| sabin89 a întrebat:

În prelegerile sale Schrodinger îi uimea deseori pe auditori cu acest fin paradox: "Primul fizician cuantist nu a fost Max Plank, ci Democrit din Abdera". Cine a fost Democrit? Nicio operă de-a lui nu s-a păstrat până în zilele noastre, însă sursele (indirecte) ni-l prezintă drept un mare învățat (filosof/fizician) din perioada antică. Proclos (sau Proclus) Diadohul, care a trăit câteva sute de ani mai târziu, ne dă multe informații despre el. Arhimede îl mai amintește, atribuindu-i calculul volumului conului și al piramidei. O altă sursă ar mai fi poemul "De rerum natura" al lui Titus Lucretius Carus. Și încă altele, dar toate indirecte.
Ce explicația ar putea fi pentru faptul că operele lui nu s-au păstrat? Nu putem invoca vechimea ca motiv, pentru că operele altor învățați contemporani cu el, precum Platon și Aristotel s-au păstrat. De ce unii învățați sunt izgoniți din istorie, iar alții sunt păstrați?

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Cineva a avut necaz pe el si i-a distrus toata opera
opera lui nu a fost recunoscuta ca fiind a lui
statea la vale si a venit viitura
etc.

| BabaOarba a răspuns:

Pentru ca dupa ei vin unii carora nu le place de el, si sterg tot ce reprezinta, chiar daca are si ceva valoros. Asa cum in prezent Schrodinger e scos de pe tablourile de onoare ale universitatilor pentru ca s-a doveit ca a fost un pradator sexual. Ok, a fost (intr-o lume care nu avea regulile, scrise sau de bun simt, pe care le avem noi), insa contributia sa in domeniul fizicii ramane indiferent de cum a fost el ca persoana. Insa probabil ca va fi mentionat tot mai rar in carti si manuale...

Sunt multe lacune in istorie din cauza unor astfel de cazuri. Incepand cu egiptenii care stergeau cu dalta hieroglifele unui faraon care fusese neplacut de ei, dupa ce acesta murea.

Din scrierile antice multe s-au pierdut odata cu incendierea marilor biblioteci. Incendieri provocate de unii carora nu le-a placut religia celor din zona respectiva. Si in acea vreme multe scrieri erau in 2-3 exemplare, era o munca grea sa copiezi o carte. Era usor sa se piarda toate cele cateva exemplare.

| sabin89 explică (pentru BabaOarba):

"Pentru ca dupa ei vin unii carora nu le place de el, si sterg tot..."
Cred că aici se află cheia înțelegerii. Acum citeam că nu se cunoaște aproape nimic nici despre lucrările de geometrie ale lui Anaxagora, un alt filosof eminent. Și încerc să fac o legătură. Și unul, și altul au fost filosofi materialiști. Și astfel de filosofi probabil nu erau agreați în vremea aceea, și nici în Evul Mediu.
Nedreaptă istoria! Orice idee ar trebui păstrată, pentru ca oamenii să poată alege liber, fără constrângeri.