| King2001 a întrebat:

Oamenii de stiinta in mare parte folosesc termenul de Dumnezeu pentru univers, natura si chestii de astea?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Astea sunt fantezii umane man

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Serios? eu nu am vazut asa ceva, poate uni vad natura ca pe ceva divin gen panteism

| King2001 explică (pentru RAY):

Pai da ba, panteismul asta inseamna Dumnezeu=natura, dar panteistii nu cred in super puteri, adica astia nu cred intr-un Dumnezeu care are super puteri, zic naturii ca este Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru King2001):

Cum spunea einstein descoperirea naturi este descoperirea lui dumnezeu si spinoza credea la fel, multi savanti au fost panteisti, faza e ca ei cred ca universul este viu are constinta ceea ce eu nu cred

| King2001 explică (pentru RAY):

Ba, poate credea asa, dar in niciun caz nu credea in super puteri, adica nucredea ca universul poate sa ne ofere o alta viata, sau sa faca magii! nu-i asa?

| King2001 explică (pentru RAY):

Asa-i, dar ma, tu gresesti aici, Einstein nu a zis ca universul ar avea constiinta, se referea ca dumnezeu e universul adica foarte simplu, gen cum as zice eu ca scaunul meu e dumnezeu ca imi e de folos, el nu are constiinta si nici super puteri, dar asa ii zic eu ca asa imi place! asa e si in cazul lui Einstein! nu-i asa? si Spinoza zicea exact la fel, daca imi mai raspunzi si la asta dau declara raspuns castigator deja!

| RAY a răspuns (pentru King2001):

Eu nu ma m referit la faptul ca einstein credea si la ce cred panteisti

| King2001 explică (pentru RAY):

Aaaa, dar oricum nici Spinoza nu credea asta, poate alti panteisti da, dar nu Spinoza! nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru King2001):

Nu stiu ce credea spinoza, eu nu sunt panteist

| King2001 explică (pentru RAY):

Ba,Spinoza si pantestii astia, bine poate nu toti, ii spuneau lui Dumnezeu universul cum i-as spune eu scaunului meu, eptnru ca universul i-a creat, nu credeau ca universul are constiinta sau alte chestii, stiu sigur asta!

| RAY a răspuns (pentru King2001):

Astea sunt fantezii umane man

| T0T a răspuns:

Depinde de fiecare în parte. Dumnezeu ține mai mult de credință.

| Caro34 a răspuns:

D-zeu este inlocuit adesea de cuvintele: "Marele Spirit", "Cel de Sus", "Puterea divina", "Lumina călăuzitoare", "Atotputernicul" etc. Depinde și in ce context este făcută cercetarea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc termenul de Dumnezeu pentru credinta.