Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce drepturi ai de la împlinirea vârstei de 14 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai unele drepturi in plus, fata de cei care nu au implinit 14 ani, avand in vedere prevederile Codului civil, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."
De asemenea mai sunt unele drepturi prevazute de alte acte normative, cum ar fi dreptul de a circula pe bicicleta sau trotineta electrica pe drumuri publice, prevazut in Codul rutier, dreptul de a calatori in unele tari straine cu carte de identitate, prevazut in L.248/2005, etc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic in plus fata de ce ai avea pana atunci.
poti sa iesi din tara fara pasaport ca ai carte de identitate si poti merge cu bicicleta legal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai drepturi, doar obligații.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa inveti si sa iei note mari, astea sunt drepturile pe care le ai la 14 ani, esti inca copil nu ai alte drepturi.

| ReddY25 a răspuns:

Să-ți vezi de treaba ta și să fii cuminte

Răspuns utilizator avertizat