| Adrian a întrebat:

Incep asa: presupunem ca exista Dumnezeu, ca el va reveni, va avea loc judecata fiecarui om care a existat vreodata, si se va hotara unde trebuie sa se duca fiecare(rai, respectiv iad). Avem un ortodox, un catolic, un protestant. Fiecare dintre ei au respectat dogmatica religiei din care au facut parte, au trait o viata exemplara sub acest aspect. Ce se va intampla cu fiecare dintre ei? Pentru ca din punctul religiei fiecaruia, ar trebui sa primeasca nemurirea. Cum va alege Dumnezeu in situatia asta? in functie de religia avuta sau in functie de viata traita? (presupunem, din nou, ca sub aspect moral cei 3 oameni sunt egali, fiind categorisiti de catre un om oarecare ca fiind "oameni buni")

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toti cred in acceasi dogma religioasa, doar ritualurile difera.

| EmaS a răspuns:

Nu religia ne mantuieste.Nu orisicine zice,,Doamne,Doamne!,, va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.(Matei7:21).Atunci Imparatul va zice celor de la dreapta Lui:,, Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii.Caci am fost flamand si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain si M-ati primit.Doamne cand Te-am vazut noi flamand si Ti-am dat sa mananci? Sau fiindu-Ti sete si ti-am dat de baut? Adevarat va spun ca de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neansemnati frati ai Mei, Mie mi le-ati facut.(Matei25:34)

| mihaibrasov a răspuns:

E o intrebare buna, totusi nu cred ca e prea importanta religia intr-o astfel de situatie, ci nivelul constiintei tale, nivel dat de faptele pe care le-ai facut in timpul vietii.

| wales a răspuns:

Draga Adrian,este bine ca-ti pui intrebarea asta,daca Dumnezeu exista?
Dumnezeu nu revine,El este prezent, nu a fost niciodata plecat, necredinta noastra ne impiedica sa-I simtim prezenta.
In ce priveste judecata fiecarui om este adevarat si descrisa clar in N.T.cartea Faptele Apostolilor capitolul 17 versetele 30 si 31.
Religia nu mantuieste pe nimeni, ci numai credinta in Dumnezeu si credinta in Isus, Fap Ap cap 4 vers 12.
In concluzie,daca cele trei exemple:ortodox, catolic si protestant, au trait o viata dupa voia Lui Dumnezeu vor fi mantuiti.

| ramona30 a răspuns:

Realitatea este ca moartea fizica este aceeasi cu moartea spirituala. Din punctul meu de vedere premisa ta e falsa. D-zeu este creatia omului, la moartea omului moare si d-zeul fiecaruia.

| mgtow a răspuns:

Nimeni nu ramane nemuritor fiecare dintre noi ajunge in rai sau iad depinde si ce clasa de om e (bun, rau). Nu conteaza religia pe care o are ci bunatatea sufleteasca care ii permite sa ajunga in rai.

| ioana1704 a răspuns:

Incearca sa vezi religia ca un tot unitar nu ca ortodoxi, catolici etc. Asa cum matematica e formata din algebra, analiza, geometrie etc asa e si cu religiile. Gandeste-te ca toate spun acelasi lucru : existenta unui creator, indiferent ca e d-zeu, allah, iehova etc ( chiar si in rug Tatal nostru nu se spune D-zeul nostru ci tatal, indiferent de ce nume poarta ), toate au la baza aceleasi idei, iertarea, iubirea, facerea de bine.

| RфZaημtzα a răspuns:

Vor ajunge in rai, cred.Si ceilalti care nu sunt ortodocsi, tot oameni sunt si au acelasi D-zeu pe care il slavesc in alt fel.Asta e parerea mea.Acum depinde de fiecare cum gandeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat doua raspunsuri deja dar cred ca ar fi bine sa nu ne mai jucam de-a imbecilii.

| Elena_4651 a răspuns:

Buna! Eu zic ca religia nu a avut niciodata de-a face cu adevarul. Religia este inventata de oameni. Oamenii au nevoie de incurajari, de credinta, de ganduri bune, disciplina, asa ca alti semeni de-ai nostri au inventat religia. Ce face religia? Printre aspectele pozitive se numara faptul ca te invata (inveti din experienta celor care au trait inaintea ta), disciplineaza oamenii (prin frica- apare fica de D-zeu, demonii etc) si imbuneaza oamenii. Dar oare ne-am gandit ca noi suntem "plebea" iar cei care au introdus religiile sunt intelectualii, preotii(nu vreau sa generalizez), cei care ne vorbesc de cinste si corectitudine, dar ne ascund adevarul, care incet incet se pierde. Chiar si printre apostoli au fost care au ascuns anumite lucruri, pe care daca le spuneau, erau in defavoarea lor. Nu sunt necredincioasa, respect intr-o oarecare masura Biblia, insa nu urmez fiecare pas descris. In lume s-au inventat multe religii care mai de care mai diferita. Au si ceva in comun, dar au si ceva total diferit. Oamenii nu se gandesc oare este adevarat, este logic? De ce sa ma iau dupa niste superstitii? Sa nu incerc pe pielea mea? Si cei mai castigati raman "inventatorii" acestor religii: in primul rand pentru ca ii conduc pe oameni dupa bunul lor plac: "-Eh, plebea! Doar o sperii si sa vezi ce se va supune!" Fiecare lucru trebuie gandit. Daca tu crezi in rai, iad, demoni etc atunci chiar daca acestia nu exista, tu nu prin termenul in sine, ci prin ceea ce exprima el iti creezi "personajul" respectiv. Cel mai bine e sa crezi in lucrurile bune. Uite, eu stiu ca exista "ceva" mai presus decat mine - Dumnezeu - in care cred cu desavarsire, si a carui putere devine miraculoasa datorita credintei mele. Dar daca mai cred ca exista demonul, acea "faptura" care spunem noi ne creeaza probleme, atunci chiar daca nu exista, eu o voi creea si o voi avea mereu cu mine. Citeste asta
http://www.damaideparte.ro/index.php/einstein-despre-dumnezeu/76/. Asta demonstreaza ca demonii isi fac aparitia cand incetezi sa mai crezi in BINE, adica in Dumnezeu.