| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Incerci sa devii ceea ce nu esti. Intrebarea este, poti sa devii ceea ce nu esti?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da, poti dar trebuie sa reprimi adevarul EU mereu, multi asta facem devenim ipocriti si purtam masa ipocriziei mereu, de dragul societati, religei, a fi ceea ce nu esti, a crede in cartii arta seductiei, scimbarea personalitati etc

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru RAY):

Pentru unii schimbarea e grea. Si e nevoie sa taie de la radacini tot ceea ce a fost vreodata bun in ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"Pentru unii schimbarea e grea. Si e nevoie sa taie de la radacini tot ceea ce a fost vreodata bun in ei." - astea daca a fost artificial sau devine artificial. Din om bun poate sa se strice si sa devina om rau sau invers. Incercarile vietii sunt foarte mari insa calea dragostei le poate invinge pe toate: lipsuri, boala, batranete si moarte.

| RAY a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Din pacate asa e, oamenii te dezamagesc, dar exista si uni ok

| Donsavas a răspuns:

Poți. Trebuie doar sa vrei și sa muncești pentru asta sau sa te influențeze cei din jur și tu sa devii prada lor. Aici poate fi vorba de ceva rău cât și de ceva bun. Pana la urma, tu alegi cine ești, cum gândești și cum dorești sa traiesti.

| syd2 a răspuns:

De ce sa devin aia pe cand pot sa fiu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Da, poti dar trebuie sa reprimi adevaratul EU mereu, multi asta facem devenim ipocriti si purtam masca ipocriziei mereu, de dragul societatii, religiei, a fi ceea ce nu esti, a crede in carti arta seductiei, schimbarea personalitatii etc" - e ceva groaznic ce se intampla in societatea umana prin comoditatea de a urmari si prelua gata preparate sau de a prelua de a gata solutiile la probleme si parerile si concluziile altora si NU de a depune putin efort mintal si de a forma, prin propria ratiune si prin meditare si reflectare, propriile pareri si concluzii si solutii la probleme. Asta inseamna renegarea si ignorarea propriei pareri sau ratiuni. Asta inseamna manipulare din partea altora. Insa daca te apuci si scrii o carte si compari TOT prin filtrul propriei ratiuni, poti ajunge la dezvoltare personala SI la devenirea a ceea ce nu ai fost inspre bine. In cartea scrisa de tine poti trata orice poate fi real sau e real referitor la orice subiect. A citi doar carti scrise numai de altii si parerile sau concluziile lor, NU inseamna dezvoltare personala ci manipulare sau chiar spalare pe creier. Imagineazati un om care e tras de maini si de picioare si de cap si de... ca sa creasca, in loc sa creasca sau sa se dezvolte in felul lui original sau autentic. Imitarea de modele din societate, modelele altor oameni, inseamna depersonalizare si sa nu se mire unii ca la un moment dat apar conflicte interne cu eul propriu sau cu propria persoana. Acesta e un lucru groaznic ce se petrece in societatea umana. Multi oameni se lasa manipulati de altii si ajung chiar sa poarte razboaie planificate de alti oameni adica ceva de genul: cineva scrie un scenariu, il publica si apoi asteapta actori ca sa joace roluri dupa acel scenariu. Astfel apare manipularea maselor de oameni: oamenii nu sunt ei insisi. Daca un om ajunge de se potriveste cu un alt om in gandire potrivit cu dezvoltarea dupa eul propriu original, atunci acea potrivire e doar de moment si este ceva natural, DAR cand doi oameni se potrivesc pentru ca urmeaza modelele altora si nu propriul model original ATUNCI e o situatie foarte incurcata determinata de manipularea din partea altora. Un om care s-a dezvoltat artificial dupa modelele altora, la un moment dat se poate schimba dandu-si seama ca a fost manipulat si acea schimbare poate reprezenta chiar o deviere dpdv al sanatatii mintale intrucat isi descopera multe conflicte interne cu care a trait si s-a "dezvoltat". Un om care se dezvolta dupa propriul lui model si in ritmul lui nu ajunge sa-si regrete nimic din trecut pentru ca au fost propriile ganduri si nu a fost influentat sau manipulat de altii. Un om natural, si nu artificial, e un om neipocrit si sanatos SI nu devine alt om intr-un timp foarte scurt si nu e schimbator in sensul ca isi schimba sistemul de valori. Insa de la un om artificial te poti astepta la orice pentru ca el poate ajunge la conflicte interne, conflicte de personalitate si azi urmeaza un model iar maine este posibil sa urmeze alt model, si nu propriul model, si asa mai departe. Insa exista o cale pentru amandoi care ii poate ajuta sa mearga pe drumul corect in viata si sa-si vindece regretele: calea dragostei si a cunoasterii prin dragoste. Multi ajung sa copie sau sa urmeze modelul parintilor sau al stramosilor. O relatie sanatoasa este intre doi oameni naturali ( dezvoltati dupa propriul model si sinceri cu ei insisi ) si nu artificiali ( dezvoltati dupa modelele altora si ipocriti ). Un om dezvoltat artificial are multe contradictii sau conflicte informationale interne si e un om nelinistit si de multe ori deprimat si cu un respect de sine scazut. Un om artificial cu un respect de sine scazut cu greu poate aprecia si respecta si iubi oamenii din jurul lui. Dezvoltarea internetului poate inmulti cazurile de oameni artificiali care din dorinta de a cunoaste cat mai multe lucruri nu isi mai rezerva timp pentru ei insisi si pentru meditare, iar scoala sau locul de munca sau preocuparea extrema pentru intretinerea propriei existente le rapeste mult timp si ajung de nu mai le ramane timp pentru ei insisi si pentru dezvoltarea armonioasa a lor insisi si ajung sclavi ai celorlalti oameni ( si chiar sclavi ai propriilor copii ) incepand din timpul copilariei si probabil pentru tot restul vietii. Observ pe acest site multi care asteapta raspunsuri sau pareri existentiale din partea altora si ma intreb daca nu cumva acestia ajung sa gandeasca cu mintea altora si nu a lor. Asa ajung oamenii sa fie guvernati de oameni si nu de ei insisi in sensul armoniei cu sine, unitatii si dragostei sincere si neimitate si nesimulate pentru sine si pentru semeni. happy

| Teffan a răspuns:

Poti pentru un timp scurt.
Dupa fiinta ta din interior te atrage inspre ea ca gravitatia pe Newton.

Nu e o idee buna sa devii ceea ce nu esti.