| Hmmmm a întrebat:

Iubirea, fauritoarea omului sau omul fauritor al iubirii?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

E una si aceeasi.Nu pot exista una fara cealalta.

19 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Nici,nici.
Iubirea este rezultatul interacțiunii unor hormoni, deci nici omul nu făurește iubirea, nici invers. Iubirea vine „la pachet" cu omul.

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Deci tu din momentul în care te-ai născut aveai "la pachet" iubirea? Mă îndoiesc că înţelegeai sentimentul acesta atunci. Cred că iubirea o dobândim pe parcurs, iar evident prima "variantă" de iubire e cea pentru părinţi.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Downfall):

Deci dacă nu înțelegi iubirea însemnă că nu ești capabil să iubești sau că nu există? Sunt sigur că nici tu nu înțelegi în momentul de față diferite lucruri, asta nu le face pe ele inexistente.

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Una e să ai capacitatea de a face sau a simţi un anumit lucru, şi alta e să-l chiar faci/simţi.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Downfall):

Ok,@Downfall.Tot ce am spus e greșit și aprob tot ce-ai afirmat. Poți acum să mă lași să-mi văd de treabă?

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Bine bine, de ce te iei de mine acum? M-am afundat şi eu într-o dezbatere pe subiectul întrebării; în primul rând, nu te-a obligat nimeni să răspunzi la întrebare, iar în al doilea rând nu te-a obligat nimeni să-mi răspunzi mie. Deci, calm down.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Downfall):

Debatere nu e sinonim cu argumentare înverșunată.Sau este? Uite ăsta e subiect interesant.

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

O dezbatere pe un anumit subiect presupune din start prezenţa argumentelor/contraargumentelor şi aprofundarea anumitor idei bazate pe acestea. Ce dezbatere e aia în care toată lumea aprobă pur şi simplu spusele celuilalt fără a veni cu informaţii în plus?

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Downfall):

Ce dezbatere e aia când site-ul pe care o ții are nevoie de 4 reload-uri pentru a putea răspunde?

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

laughing Ştiu ştiu, şi pe mine mă enervează chestia asta. Tot dezbatere e, doar că una mai înceată.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Downfall):

Uite c-am reușit să răspund 14 minute mai târziu, tot ce aveam de completat este: dezbaterea are nevoie atât de listarea argumentelor cât și de ascultarea lor.

| Downfall a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Fii sigur că eu am ascultat ce-ai avut de spus; că n-am fost de acord şi m-am apucat să te contrazic e altcevahee hee Dar fiecare are părerile lui şi respect asta, în nicun caz nu ţi-am impus să aprobi ce am zis eu.

| sabin89 a răspuns:

Cum poate iubirea, o notiune abstracta, sa faureasca ceva? Gandeste-te la alte notiuni abstracte: frumusete, cumpatare, rusine, regret, dezbatere, inversunare...Pot astea sa faureasca ceva?

| Emilian601 a răspuns (pentru sabin89):

Se referea la faptul ca aceasta notiune abstracta, care se intampla sa fie un sentiment, poate sa "faureasca" omul sa-l schimbe sa-l faca sa perceapa cu alti ochii. Iubirea pe nebun il face intelept, iar pe intelept il inebuneste...

| sabin89 a răspuns (pentru Emilian601):

Inteleg cum zici. Totusi nu sunt convins ca la aspectul asta s-a referit el. Oricum, intrebarea e ambigua si se poate interpreta in multe feluri. Iubirea dintre doi parinti da nastere "omului", sau il faureste pe om. Sau, daca invocam divinitatea, am putea spune ca iubirea l-a motivat pe Creator sa-l faca pe om. Si mai pot fi si alte interpretari. Insa interpretarea data de tine este dintre cele mai frumoase.

| Downfall a răspuns:

A doua variantă. Iubirea este un sentiment specific omului. Ea trebuie "simţită", "trăită" de către o fiinţă. Vorbim de iubirea faţă de ceva sau cineva, nu poate exista pe cont propriu. Părerea mea.

| ingerasdulke15 a răspuns (pentru Downfall):

Da ai dreptate e un sentiment specific dar nu numai omului si la mai multe fiinte.

| Downfall a răspuns (pentru ingerasdulke15):

Da, dar numai omul o poate simţi cu adevărat; la animale aş numi-o mai degrabă "grijă". Doar omul e capabil de iubire "absolută".

| felixbbimage a răspuns:

Mda, hmmmm, iubirea... Iubirea descrisa de poeti, cea care te secatuieste de puteri, iti da insomnii, iti umple pieptul de suspine si ochii de lacrimi? Sau iubirea descrisa de Biblie, cea de aproapele tau, de parinti si de Dumnezeu? Aici se face diferenta.Prima este cea pe care noi o faurim, a doua este cea care ne faureste pe noi. E doar o parere...