| enchanted a întrebat:

Catolic, ortodox, baptist, protestant...multe religii si secte. Unde este credinta? care este?

Răspuns Câştigător
| mirzabah a răspuns:

Nu va cramponati in denumirile atator denominatiuni si culte ori, nume de biserici, sunt la fel ca oamenii, adica multe.Am fost ateu convins, am intrat in multe biserici si catedrale, dar am intrat bou si am iesit vaca, adica nu am inteles nimic.Asa ca, dupa ce am auzit cativa insi care spuneau ca sunt crestini fiindca au citit biblia, am pus mana sa o citesc si eu.Asa am descoperit ca una spune si cere DUMNEZEU de la oameni, iar ei fac cu totul si cu totul altceva si ca nu la pasa de poruncile LUI. Dar, in functie de cum va traiti viata asta, o pierdeti sau o castigati pe cealalta. Iar daca cineva spune ca nu este o inviere a mortilor, atunci e mincinos, fiindca nici ISUS nu a inviat, nu? In plus, totul e scris in BIBLIE -CUVANTUL SFANT si infailibil al lui DUMNEZEU, tot ce avea sa se intample, inca de la caderea Babilonului si pradarea Ierusalimului, pana la zilele noastre si cand va veni sfarsitul acestui pamant. E adevarat, interpretari sunt multe, dar, ia-le de bune pe cele care sunt sustinute de cei mai multi.Religia curata si neintinata, daca te vei ruga si vei citi biblia si vei cere intelepciune de la DUMNEZEU, o vei descoperi.Totul e sa cercetezi cu ochii tai, citind biblia si sa te rogi.Domnul fie cu tine!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti cei enumerati de tine si inca multi altii sunt de aceeasi religie, respectiv sunt crestini. Toti isi afirma credinta in Dumnezeu si si-o bazeaza pe Biblie, doar ca o interpreteaza putin diferit unii de altii. Credinta fiecaruia nu sta in denumirea denominatiunii de care apartine, ea este ceva intim, de care n-ar trebui sa se faca parada si n-ar trebui sa se afirme ca a unuia este mai buna decat a altuia si ca interpretarea biblica facuta de unul este mai buna decat cea facuta de altul si mai conforma cu litera si spiritul Bibliei. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Foarte buna intrebarea.Nu pot sa-ti spun care este cea mai buna religie, eu sunt crestin ortodox. Credinta este in sufletul oamenilor care cred in Dumnezeu.

Apache
| Apache a răspuns:

NU sunt ateu dar oamenii au devenit atei fiindca de 2000 de ani religia nu a mai dat o davada concreta ca Dumnezeu si celalalte lucruri care se petrec in Biblie ar fi adevarate! in ziua de azi oamenii cred in stiinta care sincer mi se pare plauzibila, poate unii nu o sa fie de acord dar eu personal nu cred ca oamenii au fost creati din lut! si personal cred in teoria lui Darwin fiindca macar aceasta are DOVEZI, si mai sunt si alte lucruri demonstrate de stiinta, cum ca Marele Potop a fost de fapt unirea marii negre cu cea mediteraniana, si multe lucruri! Singura dovada concreta a religiei este Biblia, care are si lucruri adevarate, dar in acelasi timp sa recunoastem nu tot ce este in Bibilie este plauzibil! Si in plus religiile sunt o multime pe lumea asta. noi ortodoxi si catolicii credem in existenta lui Dumnezeu, budiisti cred in Buda. mai exista si Hinduismul si multe alte culte sau religii, fiecare are religie are propiul sau Dumnezeu si fiecare religie crede ca Dumnezeul ei este bun si nu cel al unei alte religii! cea ce mi se pare absurd atata timp cat crezi in ceva bun, te rogi pentru bunatate in lume si iti ajuti aproapele! uite cate relgii sunt si fiecare cu cate sute de milioane de adepti, cu ei ce o sa se intample, doar fiindca cred intr-un alt Dumnezeu o sa ajunga in iad sau ce? Dumnezeu nu ar gandi asa... uite cate religii

Christianity 2. 1 billion

Islam 1. 3 billion

Irreligious/Agnostic/Atheist 1. 1 billion

Hinduism 900 million

Chinese folk religion 394 million

Buddhism 376 million, not including Chinese folk Religion (see also Buddhism by country)

Primal indigenous ("Pagan") 300 million

African traditional and diasporic 100 million

Sikhism 23 million

Juche 19 million

Spiritism 15 million

Judaism 14 million

Bahá'í Faith 7 million

Jainism 4. 2 million

Shinto 4 million (see below)

Cao Dai 4 million

Tenrikyo 2 million

Neo-Paganism 1 million

Unitarian Universalism 800, 000

Rastafari movement 600, 000

Scientology 500, 000

Zoroastrianism 180, 000 to 250, 000

Oare stii sigur daca Dumnezeul acesta este Dumnezeul tau? Religia desi are cele mai bune intentii deseori a dus la razboaie, si nu razboaie de acum nu stiu cate mii de ani, al doilea razboi mondial cu hitler si evreii! ii omora hitler fiindca ii invinovatea de moartea lui Hristos, mai bine de 2000 de ani in urma!, diferentele aceastea intre religii au dus la atatea razboaie si atata suferinta, si este pacat pentru ca nu acesta este rostul relgiei, religia trebuie sa ne faca sa credem in ceva, sa avem o speranta pentru ziua de maine, dar din pacate deseiori ii este uitat rostul,! Pana la urma fie ca crezi in religie fie ca crezi in stiinta sau fie ca esti ateu, ai libertatea de a alege si aceasta libertate ne face ci adevarat oameni!

