| Coconutz a întrebat:

Iubirea.
Multi dintre voi o sa va bateti in piept si veti spune ca da, iubirea ADEVARATA exista, si ati avut parte de ea sau chiar inca aveti.
Sunteti singur?
Cu riscul de a parea rau sau incuiat va spun ca dragostea adevarata exista in cazuri extrem de rare.
Nu este dragoste momentul in care esti cuplat cu o colega de liceu de 3 ani.
Nu este dragoste cand esti intr-o relatie de 10 ani.
Nu este dragoste cand mori dupa o casnicie de 30 de ani.

Multe aspecte ale dragostei se bazeaza in primul rand pe atractia fizica. Fara ea nu ati ajunge nicaeri.
Al doilea este manipulare si control. Sa fim seriosi. Ne place sa putem controla pe cineva cat putem. Ne placem sa fim in putere. Si de multe ori ne displac obiceiurile partenerului.
Iar in al treilea rand, societatea. Societatea in care traim ne obliga sa gasim un partener de viata. Ceea ce este o idiotenie totala. Fiecare are libertatea de a face ce vrea.
Faptul ca esti necasatorit la 80 de ani nu inseamna ca nu ai avut prietene/prieteni si multe relatii pe parcurs.
Este o lege a societatii fara sens. Si fiecare ajunge la o varsta in care standardele coboara si partenerii de viata se inmultesc.

Suna destul de rau la prima vedere dar va pun o intrebare.
Sa presupunem ca exista universe paralele. Iar tu esti indragostit/a lulea de o persoana acum. Iar "tu" din universul paralel de altcineva. Sa presupunem ca toate cunostintele sunt acumulate intr-o singura persoana si vei avea de decis pe cine va trebui sa iubesti in continuare. Iar desigur vei alege pe cel care intalneste cerintele mai bine.
Iar cum in teorie exista un numar infinit de universuri paralele ajugem la ce vreau sa spun.
Numai dupa ce ai cunoscut fiecare persoana pe pamant in detaliu poti spune ca ai gasit iubirea adevarata.
Ce este iubirea adevarata? Iubirea neconditionata. Este aceea iubire in care persoana care o gasesti trebuie sa ramana neschimbata iar tu la fel. Va impliniti unul pe altul la un nivel incredibil.
Si mai ales, ve-ti ramane impreuna orice ar fi.
Acum sunt sigur ca sunteti multi care spuneti " A pai si eu raman orice ar fi "
Nu.
Mai luam un scenariu.
Sa spunem ca, corpurile voastre raman la aceeasi varsta. Varsta in care sunteti cel mai atractivi. Si toti de pe planeta vor ramane asa. Suntem toti tineri si bine. Poti spune atat de sigur ca veti ramane impreuna?
Multi dupa ce imbratanesc uita de ce "pesti sunt in mare" si se multumesc cu ce au in casa. Dar asta inseamna ca au neplaceri.
Si cu totii aveti neplaceri. Cu totii aveti mofturi. Cu totii ati schimba macar un pic ceva in celalalt. Si daca nu acum, mai tarziu sigur.
Nu aveti dragoste adevarata inca. Probabil nu o ve-ti avea viata asta. Si este trist.
Dar eu sunt de parere ca va veni si momentul acela. Ma adancesc in alte teorii si nu e bine.
Sunt putini oameni care simt in continuare dragostea adevarata. Putini.

Acum ca am expus argumentul meu astept pareri.
Fara injurii sau comentarii batjocoritoare.
Sunt constient ca voi intalni eventual o persoana care imi va suci mintile dar sunt de astfel constient ca exista posibilitatea sigura ca persoana potrivita mie sa fie in coltul opus la pamantului.

