| sabin89 a întrebat:

Intr-o Declaratie (faimoasa) de Independenta, facuta in urma cu doua sute si ceva de ani, se spunea intre altele: toti oamenii sunt creati egali; sunt inzestrati de creator cu anumite drepturi inalienabile; printre aceste drepturi se numara, in primul rand, viata, libertatea si nazuinta spre fericire. Aceste ultime doua deziderate sunt vechi de cand lumea. Totdeauna si-a dorit omul sa fie liber si sa se apropie cat mai mult de fericire; nu numai poporul american, ci oricare popor. Istoria ne arata ca pana acum omul a fost departe de a se putea bucura de aceste drepturi (inalienabile). Fiecare popor s-a confruntat cu asuprire si nedreptati de tot felul. Si fiecare s-a confruntat cu razboaie civile, rascoale sau agresiuni din afara. In ce punct al istoriei credeti ca ne aflam acum? Ne apropiem tot mai mult de implinirea acestor deziderate? Poate printr-o noua ordine mondiala si un guvern unic?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De cand se cunoaste istoria, in lume nu a existat nici macar o zi fara razboi, undeva pe Pamant.
Fiecare razboire s-a facut in numele "Binelui"... adica sa fie mai bine pentru unii...

| T0T a răspuns:

Faza că toți sunt egali nu va fi valabilă practic absolut niciodată.

| sabin89 explică (pentru T0T):

Nu poti sa stii cum va fi in secolul xxii...

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Nu știu însă sunt aproape convins. Ziua în care vom ajunge egali va fi sfârșitul libertății și al frumuseții vieții. Însă nici în drepturi nu vom putea fi egali niciodată pe deplin. Mereu vor exista conducători și conduși că altfel nu ne putem organiza. Deci chiar dacă nu știu, pot intui ușor anumite lucruri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" Cand te vei crede mai liber atunci vei fi mai sclav " (Goethe ). De cand lumea cei care sunt la varf s-au luptat sa-si pastreze si sa-si creasca privilegiile. Traim si ne indreptam spre o sclavie globala care nu a mai fost cunoscuta pe pamant, doar metodele sunt perfectionate.

| sabin89 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cum, cand lumea mi-e deschisa - acum, cu internet, telefonie mobila, jocuri pe calculator cu gramada, colonizare alte planete - a privi gandesti ca pot spre intrarea intr-o sclavie globala? happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru sabin89):

Cand un om mare are ceva de facut si il necajeste un copil atunci ii da niste jucarele si judeca tu, mai e liber acel copil?

| oprescudorin11 a răspuns:

In fata Lui Dumnezeu, adevarat, suntem toti egali.Noi pamantenii insa, nu putem avea logica Dumnezeeasca. Am batut campii! Ma refer la istorie! Am transformat frumusetile in LOZINCI!
Pentru noi oamenii raspunsul este ca nu suntem egali! Nu in logica noastra: un orb vede mai rau ca un chior, un analfabet este considerat mai prost decat un academician, elita a devenit o sleahta de hoti bogati.
Religia nu mai conteaza, si preotii sunt profund corupti ( ca clasa).
Sigur ca asta e pulsul pe care-l simt la generatia asta!
Sigur vor aparea revolutii! Nimicnicie! Oamenii, in cursul istoriei asa isi reglementeaza continuitatea.
S-a ajuns la absurd acum:poate ca venirea lui Trump si a altor tembeli (ca in tara noastra) sa fie o atentionare la ce va fi!
Greu sa cred ca acum imediat, va putea fi un guvern unic, desi asta exista demult! SUA! Inca si acum, cand tuseste SUA, stranuta restul lumii.
Dar cred ca din contra! Se va schimba, deja s-a cam schimbat, balanta de valori.
Maqi vreau sa precizez, un lucru observat si de TRUMP, anume ca prea departe si artificial s-a ajuns cu 'egalitatea', adica, cu cat esti mai handicapat, cu atat te ajuta legea mai mult! Ceea ce este contra firii!: lumea nu poate fi condusa la nesfarsit de handicapati, chiar in statele in care SISTEMUL functioneaza!

| sabin89 explică (pentru oprescudorin11):

Poate trebuia "si a unor tembeli" in loc de "si a altor tembeli". Acel "altor" il baga si pe Trump in categoria tembelilor. Si, de, el e ditamai presedintele happy

| ALGator a răspuns:

Se face o confuzie în privința egalității. Drepturile fundamentale sunt egale, nu indivizii.

| sabin89 explică (pentru ALGator):

Au facut confuzie cei care au conceput Declaratia? Sau vrei sa spui ca oamenii in general sunt confuzi in privinta egalitatii?

| ALGator a răspuns (pentru sabin89):

Mie nu-mi pasă ce au scris ei.
Nu suntem egali niciodată, din burta mamei pînă la sfirsitul vieții și nici nu ne trebuie asta.
Vrem doar sa fim tratati egal.

| AdrianTzar a răspuns:

Este clar pentru oricine că mergem spre un sfârsit.

| sabin89 explică (pentru AdrianTzar):

Poate fara acel "pentru oricine" happy

| vafurferudinfatablocului2007 a răspuns:

Nimeni nu se naste egal. Unii o au mai mare, altii mai mica, unii mai groasa etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru vafurferudinfatablocului2007):

Numai la sex te gîndesti? Doar din punctul acesta de vedere cezi tu egalitatea? Atunci nu este bine.

| vafurferudinfatablocului2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vorbeam de burta, ughh unii oameni numai la sex se gandesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru vafurferudinfatablocului2007):

Cum de burtă? ai zis unii o au mai groasă, tot la burtă te refereai?laughing