| adriangabor92 a răspuns:

Ortodox

| mirzabah a răspuns:

Concret? A fi crestin, conform cu biblia, inseamna a fi ucenicul lui ISUS(faptele apostolilor, cap. 11, vers. 26). Iar ca sa fii ucenicul LUI, trebuie sa faci ce a spus el.Eronat,se perpetueaza o prostie, ca ne nastem crestini. Daca eu sunt doctor si sotia mea e inginer, copilul se va naste doctor inginer? Oameni suntem si suntem dotati cu inteligenta, logica si ratiune, deci, cercetati scripturile, acolo e adevarul.Ncidecum in zvonuri sau sfaturile unora, chipurile bine intentionati si culti.Primele cuvinte ale lui Isus, cand a inceput misiunea SA pe pamant, au fost "Pocaiti-va, caci imparatia cerurilor s-a apropiat"-Matei, cap. 4, vers. 17. Iar la Ioan, cap. 1, vers. 15:"S-a implinit vremea si imparatia lui Dumnezeu s-a apropiat. Pocaiti-va si credeti in Evanghelie"A fi pocait, multi hulesc din nestiinta, inseamna a fi un om nou, un om schimbat, traducerea verbului grecesc "metanoe", adica a avea alta gandire, minte, folosit in noul testament ca sa indice o schimbare a gandirii cu privire la pacat, la Dumnezeu si la sine insusi.Romanii,dintotdeauna au fost refractari la schimbare, dar in general nu-i intereseaza schimbarea. Ce folos sa ma intitulez crestin, dar in schimb fur, mint, ucid(avortul), comit adulter, nu-mi respect parintii si-i bat, deci, fac tot ce DUMNEZEU a interzis sa fac? A fi crestin, implica sa-ti ASUMI o responsabilitate inaintea lui Dumnezeu, sa-I recunosti autoritatea, puterea si dumnezeirea, sa-ti lasi viata condusa de EL, de regulile impuse de EL.Si sa ai o viata in stransa partasie cu EL, cu o biserica unde se vesteste cu adevarat CUVANTUL LUI DUMNEZEU!

| Aiwendil a răspuns:

Credinta este in noi.Noi decidem daca vrem sa credem in ceva sau nu.Nu conteaza cate religii sunt. Exista doar un singur Dumnezeu chiar daca are mai multe denumiri. Ce conteaza ce esti? Conteaza sa crezi. Poate unii nu cred in Dumnezeul pe care il infatiseaza biserica, dar poate cred intr-un Dumnezeu al lor, creat de ei.Care este credita? Tu decizi.
Bye!

| pengu a răspuns:

Pai... una este credinta si alta religia...adica poti fi ortodox dupa botez dar sa nu ai nici o treaba cu lumea spirituala si sa fi protestant dar intr-adevar sa crezi in Dumnezeu, sa respecti poruncile si etc. Din toate religiile se poate lua cate ceva bun si din pacate, din cauza oamenilor, in toate religiile exista si lucruri care nu sunt ok. Eu sunt ortodoxa si pot spune ca religia mea este, sa spunem, cea mai buna, dar acelasi lucru il poate spune si un catolic, si un musulman si un baptist sau oricare alt membru al unei religii ori secte. Imortant este sa crezi cu adevarat in Dumnezeu si sa faci voia Lui (asta daca vrei sa fi un crestin bun).
Cel mai bine este sa citesti despre cat mai multe religii si sa iei din fiecare ceea ce este bun, asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la religia ta, mai ales daca esti ortodoxa.
@anonima/ul scuza-ma dar tu ai o problema in a citi, caci enchanted a scris clar "religii SI secte", nu a catalogat ortodoxismul ca fiind o secta, asa ca inainte sa jignesti oamenii mai bine mai citeste/asculta o data ce au spus tongue
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

As intreba si eu ceva. Care lucruri fac diferentele intre religia Baptista si Catolica? Cunosc doi tineri care sunt impreuna de mult, si se iubesc. El este catolic, ea baptista. Ar face nunta, dar le impiedica religia, asta le da bateia de cap. Am inteles ca ea (baptista) ar putea merge la catolici ca botezeul tot in sfanta treime s-a facut ca la catolici. Dar el (catolic) daca ar merge la baptisti ar trebui din nou sa se boteze. Iar stilul de viata e prea sever la ei? Nu se danseaza, nu se ciocneste cu un pahar de sampanie, nu ies in oras la localuri etc…? Va multumesc pentru raspunsuri anticipat salajean_levente@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinţa este puterea obţinută prin forţele proprii de a nu supăra bucăţica de Dumnezeire aflată în cel de lângă tine.