| OOOLEOOO a întrebat:

Intr-o lume perfecta, chiar a fost nevoie sa inventam arme?

Răspuns Câştigător
| DannyNick a răspuns:

Pai da...defapt si structura noastra acum este imperfecta.Stii ca mai demult oamenii traiau mult mai sanatos, asa treceau cu usurinta peste 100 de ani si aveau toti peste 2 m inaltime, dar datorita firii noastre si a caracterului cum ai zis tu, ne-am stricat si corpurile noastre si lumea in care traim.

50 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Arma e doar o unealtă, depinde de tine cum o foloseşti.
Cu arme sau fără, violenţa tot va fi prezentă, datorită instinctului criminal.

| shadovv a răspuns:

Intr-o lume perfecta armele se numesc acceleratoare de materie.

| Wehrmacht a răspuns:

Obiectele au fost folosite ca arme acum foarte multi ani.De atunci s-a evoluat de la bata si alte chestii ascutite la sabii, arcuri...etc.Nu era o lume perfecta cand a inceput aceasta evolutie,aveau nevoie de o unealta cu care sa se apere. Oricum, nu tine de arme, tine de violenta si ura. Exemplu: in casa ai nevoie de ceva cu care sa tai mancarea da? Si cand urasti pe cineva, doresti sa faci rau unei persoane poti lua un cutit sau ceva ascutit, chiar si un pix si sa ucizi.Acum,daca s-ar declansa un nou razboi mondial sau un razboi mai puternic ar fi grav din cauza armelor nucleare.Bombele sunt problema, armele de foc -parerea mea- au fost o inventie buna.De ce? Pai simplu: sabiile oricum existau, si gandeste logic : sa ii tragi un glont in cap sau 3-4 maxim in corp ca sa moara e mai putin brutal decat sa vi cu sabia si sa incepi sa il macelaresti.

Armele sunt si bune si rele.Rau cand ajung pe mana nebunilor si bine cand te aperi cu ele, nu cand le folosesti sa distrugi, invadezi. Oricum, nu e nevoie de o arma de foc sau sabie/cutit ca sa omori. Poti sa iei 2000 de oameni,ii impartie in doua tabere,le dai fiecarei persoane un pix, sau un cablu si efectul va fi acelasi, tot se vor ucide intre ei. Orice obiect poate fi folosit pe post de arma, chiar si intr-un mod care este de tot rasul, dar se poate.Armele au existat de cand exista planeta. Exemple:pietre, lemne, si apa poate fi folosita pe post de arma(ineci pe cineva in ea)Arma nu inseamna obiect facut special pentru a ucide/bate.

| morningstar a răspuns:

Lume perfecta?! Tu pe ce lume traiesti? Despre ce lume vorbesti?

| OOOLEOOO explică (pentru morningstar):

Despre lumea noastra, o lume in care ne iubim unde exista tot ce ne trebuie pentru viata si multe locuri relaxante, acestea distruse de bani arme egoism...

| morningstar a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Si daca toate astea sunt distruse de bani, arme, egoism, inseamna ca lucrurile perfercte dispar. Atunci mai exista o lume perfecta sau nu? Tare mi-ar placea sa fie chiar asa, dar din pacate niciodata nu a fost si nu va fi perfectine pe pamant.

| OOOLEOOO explică (pentru morningstar):

''Atunci mai exista o lume perfecta sau nu?''

Asta se apropie de intrebarea mea,''Intr-o lume perfecta, chiar a fost nevoie sa inventam arme?'' adica o lume perfecta ar trebuie distrusa de arme?

| morningstar a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Cred ca nu intelegi intrebarea mea. Pornesti de la premiza ca lumea ar fi perfecta. E nevoie sa iti descriu lumea in care traim ca sa iti dai seama ca premiza este gresita? Ai vrut tu sa spui ceva, dar nu reusesti sa te exprimi corect.

| OOOLEOOO explică (pentru morningstar):

Superficialism sau sunt eu care nu ma explic?

| morningstar a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Varianta a doua.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu, dar aici unde traim nu este lume perfecta.

| OOOLEOOO explică (pentru evenso):

Dece o consideri imperfecta? Eu sustin ca noi suntem imperfecti nu locul in care traim...

| evenso a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nimic nu este perfect pe lumea asta! PERFECTIUNEA nu exista, este o utopie, ce intelegi tu prin PERFECT?

| OOOLEOOO explică (pentru evenso):

Apa cum curge, soarele cu straluceste, sunetele care te alinta, frumusetea naturii, eu le vad perfecte...

| Miauti a răspuns:

Intr-o lume perfecta tr sa stii cum sa te aperi. Degeaba traiesti intr o lume fara violenta daca cineva incearca sa te omoare.

