| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de "Big Bang" spatiul exista? tinand cont ca universul material nu s-ar putea extinde daca nu ar exista spatiu extern universului material.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, n-am fost pe faza... big grin

| Rimidalvv a răspuns:

Pur si simplu...nu stim. o teorie care ar putea sa iti raspunda la intrebare este aceea ca universul se "reporneste" ( se micsoreaza si extinde ), in momentul actual spatiul ( universul) se extinde via materie neagra ( nu stim foarte multe despre materie neagra) deci putem sa deducem ca la un moment dat spatiul a fost intr-un singur punct si a inceput sa se extinda ( big bang), exista o teorie care spune ca spatiul o sa incepa sa se micsoreze si sa se reduca la un singur punct din nou si tot asa, tine in minte ca toate acestea sunt doar teorii si nu exista destule dovezi empirice.

| anonim_4396 explică (pentru Rimidalvv):

De ce nu am considera ca nu s-a plecat de la singularitate ci pur si simplu ca s-a pornit de la o sfera de cativa metri si fara explozie a mai aparut alte miliarde de sfere in spatiul distribuit, apoi din acele sfere sa fie create miliarde de galaxii care prin rotirea lor treptata sa ajunga la formele lor actuale si apoi Dumnezeu sa le intinda sau sa le imprastie in spatiul infinit fara sa le mai contracte inapoi in punctele de unde au plecat? Fara sa fi existat vre-odata o explozie uriasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar sferele initiale sa fi aparut pe rand prin materializarea unei cantitati de energie spirituale a lui Dumnezeu in cadrul vidului fals cu dimensiune infinita si cu energie spirituala distribuita in tot spatiul infinit.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dumnezeu cum a aparut?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cand vorbim de Dumnezeu nu ne gandim la un om la un mosneag. In biblie mosneagul este o descriere simbolica a lui Dumnezeu. Dumnezeu e energie inteligenta. Energia asta nu are nevoie de un inceput. Ea exista prin ea insasi. Energia asta nu a avut nevoie sa fie creata. Zicala: nimic nu se pierde ci totul se transforma exprima de fapt principiul conservarii energiei. Dumnezeu nu pierde din energie si de aceea trecerea timpului nu-i afecteaza existenta. Energia pura sau primara nu e afectata de temperatura sau presiune sau densitatea ce caracterizeaza materia. Dumnezeu nu si-a materializat toata energia ci doar o mica parte din ea. Cu restul de energie coordoneaza materia. Privind noaptea cerul instelat putem intelege simplu ca zonele intunecate contin energie divina pura care e mult mai multa decat materia alcatuita din stele, planete, galaxii, gauri negre, asteroizi, comete, praf cosmic, gaze cosmice. Stiinta numeste aceasta energie neagra. Dumnezeu are doua componente: el ca persoana sau energie inteligenta sau energie de viata ce ocupa un loc nedetectabil in spatiu SI energia sa distribuita in tot spatiul prin care controleaza materia adica toate particulele elementare din tot universul material. Aceasta energie sau putere distribuita este denumita "duhul sfant" sau "brat puternic".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Referitor la termenii energie-putere. In electricitate puterea P = tensiune * curent. Energia = Watt * secunda = Putere * secunda. Energia este putere exercitata in timp sau putere exercitata prin dirijarea de evenimente succesive sau forte exercitate in spatiu-timp asupra particulelor elementare sau adupra materiei. Constanta Plank = constanta * Joule * secunda si reprezinta cea mai mica unitate de energie cuantizabila. Energia = constanta Plank * frecventa. Insa in aceste formule este exprimata energia ce insoteste materia sau particulele elementare. Cand ne referim la Dumnezeu ne referim la sursa acestor energii sau forte. Stiinta cunoaste patru forte fundamentale ce actioneaza diferit: slaba, tare, electromagnetica, gravitationala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce am exprimat mai inainte este redat pe scurt si simplu in Isaia 40:26 unde spune ca Dumnezeu are putere nemarginita sau energie dinamica.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla,bla ai scris un roman in loc sa fi un om sincer si corect si sa spui nu stiu, asa greu e sa fi sincer? vad ca e greu in Romania chiar imposibil sa gasesti pe cineva corect si cinstit

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu pot sa zic ca nu stiu atata timp cat ceea ce spun si am zis nu se contrazice cu fizica matematica clar dovedite prin experimente adica acele lucruri clar obtinute prin experimente. Nu zic ca stiu totul. Nu voi sti niciodata totul. Stiinta omului mereu va fi limitata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Se contrazice cu acel big bang, evolutie, prin minciuni nu aduci omul la credinta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Bla,bla ai scris un roman in loc sa fi un om sincer si corect si sa spui nu stiu, asa greu e sa fi sincer? vad ca e greu in Romania chiar imposibil sa gasesti pe cineva corect si cinstit" Adica sa las prostiile voastre despre Big bang evolutie sa ramana stiute, iar eu sa tac si sa accept prostiile voastre?

