| mihaelabrasov a întrebat:

In primul Salut! In al doilea rand, "chestia" pe care urmeaza sa v-o spun e cam ciudata...si pe mine ma sperie.
Nu prea stiu la ce categorie sa pun "intrebarea", asa a sa nu veniti cu reprosuri.
Eu, nu chiar in fiecare noapte ...nu stiu cum sa spun laughing. uneori visez "imagini" pe care, dupa ce ma trezesc nu le mai stiu, dar, dupa care se intampla, abia atunci realizez. ii greu de explicat si imi gasesc cu greu cuvintele... e un sentiment ciudat.
De multe ori, inainte sa se intample ceva, eu simt ca se va intampla.de exemplu:
odata, ma gandeam la cea mai buna prietena a mea si la baiatul pe care il place.imi imaginam diverse lucruri despre ei laughing (nu va ganditi la prostii)...si dupa 5 minute primesc un telefon de la ea ...imi zicea ca ei s-au vazut, etc. laughing
A fost foarte ciudat. le-am spus si parintilor dar ei nu m-au crezut.
Sunt mai multe faze din astea...

Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Lime a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Si eu am adesea stari din astea si e ca un sentiment deja-vu.

"Senzatia de deja vu si visele premonitorii

Una dintre cele mai aprigi dispute ale oamenilor de stiinta este cea legata de asocierea senzatiei de deja vu cu visele premonitorii. Omul de stiinta elvetian Arthur Funkhouser sustine ca visele pot fi cauza misterioaselor amintiri despre viitor. Desi nu exista o explicatie general acceptata a aparitiei unor asemenea vise, testele efectuate de savantul elvetian pe studentii de la Universitatea Oxford arata ca un procent de aproape 13 % dintre persoane au intr-adevar vise premonitorii. Un studiu realizat in 1988 de un psihiatru american, Dr. Nancy Sodow, confirma teoria lui Arthur Funkhouser, desi procentul indicat de aceasta din urma nu este mai mare de 10%.

Si totusi, in ciuda celor peste 100 de ani de studii ai fenomenului deja vu, oamenii de stiinta recunosc faptul ca teoriile emise in ultimul secol nu sunt suficiente pentru a explica misterioasle senzatii. Probabil ca tehnologia viitorului sau intelegerea extrem de complicatului creier uman poate duce la clarificarea totala a acestor fenomene. Pana atunci, lupta dintre stiinta si pseudostiinta poate lasa loc interpretarilor de orice fel." - sursa: descopera.ro

uite un forum interesant: http://www.roportal.ro/discutii/topic/1595-deja-vu-sau-vise-premonitorii/

Sper ca te-am ajutat macar putin!

12 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Esti un subiect bun pentru OTVwinking

| Purgatoriu a răspuns:

Mi se mai intampla si mie. Ma enerveaza la culme ca nu pot tine minte.Cred ca orice om are astfel de,, abilitati'' dar adultii isi blocheaza al 6-lea simt spunand ca astfel de lucruri nu sunt reale sau posibile.Nu cred ca ai puteri paranormale dar oricum este un inceput :-D

| dydy21 a răspuns:

Poti sa ii spui al 6-lea simt. Dar eu cred altfel. Cert este ca in general, creierele comunica unele cu celelate(chetie dovedita stiintific) Dar de cele mai multe ori noi nu observam chestia asta. Tu probabil, ai acces la aceste informatii mai mult decat noi ceilalti. Nu esti un ciudat. toti avem asa ceva dar la unii este prea putin si nici nu o observa.
De exemplu si mie mi s-a intamplat. Eram in excursie la Sibiu si in centrul orasului se organiza un concert. De fapt se pregatea scena si chestii din astea pentru seara. Noi ca elevii ne-am dus si noi si ne-am asezat pe scune (erau o serie de scune asezate pe vertical... ca intr-un amfiteatru doar ca erau in aer liber si erau prinse cu bari de fier.) ca sa ii asteptam pe ceilati (trebuia sa ne strangem). eu cu o prietena ne-am dus pe ultimul rand de sus de tot. Stau eu acolo cam 2 minute si imi vine asa o idee in cap ca exista sanse sa cadem de acolo. Ne-am dat jos. ne-am strans cu totii intr-un sir indian ca sa ne numere si atunci vad multi oamnei in jurul unui ranit. Cazuse ultimul rand de scune si un copil era grav ranit. (un copil care a stat exact unde am stat si eu)

| spike625 a răspuns:

Cum sa le spui parintilor, raspunsul era iminent... uite si eu prevad ca Romania va ajunge de tot rahatul daca nu educa serios poporul.sa vezi ca asa va fi!

| iEmonel a răspuns:

Eu cred ca esti posedat de prostie.

| MUTUOFERACITATE a răspuns:

George Bernard Shaw despre proprietate si sentimente

Oamenii exagerează întotdeauna valoarea lucrurilor pe care nu le au. Apreciezi ceea ce nu ai obţinut.

| trăncănici a răspuns:

Ai puterea de intuiţie ff ridicată. Eşti utilă celor ce ştiu să-ţi aprecieze calităţile! Succes în viaţă!

| drHau a răspuns:

Nu stiu, si mie mi se intampla...Adica,cumva ""revad"' sau vad ceva ce mi se pare ca sa mai intamplat apoi imi dau seama ca au fost in imaginea sa...Presupun ca e ceva firesc dar ceva ce nu poate fi inteles

| Symonutzu a răspuns:

Nustiu ce sa spun, dar mi s-a intimplat si mie.Nu stiu explicatia, dar nu cred ca e ceva supranutal...nu stiu

| G30RG3 a răspuns:

S-ar putea sa fii medium.

| BoMbeRmEn a răspuns:

Nue nimic de crezu e doar o simpla concidenta laughing)))) oricum esti NOROCOS laughing)

| Nataly11 a răspuns:

Aceasta se intimpla la mai multi, chiat daca unii neaga acest fapt. Acest fenomen se numashte Ronde-vous. Mai cu seama aceasta e caracteristic momentelor cind iti pare ca "acesta a mai fost cindva"...