Aici ar fi vorba nu de arme ci de mentalitate.

De exemplu orasul din x Canada care populatia detine in jur de 90% arme de foc. Dar nici un cetatean canadian nu a folosit o pentru a 'manipula' pe cineva in trafic.

| ThePoet a răspuns:

Dar droguri, alcool?

| Nolkyz a răspuns:

Lume perfectă... De unde asta?

| Downfall a răspuns:

Păi la ce altceva să te aştepţi din partea omului, fiinţă distrugătoare supremă? Uneori mi se pare că e o greşeală faptul că ne aflăm aici. Dacă nu ar fi existat rasa umană, lumea s-ar apropria mult mai mult de termenul "perfecţiune".

Răspuns utilizator avertizat
| Downfall a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Da, am creat ceva dar distrugând altceva. Înălţăm încet încet o lume materială grandioasă iar preţul este acela de a dăuna natura; prin poluare, distrugerea habitatelor naturale şi astfel ducând la dispariţia multor specii. Ceea ce am realizat pe plan artistic sau cultural cum zici tu... da, e ceva; dar ce rost are dacă ne autodistrugem, devastând lumea în care trăim. Asta e firea omului, vrea să soarbă cât mai multă putere, să controleze totul. Dar nu vede că natura îşi ia revanşa până la urmă.
Ia să te văd eu pe tine cum mai scrii poezioarele tale pe "lumea cealaltă". laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Downfall a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Păcat că nu vedem frumuseţea NATURII; ea este cea esenţială pentru supravieţuirea noastră. Nu există natură, nu existăm noi.
Da, UNII (doar unii, de fapt - puţini) au şi latura asta artistică de care ziceai, dar cum am spus mai sus, ce latură artistică să mai ai după ce nu mai exişti, chiar din cauza firii ăsteia autodistrugătoare? Spun eu şi mai zic şi alţii... ne aşteaptă vremuri grele.
Oricum, aceste puţine părţi bune pălesc în faţa celorlalte. Nu vezi câte răutate, egoism, invidie, indiferenţă, nepăsare pe lumea asta? Nu zic că nu avem şi ceva calităţi; dacă stai să te gândeşti, omul e singură fiinţă cu o capacitate mentală avansată; am realizat multe, am descoperit multe, şi totuşi nu am fost în stare să avem puţină grijă de locul în care trăim.

Răspuns utilizator avertizat
| Downfall a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Normal că nu generalizez, mai sunt şi oameni cărora le pasă; mai sunt şi ţări în care natura e protejată pe cât de mult posibil, dar nu putem ocoli inevitabilul. Tehnologia a înflorit, au apărut tot mai multe invenţii în ramura asta; maşini, avioane, mii şi mii de fabrici, energie nucleară etc... Toate astea adunate la un loc reprezintă principalul factor al distrugerii mediului. Nivelul mării creşte şi tot creşte... Ştiai că multe insuliţe din Maldive au fost şterse deja de pe suprafaţa pământului? Urmează şi teritorii mai mari. Prin vremuri grele asta am vrut să zic, "revolta" naturii asupra noastră.
Da, unii încearcă să protejeze mediul, se axează pe cât posibil pe energii alternative ( eoliană, solară... ), dar fiecare contribuie mai mult sau mai puţin la poluare; nu putem evita asta pentru că nu am putea trăi fără tehnologie în zilele noastre. Bine, de fapt am putea, dar nu cred că se mută nimeni într-o peşteră, în pustietatea unei păduri izolate ca să protejeze complet mediul laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Downfall a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Cred că deja e prea târziu pentru a redresa tehnologia pe alt drum. The damage is done... Încălzirea globală deja s-a pus în mişcare, nu o poţi întoarce din drum, poţi doar să amâni mai mult sau mai puţin ceea ce va veni. Dar degeaba vor câţiva oameni dacă restul continue să arunce gunoaie pe jos, să taie copaci degeaba şi să nu îi înlocuiască cu alţii, să polueze apele cu tot felul de substanţe chimice astfel omorând specii de peşti ş.a.m.d. Degeaba, dacă oamenii nu vor să contribuie nu ai ce face. Adică, ce naiba e atât de greu pentru unii să separe plasticul de hârtie şi sticlă? Chiar şi asta ajută, nu e greu de făcut, şi totuşi sunt puţini care o fac.
Tehnologia e în stare să facă şi bine, dar e şi foarte costisitor... într-o lume dominată de bani. De aceea, prevenirea e cheia rezolvării.
Mă rog, chiar nu are rost să ne mai lungim, e un subiect destul de amplu şi încurcat.
M-am plictisit şi eu, cred că mă duc să mă uit la un serial cevahee hee O seară plăcută! Şi dacă vrei, poate continuăm discuţia asta, sau altele, mâine.

