| anonim_4396 a întrebat:

In scoala ( institutiile de invatamant ) se invata discipline stiintifice. In viitor cine va mai crede in existenta unui Dumnezeu ( sau va incerca sa vorbeasca in public sau pe internet despre un Dumnezeu, Diavol, Allah, etc. ) va fi considerat eretic sau va fi acuzat de blasfemie la adresa ( eforturilor financiare in cadrul ) "stiintei" si de instigare la revolta ( terorism ) contra noii ordini mondiale. Teoriile Big Bang si evolutionista stau la baza noii "religii" ateist-stiintifice globale in cadrul ONU si noii ordini mondiale. Corect?

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Niciodata nici religia nici tehnologia nu o sa transforme pe cineva intr-un robot fara minte si suflet.Mereu vei vorbi si vei crede in ce vrei si simti tu ca e real si nici o tehnologie din lume nu ma va convinge ca nu exista Dumnezeu si nici o religie din lume nu ma va convinge sa folosesc un internet sau un telefon

| Freya1 a răspuns:

Sa nu folosesc scuza-ma

| anonimg a răspuns:

Este scris: "Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana, va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu..." (Apocalipsa.14:9,10)
Si in alta parte: "Cel dintai (inger) s-a dus si a varsat potirul lui pe pamant. Si o rana rea si dureroasa a lovit pe oamenii care aveau semnul fiarei si care se inchinau icoanei ei." (Apocalipsa.16:2)

Intelegem ca pana la urma oamenii se vor imparti in doua: cei care se vor inchina doar lui Dumnezeu, si cei care se vor inchina fiarei (adica papalitatii).
Primii vor fi putini la numar; iar ceilalti (adica majoritatea) ii vor considera eretici pe cei care nu se inchina la fel ca si ei. Asa a fost intotdeauna si asa va fi pana la sfarsit.
Blasfemie este atunci cand oamenii se inchina altcuiva si asculta de altcineva in defavoarea divinitatii. Si pentru ca doar lui Dumnezeu I Se cuvine inchinarea noastra si noi nu I-o aducem, El Isi va retrage protectia de la noi asa cum am citat mai sus. Vor fi chiar 7 urgii.

| SG1995 a răspuns:

Corect, ca esti un paranoic, dude clar fie esti pe legale, fie ai nevoie de un psihiatru. Alo pamantul catre Vassile, ce legatura are Big-Bang si evolutia cu religia, si implicit cu Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"ce legatura are Big-Bang si evolutia cu religia, si implicit cu Dumnezeu?" - IL neaga pe Dumnezeu. happy

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Inseamna ca Dumnezeu e tare incapabil daca existenta Sa este anulata de big-bang si evolutie, ambele pantentate de crestini, primul catolic, al doilea anglican.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Papa trebuie sa fie considerat un reper?
Pai Hawking sau orice ateu se "bate" si acum cu notiunea de Dumnezeu si nu stie cum sa si-o scoata din minte. Incearca cu "1 = 0" dar se pare ca nu functioneaza. Sunt convins. Daca Hawking ar nega "1 = 0" nu l-ar mai plati nimeni si ar fi murit de foame. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta ideologie imitativ "stiintifica" se raspandeste la nivel mondial pe baza imitarii dragostei si prin conduita libertina sau prin imitarea libertatii si prin imitarea adevarului prin asa zisa "stiinta" partiala si prin imitarea pacii. Diavolul a imitat si simulat dragostea ( prietenia ) pentru a amagi pe Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu chiar, pentru ca inca se mai practica orele de religie.Stiinta nu respinge automat religia, depinde din ce punct de vedere privesti.Stiinta e vazuta de credinciosi cu ochi rai pentru ca îi da omului impresia ca stie tot, ca nu mai are nevoie de Dumnezeu.Insa daca poti privi dincolo de aparente, daca poti realiza ca stiinta este creata de Dumnezeu, ca ea deriva din divinitate, si ca ar trebui folosita in limitele moralitatii, atunci nu mai e niciun pericol.Sunt multi credinciosi care au aratat ca matematica (cea mai exacta stiinta)este in stransa legatura cu Dumnezeu, ca prin matematica se poate dovedi existenta lui Dumnezeu.Si de ce nu? Credem in infinit, nu-i asa? Matematica devine la un anumit nivel abstracta, o expresie a mintii noastre ce capata forma doar daca i-o atribuim noi.Asa cum credem in infinit, fara sa fie vreo dovada ca exista, asa credem si in Dumnezeu

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Asa cum credem in infinit, fara sa fie vreo dovada ca exista, asa credem si in Dumnezeu"

