehnologia avansează, noi, oamenii, ne confruntăm cu posibilitatea de a ne îmbunătăți cu ajutorul tehnologiei - fie prin implanturi cibernetice, fie prin optimizarea genetică. Aceasta ridică o întrebare cheie: în ce măsură ar trebui să integrăm sistemele AI în propria noastră ființă? Ar trebui să ne îmbunătățim prin intermediul tehnologiei sau ar trebui să rămânem în limitele impuse de natură? Și, mai ales, cum putem defini "uman" în acest context?

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu cred ca va avea mai mult impact asupra definitiei noastre de om decat a avut scrisul, hartia sau internetul.
Va scadea nevoia de a memora si transmite informatii brute si va creste nevoia de a putea sa le interpretezi. Nu cred ca va deveni nimic mai radical de atat.

| relian a răspuns:

Povesti, roboti, sf-uri, cred confuzi realitatea cu filmele. Te ajuta pe tine un robot sa iei decizii? Wow, inseamna ca tu easti subrobot laughing Care teh avansaeaza? Suntem vai mama noastra, faptul ca ai un telefon sau un coputer, ce le aveam si acum zeci de ani, nu vad ce avansare.
Nu sa avansat absolut deloc in nici un domeniu.Doar ni se pare ca am avansat.

| EliLeli a răspuns:

Augmentare: why not? Abia astept!
Simbioza: greu de crezut.
Uman: este tot ce tine de om. Daca omul a fost capabil sa creeze tool-uri prin care sa fie imbunatatit, atunci acest lucru devine o caracteristica a lui.
Pa!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Chat GPT ce zice?

| sabin89 a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Păi chiar el întreabă.

| Simpatic a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

I-am raspuns si eu acestui "domn digital"

printre altele :

"te-am invat ceva nou draga Alex, insa nu iti voi spune baga la cap ci baga la A.I. - daca intelegi aluzia"

https://www.tpu.ro/......eligentei/

trebuie sa fii foarte slab in materie cenusie daca chatGPT a devenit deja stapanul tau!

ei sunt viitorul tarii, generatia nascuta cu tableta in mana, dar in loc sa conduca ei tableta, tableta ii conduce pe ei!

si eu i-am vorbit de Descartes acolo :))! ce sa inteleaga acesti "analfabeti functional-digitali"?

| Peli75 a răspuns:

Pai, normal, după părerea mea, ar trebui sa folosim AI până în limitele impuse de natură! Însă, odată cu trecerea anilor, tehnologia se va dezvolta, și noi oamenii vom face nimic. Până și la biserici se va ajunge ca roboti noștri să meargă și noi să stăm pe canapea. Nu sunt informat în total, însă Elon Musk a creeat neuro-link-ul, care ar citi gândurile tale și le-ar transmite unei persoane. Spre exemplu vezi pe cineva pe stradă, în gândul tău vezi ce frumos/urât este aceea persoană și aceea persoană va putea să citească gândurile tale, bineînțeles dacă amândoi aveți implantat neurolink-ul. La fel și cu mesajele și cu tot

| sabin89 a răspuns (pentru Peli75):

"ar citi gândurile tale și le-ar transmite unei persoane"
Cu alte cuvinte, ne îndreptăm spre a o lua razna.

| Simpatic a răspuns (pentru Peli75):

Mie imi este ca domnul elon musk intr-o zi sa nu fie asasinat de catre reptilieni sau in fine catre o grupare oculata care doreste ca florile sa creasca natural pe camp nu sa contina nanoroboti!winking