Răspuns utilizator avertizat
| JustmeSorin a răspuns:

Da de unde o lume perfecta? rolling on the floor

| unknownn a răspuns:

Unde-i Hittler cand ai nevoie de el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica vrei sa spui ca n-ai ce sau pe cine impusca pe lumea asta? laughing Nici nu stii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la atat ne duce capul.

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, pentru că noi nu suntem perfecţi.
O zi bună!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Clar ca nu, pai cand omori o persoana cu ce omori? Cu o arma, rar vezi sa se omoare persoane cu mainile goale, armele au fost create pentru ca omul sa nu mai fie nevoie sa se lupte o ora cu dusmanul, cu o arma il impusti si gata.

| OOOLEOOO explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Dar de ce e nevoie sa omori un om? Stiu scopul armelor, dar nu inteleg scopul de a ucide...

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Eu nici atat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pentru ca unii sunt prea periculosi SI PENTRU CA ACESTIA sunt in stare sa-ti dea oricand in cap numai de cum se uita la tine!

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Raiul e o lume perfecta

| Serenade a răspuns:

Lumea nu este perfecta, cu sau fara om, tot un haos ramane.
Si apoi de unde sti tu ca este perfecta? la ce te raportezi?
E ca si cum ai vedea pentru prima oara o pictura, dar acea pictura apartine unui copil de 5 ani, iar tu bine inteles vei spune ca e perfecta, pentru ca nu mai ai alta pictura cu care sa o compari.

| OOOLEOOO explică (pentru Serenade):

Daca nu suntem multumiti nici de locul in care traim...Cum vrei sa mai fimi multumiti vreodata?

| Serenade a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Una e sa fi multumit si una e sa spui ca e perfect. Daca traiesti in Romania nu poti spune ca e bine dar nici rau, dar perfectiunea nu exista.

| DannyNick a răspuns:

Pt o lume perfecta nu ai nevoie de arme, droguri, alcool, tutun etc.

| OOOLEOOO explică (pentru DannyNick):

Tu consideri ca planeta noastra este imperfecta?

Răspuns utilizator avertizat
| DannyNick a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da este imperfecta...defapt planeta e buna, cel putin a fost la inceput.Acum datorita noua nu mai e deloc perfecta.

| DannyNick a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ai dreptate.Dar depinde si cum folosim aceste lucruri.

| OOOLEOOO explică (pentru DannyNick):

Si structura noastra este perfecta, mam gandid si am ajuns la concluzia ca firea si caracterul nostru sunt imperfecti...Esti de acord cu mine?

| Razvan1807138078340 a răspuns (pentru DannyNick):

Asta s-o crezi tu.Pe acum 2000 de ani debea atingeai 60 de ani si nu te speria ca si pe atunci existau boli. Uite unu care se plange de rasa umana ce nu-ti convine acum? Nu zic ca acum e perfect cu toata masmedia si iluminatii satanici care controleaza lumea dar trebuie sa intelegi ca omul nu a fost perfect niciodata si nici nu va fi.

| DannyNick a răspuns (pentru Razvan1807138078340):

La inceput...prima oara cand a aparut omul a fost perfect si el si lumea big grin

| DannyNick a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pai da...defapt si structura noastra acum este imperfecta.Stii ca mai demult oamenii traiau mult mai sanatos, asa treceau cu usurinta peste 100 de ani si aveau toti peste 2 m inaltime, dar datorita firii noastre si a caracterului cum ai zis tu, ne-am stricat si corpurile noastre si lumea in care traim.

| Maui2012London a răspuns:

Nu armele ucid oamenii ci oamenii ucid oamenii.
Armele au schimbat cursul istoriei de-a lungul anilor. Trebuiau folosite numai pentru scopuri bune dar, au ajuns in mainile oamenilor rai.
Si nu exista lume perfecta, este doar o utopie.

| SsandraC a răspuns:

Lumea asta nu e nici pe departe perfecta, e condusa de niste oameni corupti, guvernata de putere, e plin de ipocrizie, falsitate, lasitate, ura, gelozie, unde vezi tu lumea perfecta?