22 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Putini,extrem de putini au cunoscut "iubirea".As putea spune ca au ajuns iluminati.Au ajuns la stadiul in care s-au umplut de iubire si Ea a inceput sa se reverse peste ceilanti,de neoprit,nefacind pe nimeni sa creada ca anumite persoane ii apartin, dar ai dreptate, degeaba vorbim aici unde sclavii societatii si ai religiei exulta.Vor condamna libertatea iubirii care nu cere nimic la schimb si o vor arunca in domeniul prostiei vesnice.Vor spune ca sint credinciosi intru Iisus dar vor condamna libertatea propavaduita de chiar El.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Triste sunt confuziile pe care le faci tu, caci haul irational pe care il mentionezi face parte din categoria atasamentelor nesanatoase, care distrug interiorul unei fiinte si care nu are nicio legatura cu dragostea adevarata. Astea nu duc decat la suferinta, iar scopul e sa ne simtim bine intr-o relatie, e chestiune de radar interior si de stapanire a propriilor pasiuni, iar cine nu isi poate stapani pasiunile, e un om slab.
Iar daca pornesti de la premisa ca dragostea e pe baza de manipulare, control si atractie fizica, zi mersi sa gaseti ceva-ceva, fie si la capatul celalalt al Pamantului.

| Paulla a răspuns:

Dragoste adevărată? Asta-i ca şi zeii, numai nebunii susţin că o simt. Dacă mă întrebi pe mine, e doar una din n scuze folosite de unii pentru a acţiona iraţional.
Sentimentul ăsta de dragoste 'adevărată' ce susțin unii că-l simt nu e real și nu durează mult. Eu personal îi dau maxim 2 ani.

| Sentinel a răspuns (pentru Paulla):

De acord cu Paulla. Majoritatea relatiilor nu sunt de iubire, ci de atasament. "Acum sunt indragostit/a de tine, ma simt implinit/a, nimic nu mai conteaza, in acest moment umpli golul din mine." Dar dupa scurt timp golul incepe sa iasa din nou la suprafata si incep sa vada defectele persoanei iubite, apar certurile si in final ruptura sau nefericirea. Aproape in fiecare familie nu mai exista dragoste ci respect reciproc si un pact tacut "sa ramanem impreuna de dragul familiei dar si sa nu rada lumea de noi". Dragostea adevarata este foarte rara. Pana nu ajungi sa te simti bine singur, sa nu mai simti singuratatea apasatoare, nu vei putea fi capabil de dragoste adevarata. In caz contrar, vei avea nevoie de cineva pentru a-ti umple temporar acel sentiment de singuratate care se deruleaza in fundal. Dupa o perioada el va reiesi la suprafata. Asta inseamna ca la un nivel profund tu esti nelinistit, neimplinit si bineinteles, trebuie sa fii prea ignorant sa nu recunosti faptul ca are legatura cu spiritualitatea. Harciog are dreptate, insa nu faceti confuzia de a crede ca a fi iluminat inseamna cine stie ce altfel cadeti in cealalta extrema de a deveni fatarnici. A fi iluminat implica a rupe identificarea cu tiparele mentale inconstiente. Inseamna a fi stapan pe sine, a nu mai fi influentat de inconstienta altora si a fi una cu Viata, cu tot ceea ce este Acum. E foarte simplu sa faci asta. Cei care nu deslusesc sensul, inseamna ca inca nu a venit timpul pentru ei, nu este vremea lor.

| Flav a răspuns (pentru Paulla):

Atunci prefer sa fiu nebun, fiindca nebunii sunt fericiti.
@PhonyPony - desi cam obscen raspunsul tau, e unul bun. Unul din singurele momente cand nu incerci sa o faci pe maimutoiul.

| Coconutz explică (pentru Paulla):

De acord. Eu unul m-am saturat de toata "iubareala asta". Cocalarisme fara sens. Unii sunt prea orbi sa vada adevarul in fata lor.

| Coconutz explică (pentru Sentinel):

"trebuie sa fii prea ignorant sa nu recunosti faptul ca are legatura cu spiritualitatea"
Mi-ai luat cuvintele din gura.
Cum am spus si intrebae. Momentul in care vei intalni pe cel potrivit va aparea.

Cei care nu deslusesc sensul, inseamna ca inca nu a venit timpul pentru ei, nu este vremea lor.