"Se contrazice cu acel big bang, evolutie, prin minciuni nu aduci omul la credinta"

Tu-mi spui de minciuna cand voi astia cu Big Bang si teoria evolutionista mintiti GROSOLAN afirmand ca 82974982395729 Joule = 0. Va faceti de ras cu prostia asta de stiinta. Nu mai spuneti ca stiti matematica-fizica pentru ca rad si curcile de voi. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu vorbesti de cinste? cand "furi la cantar"? adica "balanta" ta e dezechilibrata total? Intr-o parte ai 827498729349234 Kg iar in cealalta ai Kg? Voi nici macar nu respectati formula E = m*c2 cand afirmati ca toata masa universului in trecut a fost de fapt 0 energie sau nimic. Pentru voi masa a provenit din nimic. E ca si cum ati deforma fromula asta si ati scrie: m = 0/c2 = 0. Daca formula asta o stricati ce sa mai vorbesc cu voi de restul fizicii sau matematicii? Aveti macar 1 clase terminate? Si un copil de clasa intai ar sti mai bine decat voi matematica.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man stai in soare?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

O sa gasesti raspunsul mai sus la intrebarea ta amuzanta. Dar tine minte: viermisorii te asteapta daca continui in felul asta. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Soare se scrie cu S mare. Raspunsul despre mine si despre tine il ai in postarile anterioare. Ti-e suficient sa ceri parerea la un elev de clasa 1 la matematica ce numara bufnite in abecedar si o sa-ti spuna daca 1=0 sau 1=2. Mai citeste. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Inseli la cantarul balanta: intr-o parte ai masa finita a universului 35667544357885446875 Kg iar in cealalta ai 0 Kg ceea ce indica balanta defecta. E ca si cum m=E/c2 devine 345787544678754 Kg = 0/c2=0 Kg.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Desigur 5678765556 Kg = 0/c2=0/0. caz de nedeterminare - impartire la zero fiindca inainte de "Big Bang" fotonul lumina nu exista. Insa considerand ca a aparut prima data un foton incarcat cu energie E = h*f cu frecventa diferita de zero se poate vorbi de viteza undei de lumina. Revenim la m=E/c2. Tinem cont ca energia E exista. Inainte de momentul zero 0 Kg = h*f/0. h*f=0*0. Insa neexistand foton sau particula sau masa nu putem vorbi de frecventa. Dar pentru ca energia se deplasa era dinamica viteza nu era zero deci putem considera un c diferit de zero. La Geneza 1:2 scrie ca bratul sau energia dinamica a lui Dumnezeu se deplasa peste suprafata apelor. Deci z*h*0=0 Kg*c2. 0=0 corect! Insa h = (x > 0) Joule*secunda. h e constanta Plank > 0. Timpul exista din totdeauna pentru ca energia deplasandu-se automat evenimente exista. h sau Joule reprezinta cea mai mica unitate de energie raportata la cel mai mic volum delimitat de puncte imaginare * secunda. Insa spatiul imaginar sau virtual exista dintotdeauna. Spatiul virtual este foarte mare. In concluzie inainte de momentul zero energia inteligenta exista si era distribuita in spatiul virtual si era foarte mare adica energia avea o cantitate E = z * h = z * Joule * s. Unde z numar intreg >> 0 si z < infinit. Deci energia totala distribuita in spatiu E era >> 0 si E < infinit. Masa actuala a universului material era energia "e" cu E >> e. Masa nu era. Distanta virtuala = viteza * t virtual. Dar t e imaterial e un concept virtual. Existand evenimente automat "t" era diferit de zero. Energia era dinamica adica se deplasa prin spatiul virtual precum "curentii de aer" din zone mai concentrate de energie spre zone cu energie dinamica mai rarefiata depinzand de decizia energiei statice inteligente ce reprezinta energia vie inteligenta sau insasi fiinta inteligenta Dumnezeu sursa tuturor energiilor sau fortelor inclusiv cea dinamica sau bratuk Sau sau "Duhul Sfant". Distanta era virtuala. Volumul virtual spatiul virtual era foarte mare. La un moment dat intr-un anumit punct sau mai multe puncte din spatiul virtual energia statica inteligenta a hotarat sa creeze primii fotoni sau primele dintre cele mai mici particule elementare prin materializare de energie. Astfel frecventa a inceput sa existe si masa sau mugurii de materie au inceput sa existe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In postul anterior am vorbit de 56896533478 Kg = 0 Joule/c2 = 0 Kg ABSURD! pentru ca asa zice teoria Big Bang evolutionista. Dar de fapt era (E-e) Jouli. Viteza energiei dinamice exista si inainte de "Big Bang" Geneza 1:2. Deci rescriem: Masa materiei din univers 356887544689755 Kg = e/c2. Viteza c2 este

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru omul necinstit si mincinos toti oamenii i se par necinstiti si mincinosi. Pentru omul care nu iubeste toti oamenii i se pare ca nu manifesta iubire. Apoi spune: "nu exista iubire nu exista Dumnezeu totul e intamplator si a aparut din hazard printr-o multitudine de coincidente." Apoi se intreaba: "Cum se face ca materia la nivel macro e stabila?" cand in Biblie scrie ca Dumnezeu nu se schimba sau stabil statornic in caile Lui?

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Este foarte greu sa te gândesti ca nu exista spațiu