| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera: "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate de folos"?

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Esti liber sa alegi calea pe care mergi in viata, dar va trebui sa dai socoteala dupa moarte pentru faptele tale. De exemplu poti sa minti, sa furi, sa fii desfranat etc dar nu inseamna ca ceea ce faci este bine, ci dimpotriva.
"9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.
11. Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru.
12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.
13. Bucatele sunt pentru pântece şi pântecele pentru bucate şi Dumnezeu va nimici şi pe unul şi pe celelalte. Trupul însă nu e pentru desfrânare, ci pentru Domnul, şi Domnul este pentru trup. " [I Corinteni 6, 9-13]
http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=6

"Să nu faci tot ce poti, să nu crezi tot ce auzi si să nu spui tot ce stii!" (Ieroschimonahul Paisie Olaru )

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Luând doar foloasele din toate cele ce îmi sunt ingaduite.

| Razvan a răspuns:

Se refera la libertatea de alegerewinking

soothe
| soothe a răspuns:

Este de la sine inteles. Te joci cu noi.

| semida a răspuns:

Dumnezeu lasa omul sa aleaga ce crede de cuvinta pentru el! Omul sigur va alege ce este rau! Si de aceea el te lasa sa alegi tot ce ti doreste inima dar iti lasa si discernamantul sa cerni diferenta intre "totul este posibil"si capacitatea de a ajunge la concluzia ca nu ti foloseste la nimic pentru a creste spiritual.

| madalinutza a răspuns:

Toate iti sunt permise dar nu sunt de foloshappy
Sa zicem ca parintzii tai te lasa la discoteca dar nu ai cu cine sa mergi.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se refera la faptul ca tu ca om ai dreptul de a alege ceea ce vrei sa faci dar nu intotdeauna alegerile facute iti aduc vreun folos.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Era un slogan din Biserica din Corint, ar apostolul pavel ii citeaza dar ii si corecteaza. Acestia spuneau ca sunt liberi in Cristos si pot sa faca tot ce vor, dar pavel ii atentioneaza ca libertatea lor este restrictionata de anumte criterii - ce iti este de folos, ce foloseste altora etc

| Copilu_3478 a răspuns:

E ca şi cum ai toată ciocolata din lume da' tu eşti alergic. laughing
Şi acum mai serios, ceva în genul perspectivei prinţului din Prinţ şi cerşetor, avea totul însă nu era fericit. Opinia mea. ^^