Cred ca am inteles unde bati. Si din pacate sunt mult prea multi care nu vor sa desluseasca.

| Ecea a răspuns:

"Multe aspecte ale dragostei se bazeaza in primul rand pe atractia fizica. Fara ea nu ati ajunge nicaeri."
Nu prea sunt de acord cu aceasta fraza.
Nu cred ca iubirea are legatura cu atractia fizica deloc, tind sa cred ca discutam despre o atractie psihica si compatibilitate.
Societatea nu cred ca are vreo influenta, cel putin in cazul meu.Eu nu am prietena pentru ca asa este normal si morla,am pentru ca simt nevoia sa am asa ceva,daca simt,daca nu,nu.
Ai intrat prea adanc in acest subiect.
Daca vrei sa vezi oameni care au iubit cu adevarat, citeste biografia lui Salvador Dali.
O sa intelegi ca de fapt, iubirea are multa legatura cu nebunia.Nu poti iubi pana nu ajungi nebun.

| shadovv a răspuns:

Greu, greu. Parerea mea este ca in cuvinte nu poti definii dragostea sau cel putin sa o explici sau sa o descrii. Probabil doar liricul reuseste cat de cat...

| Coconutz explică (pentru shadovv):

Majoritatea relatiilor sun rationale.
Multi spun ca dragostea te face sa fi lucruri irationale si te opreste din gandit.
Gresit.
Este una sa te prosteasca si sa nu iti dai seama de consecintele actiunii si alta este sa fii constient ca iei o decizie irationala dar tot o faci pentru ca vei fi recompensat mai tarziu.
Dragoste irationala? Cazuri extrem de rare.
Si numai persoanele din acele relatii se pot exprima in privinta dragostei.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă există sau nu dragoste adevărată, nu ştiu şi nici nu-mi pasă.

Nu sunt unul cin cei care pierd mai mult timp cu analiza sentimentelor decât cu trăirea lor.

| adyth a răspuns:

Esti suparat/a pe viata rau, inseamna.
Iubirea nu tine doar de partenerul de viata si de pat. Ai ratat multe subiecte pe tema asta. Dragostea adevarata exista. Dragostea pentru parintii/copiii tai, pentru un prieten, pentru un animal, pentru un talent, etc... nu neaparat doar pentru iubit.

| Coconutz explică (pentru adyth):

Cred ca esti clar la ce tip de dragoste m-am referit.

| NuDauFunda a răspuns:

Ti-as da dreptate, dar caile dragostei sunt mult prea multe si prea neintelese incat sa dai dreptate totala unei teorii, oricat de plauzibila ar fi ea. Cum spunea si Woodenpints, dragostea se traieste, nu se gandeste. Nu pentru ca nu ar fi frumos sentimentul acela de meditatie, ci pentru ca nu poate duce la rezultate pozitive. Cu cat filozofezi mai adanc in tainele ei, cu atat iti dai seama mai abitir ca esti din ce in ce mai departe de ideal, iar asta nu poate fi bine.
E drept ca sansele sa gasesti o persoana total compatibila cu tine sunt incomensurabil de mici, dar nici sa spui ca trebuie sa analizezi toata planeta in detaliu pentru a o gasi...eu cred ca ai citit prea mult Platon tongue

| Coconutz explică:

Vai cat Notebook si Twilight ai vazut?
Ma refeream la dragostea dintre doi indivizi straini.
Nu dragostea parinteasca.Care este logica.
Pe tine te cam doare adevarul. Presupun ca esti intr-o relatie care tu o consideri excelenta.
Esti de parere la ca dragostea exceptand cea parinteasca este scopul vietii?
Nu am nevoie sa imi desenezi aberatiile tale non-sens.
Fata de tine nu am nevoie ca dragostea sa fie ceva necesar in viata mea.
Nu este unicul sentiment pe care omul il traieste.
Nu cred ca intelegi dar pe de alta parte nici nu sunt mirat.

