| Arthiom a întrebat:

Intrebare intrebatoare, cum stim ca stim ceva? Sa zicem ca mi se pune in fata un monitor defect, care nu mai porneste, asta fiind problema lui. Personal, stiu sa il rezolv, pentru ca cunosc teoria din spatele functionarii lui si a ceea ce poate cauza defectul, iar aceasta teorie o cunosc, si stiu ca o cunosc pentru ca am o amintirea ca am invatat-o candva. Dar daca prin nu stiu ce ciudatienie, mi s-ar sterge complet amintirea, repet DOAR amintirea referitoare la unde si ca am invatat teoria, iar cunostintele mi-ar ramane, in cazul asta as mai sti ca stiu teoria? Voi ce ziceti? happy
p.s. pentru cei care vor veni cu intrebari gen "ma da ce ai patit de intrebi asta/cum ti-a venit ideea" >mi-a venit pur si simplu acum cateva zile in timp ce mergeam cu bicicleta.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cum stim ca stim ceva se numeste epistemologie (se invata la facultate).

Altfel, cunoasterea teoretica este altceva decat abilitatea practica. De ex. profesorul tau de istorie din liceu nu poate declansa un razboi ca asa vrea el.

| PainTech a răspuns:

Nu cred ca asta ar fi posibil pentru ca daca nu ai amintirea despre cum ai invatat, nu ai putea sa stii sa il repari.

| JackR a răspuns:

Mai era unul, acum vreo 2400 de ani, care mergea descult prin Atena, manca masline si isi zicea in sinea lui "stiu ca nu stiu nimic". De el isi aminteste lumea, il chema Socrate.

| SkittlesP a răspuns (pentru JackR):

E foarte amuzant. Doar ca nu cred ca am voie sa zic L.O.l, sau sa o abrreviez