| mentholinks a întrebat:

"Toate lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos. Toate lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate zidesc." 1 Corinteni 10:23. "Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine."
1 Corinteni 6:12. La ce se refera domu Pavel in aceste versete in care practic desfiinteaza ideea de pacat, rau, greseala?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde vezi tu că „desființează ideea de păcat, rău, greșeală"?
Eu zic să, dimpotrivă, o subliniază.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Aici se evidentiaza faptul ca avem liberul arbitru si ca Dumnezeu ne ingaduie toate, dar ne da si porunci. Respectarea poruncilor este cu folos, iar nerespectarea lor- fara folos. Totusi este alegerea noastra daca vrem sau nu sa le respectam.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Se refera la libertatea de alegere.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Nu desfiinteaza nimic! toate din lumea asta poti sa le ai, dar nu toate sunt bune. Si chiar asa e!