| grigor3 a întrebat:

In mare parte oamenii de stiinta cred ca nu exista Dumnezeu, nu? adica cred in evolutionism?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A crede sau a nu crede nu are legatura cu stiinta, stiinta nu spune ca exista sau ca nu exista, universul descoperit de stiinta demonstreaza faptul ca universul nu are nevoie de un creator si ca prin cauze naturale exista tot ce exista, evolutia nu are legatura cu dumnezeu, un om de stiinta nu crede, un om de stiinta vede ce dovezii sunt, in stiinta nu exista dogme, credinte exista dovezii care sugereaza ceva anume

| T0T a răspuns:

De obicei oamenii de știință cred doar ceea ce descoperă sau tind să creadă varianta care lor li se pare cea mai rațională. Însă au fost destui mari oameni de știință care au schimbat lumea și care au crezut în Dumnezeu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ei ced in descoperirile stiintifice argumentate si incontestabile. Tu o pui doar in Alb-Negru? Mi sunt pe aici IDIOTI care cred in Reptilieni, Icoane si Moaste facatoare de minuni, sau arme H.A.R.P.winking laughing

| T0T a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Conceptele care stau în spatele unor teorii ale conspirației ce țin de HAARP mi se pare extrem de realizabile, dacă nu acum, în viitor, chiar dacă probabil nu se folosesc sau nu se vor folosi în realitate. Mulți nu conștientizează câte se pot face prin transmisia de unde electromagnetice deși totuși sunt capabili să vorbească la telefon sau să asculte la radio. Ele se pot transmite și natural prin rezonanță de tip Schumann. Problema e că acest tip de rezonanță permite transmisia undelor electromagnetice de extrem de joasă frecvenţă, de până în 30+C, C mai mic de 5 Hz. E și normal să se încerce să se găsească soluții pentru a face cât mai multe la o frecvență joasă sau pentru a găsi un alt tip de rezonanță iar o soluție cred că poate fi o rezonanță prin intermediul sateliților și a antenelor(care se și folosește totuși) care poate fi mult mai mare și care poate face unele lucruri expuse chiar de unele teorii ale conspirațiilor. Nu ai tu cum să înțelegi ceea ce poate face știința. Cred că ești reîncarnarea unui alt "deștept" de acum 150 de ani care spunea că sunt proști ăia care cred că poți comunica la 1000 de km fără să folosești firul.
Faza e că HAARP(pe care nici nu l-ai scris corect, drept dovadă nici nu știi ce înseamnă) chiar există și mi se pare că ești ori prost informat ori nu poți să dezlegi ceea ce e conspirație de ceea ce e real. Adică dacă azi eu ți-aș spune că se folosesc radiațiile produse de monitorul tău ca să îți controleze creierul, mâine ai spune că nu există radiații. Faza e că transmițând unde electromagnetice la o frecvență prea mare poate afecta direct organismul pe termen scurt(nu pe termen lung așa cum cred că știi că îl afectează-însă organismul poate într-o măsură se adaptează având în vedere că zilnic suntem asaltați de astfel de unde).

https://ro.wikipedia.org/wiki/HAARP

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru T0T):

Poate ca nu au riceput sarcasmul. laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru T0T):

Priveste cu atentie, nu cu falsa-ti superioritate, enuntul intrebarii.winking tongue laughing

| T0T a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am răspuns și la întrebare. Nu îmi prea place să comentez fără să o fac. Doar că răspunsul tău mi s-a părut puțin pripit din acest punct de vedere și am văzut că mai ai răspunsuri asemănătoare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru T0T):

Te pupa Gogu; greseala este omenesca, daca nu este pornita din rautate

| Darkmagic a răspuns:

Credinta tine de religie, de O religie, si nu are nicio legatura cu teoriile stiintifice.
Evolutionismul este o teorie.
Tu sau orice "om de stiinta" credeti in... teoria grafurilor? big grin
Crezi in cele doua teorii ale relativitatii?
Cum iti manifesti aceasta "credinta"? laughing
O spui in gand dimineata si seara?
1. Reciti zilnic sau la necaz E=mc2, cum face un crestin cu rugaciunea Tatal Nostru?
Chiar vreau raspunsul tau aici, pentru ca m-am saturat de inculti care opun religiei o... teorie, facand practic, o RELIGIE din teoria respectiva.
Credinta NU are treaba cu Stiinta.
Poti sa crezi ca un lantisor daruit de nevasta iti aduce noroc si bunastare si sa-l porti tot timpul la gat, si in acelasi timp, sa lucrezi ca matematician la MIT, nu este absolut nicio problema in asta, pentru simplul motiv CA NU SE "CREDE" IN TEORII. big grin
Ai alta parere?
Raspunde-mi la intrebarea 1.winking

| Nilsson a răspuns:

Mai sunt si cei care cred in evolutionismul teist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerile sunt impartite, dar majoritatea cred ca nu exista(o mare greseala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premisa ca "totul a aparut din nimic" sau 1 = 0, este eronata. Asta nu mai este stiinta. happy

| PIPER23 a răspuns:

In mod normal oamenii de stiinta cred doar in ce este dovedit.