Pe langa faptul ca nu e o comparatie deloc potrivita, problema spiridusului crestin e ca povestea lui e demonstrata ca fiind falsa. Adica sa crezi in ceva ce nu e dovedit ca exista mai e cum mai e, dar sa crezi in ceva ce e dovedit ca nu exista e prostie pura.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Imi spui si mie cum e dovedit ca nu exista? Cum poate fi divedit ca nu exista ceva ce nu se vede cu ochiul omenesc,ceva fara forma, fara gust, fara miros, ceva ce nu poate fi atins, ceva ce nu ocupa loc in spatiu? Sau hai sa o luam altfel.Eu spun ca exista o piatra care reinvie mortii.(exemplul asta e luat din Hatry Potter, dar mi se pare ft potrivit)Cum poti dovedi ca nu exista? Cea mai simpla metoda si unica incontestabila de a contraizce o afirmatie este a dovedi ca e gresita.Dovedeste-mi tu ca nu exista o piatra care sa reinvie mortii. Poti sa-mi spui ca e imposibil.Dar cum dovedesti? Pentru ca nimeni nu a intalnit o astfef de piatra, nu inseamna ca nu exista. Sunt miliarde si miliarde de pietre(sunt mult mai multe de atat, dar hai sa zicem ca ar fi atatea)pe planeta asta.Nimeni nu poate sa le ia pe.fiecare in parte, deci nimeni nu poate dovedi ca nu exista.Asa ca,daca tu nu-mi poti dovedi ca nu exista o piatra care sa reinvie mortii, atunci cum poti sa zici ca s-a dovedit ca Dumnezeu nu exista? Dumnezeu, care ne-a aratat atatea dovezi ca exista, cea mai graitoare fiind insusi fiulSau, Iisus?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepem cu sfarsitul, Isus asta de care zici. Ala a fost doar un sectant schizofrenic. In rest e doar o poveste creata ulterior in jurul lui.
In rest, ce naiba mai e de dovedit? Povestea spiridusului iudeo-crestin e plina de lucruri inventate si care sunt dovedit false. Nici n-are sens discutia, sunt atat de multe, unele de-a dreptul evidente, altele pentru care ai nevoie de anumite cunostinte pentru a le sesiza ca o discutie despre veridicitatea povestii e pe undeva penibila.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Sectant schizofrenic esti tu.Nu exista dovezi care sa ateste inexistenta lui Dumnezeu.Nu-ti trebuie studii superioare ca sa poti sa crezi in Dumnezeu.Trebuie doar sa-ti deschizi inima si mintea.Da Dumnezeu n-ar exista, nici tu n-ai exista.Si nici eu.Nimeni si nimic n-ar exista.In loc sa-i multumesti ca ti-a dat viata, tu il faci sectant schizofrenic.Se vede ca habar n-ai despre ce vorbesti.Ti-am cerut o singura dovada ca nu exista, si n-ai fost in stare sa mi-o dai

Asa ar trebui sa fie, dar cre(s)tinii se tarasc in genunchi, se umilesc, pupa cate icoane desenate si tot ei sunt cei care se cred superiori fata de ceilalti. Daca te apuci sa citesti biblia nici nu se leaga dintr-un capat in altul. Gandeste logic! Din atatea mii de religii 5000 (parca), de unde stim noi ca religia ortodoxa este cea adevarata? Cine poate dovedi asta? Cre(s)tinii vor raspunde foarte usor: "Biblia". Normal! Inseamna ca Batman e real, nu? Ca doar asa scrie in cartea de benzi desenate. Religia este doar un instrument de manipulare a maselor. Intelegerea rupe sclavia! Am mai vazut undeva ca daca un om are o alta religie, nu trebuie sa-i spui nimic, in schimb trebuie sa-l omori cu pietre. Eu stiam ca religia inseamna iubire, dar de unde? Daca Dumnezeu a creat lumea, stia ca va exista rau, atunci de ce a creat-o? Inseamna ca Dumnezeu nu e atotputernic. De ce a trimis Dumnezeu potopul pe pamant ca sa omoare oamenii? Nu trebuia sa stie ca asa se va intampla? De ce nu trimite si acum un potop, oamenii nu s-au schimbat! Ai inteles, sau mai vrei exemple?

| utilizatorcim a răspuns:

În ÎNGERI ȘI DEMONI de Dan Brown scrie „Știința îmi spune că trebuie să existe Dumnezeu. Mintea îmi spune că niciodată n-am să-L pot înțelege. Iar inima îmi spune că nici nu trebuie să fac" și tot acolo se găsesc și următoarele „Știința si religia nu sunt rivale, doar că știința e prea tânără ca să poată înțelege religia"
Deci eu cred că credința va exista mereu. Pentru că omul fiinșa umană are nevoie să creadă în ceva mai mare decât ea. E o necesitate spirituală. Oricât ar evolua societatea, oamenii nu vor ajunge roboți.