| Purec a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce atata filozofie, pe marginea unui sentiment care probabil il simtim cu totii? De acord cu tine ca iubirea se bazeaza pe atractie fizica, pe ce altceva ai vrea sa se bazeze? Cine zice ca pentru el nu conteaza deloc fizicul, ori minte, ori e al dracului de cretin. Iubirea exista in fiecare dintre noi. Faptul ca sentimentul se diminueaza cu trecerea timpului, nu inseamna ca el nu exista. Intervine rutina si nu e bine. De la rutina si lipsa de comunicare pleaca totul. E atat de usor sa te indragostesti, dar infinit mai greu sa mentii iubirea. Femeile se multumesc putin mai usor, dar barbatii prin natura lor sunt in cautarea altei partenere. Iubirea, dupa parerea mea este unul din lucrurile care ne diferentiaza de animale... Pana apare iubirea, aceeasi nevoie de a avea un partener o are orice alta fiinta. Din propie experienta iti zic ca daca reusesti sa treci peste greutati, sa nu cazi prada rutinei, si sa gasesti mereu ceva nou, iubirea va dainui vesnic.

hai ca am aberat destul.bafta...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu, ca multi altii te privezi de lucruri frumoase in viata tocmai pentru ca nu crezi in ele. Transformi actiunea de a iubi in ceva mai mare decat Raiul( care oricum nu stim cat de mare este).
Crezi ca sunt putini cei care iubesc cu adevarat? Probabil asa o fi, in viziunea unora. Restul cred ca iubirea inseamna ca nevasta sa aiba mereu grija de tine, ca sotul sa iti ia mereu flori, ca partenerul sa nu te insele niciodata, ca iubitul sa te sune mereu, etc s.a.m.d. Vezi? Toti percepem iubirea diferit. Cele cateva cazuri prezentate mai sunt echivaleaza actiunile enumerate cu iubirea. Nu ii vezi schimba niciodata pe ei, la fel cum nici eu probabil nu te voi convinge ca sa biubesti nu inseamna sa gasesti persoana potrivina in care sa ai incredere, care sa te iubeasca si bla bla bla ci inseamna pur si simplu sa iti pierzi capul dupa cineva! Da, exact. Egoistii cred ca iubirea adevarata sta intr-o persoana care le ofera satisfactii sufletesti(incredere, casatorie sau libertate, fidelitate). Adevarul este ca iubirea pentru un individ apare cand el devine "agitat" in preajma altei persoane se sex opus( sau cel putin de preferat de sex opus). Poti iubi si sa nu fii iubit. E oricum aceiasi chestie.
Nu exista persoana potrivita pentru tine, unica, predestinata, jumatatea ta, exista doar creierul tau care trebuie sa accepte defectele oricarei persoane dupa care ti se vor aprinde talpile.
Nu traim sa ne incuiem si sa ramanem vesnici cu o singura persoana sau singuri. Avem sansa de a iubi si de a fi raniti. Sa fii ranit e bine, pentru ca dupa ploi vine imediat curcubeul. Din greseli inveti, si invatand devii intelept. Asa vei intelege si de ce multi intelepti cunoscuti au fost cei mai mari fustangiitongue

| oaneoane a răspuns:

Cu siguranta o sa ajungi la varsta cand atunci cand exersezi si anume contactul fizic al fructului iubiri aprinse in vlastarele si madularele a lu* matalaluta, o sa te intrebi la fel de profund co*ie eu fac flotari sau? ca sa nu te dezamagesti in asa fel incat sa ai o pofta nebuna sa iti deschizi circulatia arteriala in directia vana, te informez ca iubirea transcedentala dureaza inca 3 sec dupa ce te-ai eliberat de presiunea hormonala care te apasa pe testicule.te intreb si eu ceva; ia zi-mi si mie pentru cine de planeta asta ti-ai taia un deget?

| Coconutz explică (pentru oaneoane):

Da sunt cateva persoane. De ce este relevant?

| oaneoane a răspuns (pentru Coconutz):

Tu ce crezi, este?

| Coconutz explică (pentru oaneoane):

As prefera sa imi spui tu.